Maliye Kurumlar Vergisi Rekortmenlerini Açıkladı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Maliye Kurumlar Vergisi Rekortmenlerini Açıkladı

Maliye Kurumlar Vergisi Rekortmenlerini Açıkladı

Maliye Bakanlığı 2012 vergilendirme dönemi yıllık kurumlar vergisinde rekortmen kurumları açıkladı. İlk sırada Garanti Bankası yer aldı.

2012 Vergilendirme dönemi Yıllık Kurumlar Vergisi beyanlarına ilişkin olarak Nisan 2013 döneminde Kurumlar Vergisi mükelleflerince verilen Yıllık Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin değerlendirilmesi sonucunda; Türkiye genelinde en yüksek beyanda bulunan ilk 100 mükellef listesi açıklandı.

Buna göre listenin ilk sırasında Türkiye Garanti Bankası yer aldı.

Garanti Bankası 2012 vergilendirme dönemi yıllık kurumlar vergi beyanına göre 1,18 milyar lira vergi ödedi.

Listenin ikinci sırasında ise Türkiye İş Bankası yer aldı. Bankanın geçen yıl ödediği vergi, 1,15 milyar TL'nin üzerinde oldu.

2012 yılında en çok vergi ödeyen üçüncü kurum ise Akbank oldu. Bankanın geçen yıl ödediği toplam vergi 1,11 milyar TL 'nin üzerinde oldu.

Listede, 1,10 milyar TL'nin üzerinde tutarla Ziraat Bankası dördüncü, 1,01 milyar TL'nin üzerinde vergiyle Türkiye Halk Bankası beşinci sırada yer aldı.

Yapılan resmi açıklamada Türkiye genelinde 2012 yılı vergilendirme dönemi Yıllık Kurumlar Vergisi beyanlarına ilişkin olarak Nisan 2013 ayında 623 bin 122 mükellef tarafından Yıllık Kurumlar Vergisi Beyannamesi verildiği ifade edildi.

Verilen kurumlar vergisi beyannameleri ile 161 milyar 525 milyon 636 bin TL matrah beyan edildi ve bu tutar üzerinden 31 milyar 990 milyon 836 bin TL kurumlar vergisi tahakkuk ettirildi.

ŞİMŞEK: BİZİM İÇİN ONURDUR

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Gelirini doğru beyan eden, vergisini ödeyenler ve bu listelerde yer alan mükellefler bizim gerçek kahramanlarımızdır. Kurumlar vergisi rekortmenler listesi, bizim için bir onur tablosudur. Bu nedenle vergi rekortmenlerimizi canı gönülden kutluyorum" dedi.

CNBC-e

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Garanti Bankasıİş BankasıMehmet Şimşekvergi
Görüş Bildir