Mali'de Muhalefet Bölündü

-

Mali'de Muhalefet Bölündü

Mali'de Muhalefet Bölündü

Mali'nin kuzeyindeki silahlı gruplardan Ensaruddin hareketine bağlı bir kanat, yeni bir oluşuma giderek barışçı çözüm çağrısında bulundu.

İsmini 'Azavad İslami Hareketi' olarak açıklayan grup, bir açıklama yaparak, her türlü terör ve şiddet eylemine karşı çıktığını belirtti ve Mali krizine siyasi çözüm çağrısında bulundu.

Açıklamada, Fransa ve Mali güçlerinin, kapsamlı siyasi çözüme bir fırsat tanınması için ülkenin kuzeyindeki silahlı gruplara yönelik saldırılarına son vermeleri çağrısında da bulunuldu.

Ensaruddin hareketi sözcüsü Sanda Veled daha önce yaptığı açıklamada, Batılı istihbarat örgütlerini, Ensaruddin'i bölmeye çalışmakla suçlamıştı.

Mali'de geçen yıl Ocak ayında ülkenin kuzeyinde başlayan isyan, Mart ayındaki askeri darbenin neden olduğu otorite boşluğuyla büyümüş, ülkenin yarıdan fazlası isyancıların kontrolüne girmişti.

Ülkenin kuzeyini denetimi altında bulunduran grupların başkent Bamako'ya ilerlemesi üzerine Fransa, Mali hükümetinin talebiyle 12 Ocak'ta müdahaleyi başlatmıştı.

Mali'nin kuzeyinde hâkimiyet kuran en büyük 3 silahlı grup Ensaruddin, Tevhid ve Cihad Hareketi, Mağrib El Kaidesi, ülkede dini inançlara dayalı bir yönetim kurulmasını istiyor.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, dün yaptığı açıklamada, Mali'deki Fransız askerlerin sayısının 2 bin 300'e çıktığını dile getirmiş ancak bu sayının daha ne kadar artacağı veya azalacağı konusuna açıklık getirmemişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FransaTerör
Görüş Bildir