Mali'de Seçim Öncesi Yeni Savaş İhtimali

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Mali'de Seçim Öncesi Yeni Savaş İhtimali

Ayrılıkçı Tuaregler, başkent Bamako’ya 1.500 km uzaklıkta bulunan Kidal’de fiilî bir otorite konumunda. Merkezî hükümet ise 28 Temmuz seçimleri öncesinde tam egemenliğini sağlamaya kararlı. Taraflar arasında dün başlayan müzakereler netice vermezse Mali yeni bir savaşın yıkımını daha yaşayabilir.

Yaklaşık altı aydır dünya gündeminde bulunan Batı Afrika ülkesi Mali, ülkenin kuzeyini ayrılıkçı gerillalardan temizlemek için son bir hamle yapabilir. Önümüzdeki ay sonunda yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin demokratik bir ortamda gerçekleşmesini sağlamak istediğini belirten Mali geçici hükümeti, bir aydan fazla bir süredir Tuareg gerillalarının kontrolündeki Kidal kentine saldırmak için hazırlık yapıyor.

Tek taraflı bağımsızlığını ilan ettikleri Azavad devletinin başkenti olarak açıklanan Kidal kentinde kontrolü elinde tutan Tuaregler ise muhtemel bir saldırı ihtimalinde Mali ordu güçlerine karşı koyacaklarını belirtiyor. Uzmanlar, bu ülkede yakın bir süre önce geniş çaplı bir askerî operasyon yürüten bölgenin eski sömürgeci gücü Fransa’nın bu bağımsızlık talepleri konusunda net bir politikasının olmadığı, bu durumun da Mali’nin Tuareglere karşı üstünlük kurmasını zorlaştırdığını ifade ediyor. Fransa, daha önce yaptığı açıklamalarda, her ne kadar Tuareglere bağımsızlık konusunda açıkça destek vermese de, Mali yönetiminin ayrılıkçı gerillalarla masaya oturmasını istemişti. Bu bağlamda Burkina Faso’nun aracılığında cuma günü başlaması planlanan müzakerelerin açılışı ise Mali’nin talebiyle 1 gün tehir edildi.

Bir zamanlar Batı Afrika’nın demokrasi vahası olarak gösterilen Mali, geçtiğimiz yıl mart ayında yaşanan askerî darbe ile bir anda kaosa sürüklenmiş, darbeden hemen sonra ise ülkenin kuzeyinde bağımsız Azavad devleti kurmak için harekete geçen ayrılıkçı Tuaregler, fanatik grupların da desteğiyle bu bölgeyi tamamen kontrol altına almıştı. Ancak daha sonra liberal Tuareg güçlerini devre dışı bırakan bu silahlı gruplar, geçtiğimiz yıl aralık ayında başkent Bamako üzerine yürümek için bazı kentleri işgal etmeye başlayınca, Fransa askerî bir operasyon başlatmıştı. Fransa öncülüğündeki uluslararası muharip gücün müdahalesi ile fanatik gruplar geri çekilirken, bu kez de liberal Tuareg güçler bunlardan boşalan bölgeyi doldurmaya kalkışmıştı. Buna bağlı olarak son dönemde ordu ve Tuaregler arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Çok küçük bir ordu ve polis gücüne sahip olan Mali’nin yabancı destek olmadan ayrılıkçı güçlere karşı tam bir başarı kazanmasının zor olduğu ifade ediliyor. Başta Fransa olmak üzere Batı Afrika Birliği ECOWAS öncülüğünde oluşturulan yaklaşık 6.500 kişilik bir güç, ülkede görev yapıyor. Ancak Birleşmiş Milletler, bu gücün 12 bine çıkarılmasını istiyor.

Öte yandan, insan hakları örgütleri, Mali güçleri ve Tuaregler arasında yaşanan çatışmalarda çok ciddi insan hakları ihlalleri yaşandığını, her iki tarafın birbirine karşı etnik temizlik yaptığını öne sürüyor. Çatışmalarda ülkenin tarihi dokusunun da büyük bir zarar görmeye başladığı ifade ediliyor. Özellikle Afrika’nın en eski ticaret yollarından biri üzerinde yer alan ve bölgedeki en eski İslam merkezi olarak kabul edilen Timbuktu’daki kütüphaneler, anıtlar, camiler ve elyazması tarihi eserlerin her an büyük talanlara açık olduğunun altı çiziliyor.

CUMALİ ÖNAL - Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerDarbeFransaPolisSavaş
Görüş Bildir