Mansur Yavaş'ın Tanıttığı Yemek Siparişi Uygulamasına Yemeksepeti Kurucusundan İronik Bir Yanıt Geldi

12PAYLAŞIM

Sizce belediyeler özel sektörle rekabete girişmeli mi?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Ankara esnafına destek için Lezzet Ankara isimli bir uygulamaya geçildiğini duyurdu.

Popüler yemek siparişi uygulamalarının aksine komisyon alınmayacağını da ekledi.

Pandemi nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan esnafa destek amaçlı olduğu belirtilen uygulama tartışmalara neden oldu.

👇

👇

Ancak eleştiriler de çokça geldi.

👇

En çok dikkat çeken tepki ise Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın'dan geldi. Uygulamayı ironik bir şekilde eleştirdi.

Ardından başka birine yazdığı yanıtta da rekabet ortamından şikayet etti.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlara alalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
moydinerzya

Niye eleştirilir ki Devlet eli ile yapılan ETİ kötü bir örnek mi zamanının SümerBank'ı Yurt dışında da böyledir bir şirket tekel olmaya başlarsa devlet ona rekabet edecek bir karşı şirket çıkartır. Bizim ülkemizde Şirketler kartelleşmeye çok müsaitler bu yemek sepeti trendyol yemek ve diğerleri bir anlaşmaya vararak taban komisyonu %30 yapacağız derlerse ( Ki daha önce Türkiye'de böyle ortak karar alan şirketler oldu) Fiyatlar ve esnaf ne hale gelirdi?

nur-seyda-peker

Devletin zaten en başından beri böyle bir politikası olsa idi (esnafa ve halka destek), yemek sepeti gibi uygulamalar da çıkmazdı. İnsanlar da komisyonlar altında ezilmezdi. Zamanında uygulmaya geçilememiş aman bana ne ki denmiş zihniyetler olduğu için şuan bu adamı suçlamak komediden başka bir şey değil

selimkazak

Bence iyi olmuş Yemeksepeti zaten tekeldi şimdi getiryemek çıktı trendyol yemek vs rekabet iyidir kusura bakmasınlar...

sallasan

Eski bir lokanta işletmecisi olan ben yemek sepetine başvurduğumda %25 e yakın komisyon istiyordunuz. Birde nakit ödemede o kadara geliyordu. Yemek çeki veya yemek kartında bu orana %8 daha ekliyorsunuz. Bunu da belirtmesini isterdim Nevzat Aydın'ın.

umut-solmaz

Biz de mansur’u cb olsun istiyorduk bu kafayla ekonomiyi daha da batırır. Mansura hayatta oy vermem

aaabbbcccddd

yav he he. 20 yıldır sabrettiğimiz şeylere bakınca bu kadar kolay vazgeçmek komik.

umut-solmaz

Mansur’un rekabet ettiği kurumlar yemeksepeti, getir, trendyol sırayla ülkeye 589, 550, 728 milyon dolar döviz soktu. Şu an dünyada girişimlere büyük yatırımlar yapılıyor ama bunların çok azı türkiyeye giriyor. Birkaç tane giren yatırımın da önünü devletçi politikalarla tıkımaya çalışıyoruz. Bu zihniyet nasıl ekonomiyi daha düzgün yapabilir? Bu devletçi politikanın sonu ekonomide ithal ikamesi yaptığımız döneme yeniden dönmek. Birkaç esnaf yüksek komisyon ödüyor diye devlet piyasaya rakip olamaz. Devletin rolü bir markanın tekelleşmesini önlemek markalarla rekabet etmek değil. Esnafın zararına gelince amerikada amazon yapay zekayla çalışan marketler yapıyor. Yani markette kimseyi çalıştırmıyor dünyanın gidişatına göre bazı meslekler kaybolacak bundan kaçamayız kaçarsak matbaanın gelişini kabul etmemiş osmanlı gibi geri kalırız.

umut-solmaz

Ekonomi Atatürk’e göre de çok önemliydi ki daha lozan görüşmeleri sonuçlanmadan izmirde ikdisat kongresi yapıp ekonominin geleceği hakkında planlar yaptı. O zaman Atatürk sıfırdan bir millet yarattı ülke yarattı yatırımların devlet eliyle olması şarttı. Fakat günümüzde Usa 2 dünya savaşı bir soğuk savaş kazanmışken bizim bu ekonomik hacmimizle devletçilik politikasını benimsememiz asıl komik olan şey. Her olumsuz yorumu lütfen aktroll olarak nitelendirmeyin. Şu an türkiyede değeri 1 milyar doların üstüne çıkmış 3 girişim var peak, trendyol, getir. Ülkenin en iyi üniversitelerinden çıkanlar burada çalışıyor. Ve güzel bir iş bulamadıklarında yurt dışına çıkıyorlar. Bu şartlarda bunlardan ikisinin büyümesini engellemek komik, ileriyi düşünmeden, günü kurtarmak için yapılmış hamleler ve bundan dolayı mansur yavaşı desteklemeyeceğim.

umut-solmaz

Ayrıca Nevzat aydın sırf ankarada 500 kişilik operasyon ekibi olduğunu söyledi yemeksepeti ankaradan çekilirse bu 500 kişinin parasını kim ödeyecek Mansur mu? Yine vergilerimizden bizden çıkacak o zaman bu zarar.

moydinerzya

Anladık Anladık sen bu şirketlerin hesabına çalışıyorsun :)

Görüş Bildir