Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mangalcılara ve Çevrecilere Müjdeli Haber...

-

Türkiye'de kömür tüketimi giderek artarken Kayseri'de bir firma, kömür ya da başka yakıta gerek kalmadan güneş enerjisi ile çalışan mangal üretti. Üretici firmanın Pazarlama Müdürü İlhami Baysal, mekanizmanın iç içe geçmiş iki tüpten oluştuğunu söyledi: Buna göre ilk vakumlu mekanizma üzerindeki camda ısı toplanıyor. İkinci tüpün içine ise kromdan yapılmış ızgara yerleştiriliyor. Tüp şeklindeki pişiricide sucuk, et gibi yiyeceklerin yanı sıra sebze yemeği ve pilav da pişirilebiliyor.

Paslanmaz çelikten yapılan ürünün hijyenik olduğunu söyleyen Baysal, "Mangalı yakmak için kömüre, oduna ihtiyaç yok. Sadece yazın değil, kışın da mangalı kullanabiliriz. Bir ortam sıcaklığına gerek yok, mangalın güneş ışığını alması yeterli" dedi. Baysal pişirme süresinin, yemeğe göre değiştiğini belirtti: "Sucuk 20, sebze yemekleri 30, et ise 45 dakikada pişiyor. Yazın vazgeçilmezlerinden olan mangal keyfinin bazı zorlukları var. Dumanı çevreyi rahatsız eder, zaman zaman et yanar ya da çiğ kalır. Güneş enerjisinden dolayı mangalda duman söz konusu değil, bu nedenle özellikle balkonda mangal keyfi yapmak isteyenler için ürün birebir.

Ayrıca ürettiğimiz mangalda aşırı ateşten dolayı etlerin, sucukların yanması mümkün değil. Biliyoruz ki orman yangınlarının önemli bir kısmı, söndürülmeyen mangal ateşinden kaynaklanıyor. Ürettiğimiz mangal, bu yönüyle çevre için de önemli." Baysal, güneş enerjisi ile çalışan mangalı 65 liraya sattıklarını söyledi. (KAYSERİ/AA)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir