Irak Türkiye’yi BMGK’ye Şikayet Edecek

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Maliki: Hava Sahamızın İhlal Edilmesine Sessiz Kalamayız

Maliki: Hava Sahamızın İhlal Edilmesine Sessiz Kalamayız

Irak Başbakanı Maliki, Irak’ın hava sahasının ihlal edilmesine tahammül edemeyeceklerini söyledi.

Irak’ın alsumarianews haber ajansının bildirdiğine göre Türkiye’nin PKK mevzilerine yönelik hava operasyonlarına doğrudan değinmeyerek “Irak, komşu ülkelere ait uçakların hava sahasını ihlal etmesi karşısında sessiz kalmayacaktır” dedi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, “Dışarıdan Irak’a yönelik müdahaleler olmaktadır. Her gün komşu ülkelere ait uçakların hava sahamızı ihlal ettiğini duyuruyoruz. Onlar artık bu tutumlarını gözden geçirmeli ve Irak’ın egemenliğine saygı göstermelidirler” dedi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Irak’ın gelişmeye çalıştığını belirterek içerideki ve dışarıdaki bazı çevrelerin sürekli sorun çıkarmaya çalıştığını söyledi ve “Irak’ın düşmanları güçlü bir Irak istemiyorlar” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Irak Hava Sahası Tüm Uçuşlara Kapatıldı

Irak Hava Sahası Tüm Uçuşlara Kapatıldı

Irak hava sahasını tüm ülkelerin uçuşlarına kapattı. İlk ulaşan bilgilere göre, Kuzey Irak'ta radar arızasının uçuş güvenliğini tehdit etmesi nedeniyle bu karar alındı. Türk uçakları da dahil 5 uçak Erbil havaalanında bekletiliyor.

Edinilen bilgilere göre, radar arızası nedeniyle, Erbil'de 2'si Türk Hava Yolları (THY), biri de özel havayolu şirketine ait olmak üzere 3 Türk uçağı bekletiliyor. Havalimanında farklı ülkelere ait 2 uçağın daha bekletildiği belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Maliki'den Komşulara 'Hava Sahası' Uyarısı

Maliki'den Komşulara 'Hava Sahası' Uyarısı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Irak Türkiye’yi BMGK’ye Şikayet Edecek

Irak Türkiye’yi BMGK’ye Şikayet Edecek

Irak hükümeti, Türkiye’nin Irak hava sahasını ve kara sınırını ihlal ettiğini öne sürerek, bunun iki ülke arasındaki ilişkilere ve ortak çıkarlara zarar verdiğini belirtti.

Kabine toplantısının ardından konuşan Irak hükümet sözcüsü Ali El Debbağ, “Türkiye’yi hava sahası ve sınır ihlalleri konusunda uyarıyoruz” dedi. Sınır ihlallerinin Irak ve halkının güvenliğini tehlikeye attığını ve bu ihlallerin radarlar tarafından da tespit edildiğini ileri süren Debbağ, “Irak, bağımsızlığına yönelik bu tür ihlalleri önlemek için gerekli icraatları yapma hakkına sahiptir. Bakanlar Kurulumuz, Dışişleri Bakanlığı’nı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden ihlalleri tespit etmesi ve kınama kararı çıkarması için görevlendirdi” ifadesini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerIrakTürk Hava Yolları
Görüş Bildir