Mansur Yavaş Tweeti İstifa Getiriyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Mansur Yavaş Tweeti İstifa Getiriyor

Mansur Yavaş Tweeti İstifa Getiriyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na CHP ‘nin Mansur Yavaş’ı aday göstereceği bilgisi kamuoyunda tartışma yarattı. Tartışma CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun en yakın danışmanlarından Şükrü Karaca’nın attığı bir twitle başladı. Twitinde Mansur Yavaş’a “hayırlı olsun” diyen Karaca’ya ilk tepkiyi de, yine adı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçen, CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce’den geldi.

Attığı twitle o tartışmayı başlatan danışman Şükrü Karaca, Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın sorularını yanıtladı. “Yavaş’ın adaylığı kesin bilgi değil, temenniydi” diyen Karaca, Muharrem İnce’nin tepkisi konusunda ise “yüzde 100 haklı bir tepki” diye konuştu ve istifa edeceğini açıkladı.

İşte Karaca’nın açıklamaları:

Twitter’da attığınız mesaj büyük tartışma yarattı. O mesajı neye dayanarak attınız ?

Mansur Yavaş’ın bir gün önce yaptığı yazılı açıklamayı gördüm. Biraz da temenni anlamında mesajdı benimki. Bunun başka türlü anlaşılacağını hissettiğim anda, twiti sildim ama iş işten geçmiş oldu.

Yani o twit bir hata mıydı? Bir twitter kazasından mı bahsediyoruz?

Galiba biraz öyle. İtiraf etmek gerekirse, bu benim mesleki formasyonuma yakışmayan bir hataydı. Esasen Parti ile Mansur Yavaş arasında bir görüşme olup olmadığını bilmiyorum. Bir mutabakat olup olmadığını da bilmiyorum. Tüm bildiğim Mansur Yavaş’ın yazılı açıklamasından ibaret Fakat kamuoyu bunu bir çeşit bilinçli bilgi sızdırma zannetti. Ben böyle bir şeye sebep olmamalıydım.

Hata yaptım diyorsunuz. Peki bundan sonra ne yapacaksınız?

Danışman hata yaparsa, ödeyeceği bedel bellidir. Ben de onu yapacağım. Danışmanlar Genel Başkan’a bedel ödetmezler. Bedeli kendileri öderler.

Bu istifa anlamına mı geliyor? İstifa mı edeceksiniz?

Evet istifa edeceğim. Gayet tabi.

Yani yazdığınız twitten Kılıçdaroğlu’nun haberi yoktu. Kamuoyunda attığınız twit Mansur Yavaş ismini tartıştırmak için atılmış gibi algılandı.

Bu yöntem Kılıçdaroğlu’nun tarzı değildir. Bugüne kadar bu tip bir yöneteme de başvurduğunu hiç görmedim. Başvuracak olsa da herhalde beni kullanacak olmazdı. Zaten Genel Başkan’la, yoğun programı nedeniyle son bir haftadır da görüşemedik.

Parti’deki hava nedir? Mansur Yavaş’ın adaylığı kesinleşti mi peki?

Onu işin doğrudan taraflarına sormanız gerekir.

Sizin attığınız twite partinin Grup Başkan vekili Muharrem İnce’nin tepkisi çok sert oldu. Size şahsen tepki gösterdi. Bu tepkiye ne diyorsunuz?

Yüzde yüz haklı. Böyle bir algıdan sonra ben de olsam aynı tepkiyi gösterirdim.

Mansur Yavaş’ın adaylığı konusunda CHP’ye yönelik en büyük eleştiri de, “kendi içinden aday bulamadı, sağdan aday arıyor” oldu.

Mansur Yavaş’ı ben önermiş değilim. Ak Parti ‘nin yaptırdığı ankette de, MHP ‘nin yaptırdığı ankette de, başkalarının yaptırdığı anketlerde de Mansur Yavaş önde gidiyor. O göz önüne alınmış olabilir.

Kemal Bey’den size yönelik bir tepki oldu mu?

Hayır olmadı ama kızmış olabilir. Henüz görüşmedik ama, çok kızdığını tahmin ediyorum.

Vagus

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraCumhuriyet Halk PartisiKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiMuharrem İnceTwitter
Görüş Bildir