Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Maraş Katliamı Anmasına Valilik İzin Vermedi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Maraş'ta Neyin Üstünü Örtmek İstiyorsunuz?

Maraş'ta Neyin Üstünü Örtmek İstiyorsunuz?

Alevi katliamlarının anılmasından rahatsız olan AKP hükümetinin valilileri yine iş başında. Maraş Katliamını anmak isteyen ABF’ye, Maraş Valiliği izin vermedi.

MARAŞ’TA KATLEDİLENLERİ ANMAK YASAK!

Dersimnews.com/Ankara – Cumhuriyet tarihinin en karanlık sayfalarından biri olan Maraş Katliamı üzerinden 34 yıl geçmiş olmasına rağmen halen aydınlatılamadı. Maraş’ta katledilenleri anmak isteyen Alevilere yıllardır valilik izin vermiyor. Bu yıl Sivas anmasına izin vermeyen Sivas Valiliği’nin ardından Maraş Valiliği de Maraş Katliamı anmasına izin vermedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) 23 Aralık Pazar günü Maraş’ta yapmak istediği anmaya Maraş Valiliği yine izin vermedi. Maraş Valiliği, geçen senede Alevi kurumların Maraş’ta yapmak istediği anmaya izin vermemiş ancak Aleviler yasağa rağmen anmayı gerçekleştirmişti.

Maraş Valiliği’nin “yasak” kararını protesto eden ABF, TBMM önünde basın açıklaması yaptı. ABF Genel Başkanı Selahattin Özel , valiliğin ”yasak” kararının AKP’nin emriyle gerçekleştirildiğini söyledi.

İşte ABF’nin meclis önünde yaptığı açıklama

34 YILDIR BU ACI DİNMEDİ

1978 yılında 19- 24 Aralık tarihleri arasında, derin devletin sivil faşist örgütlenmelerle ittifak yaparak gerçekleştirdiği Kahramanmaraş katliamının üzerinden 34 yıl geçti. Aslında aradan geçen 34 yıl, yüreklerimizde hissettiğimiz toplumsal acının hafiflemesi, Alevilerin toplumsal belleğindeki derin yaraların silinmesi için uzun bir süre sayılabilir ama bizler hala yaralıyız. Her Aralık ayında sanki annelerimizin rahimleri bir kez daha deşiliyor, göğüsleri kesiliyor, yaşlı dedelerimiz, ninelerimiz analarımız baltalarla doğranıyor, kurşunlarla delik deşik ediliyor. Çünkü Maraş acısı tıpkı Çorum, Sivas, Dersim gibi olanca tazeliğiyle yüreğimizde kanayıp duruyor.

DEVAMI...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAleviAnkaraKahramanmaraşTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir