Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mali'de Askeri Cuntanın, Sivil Cumhurbaşkanını Belirlemek İçin 1 Haftası Var

0PAYLAŞIM

Mali'de Askeri Cuntanın, Sivil Cumhurbaşkanını Belirlemek İçin 1 Haftası Var

DAKAR Anadolu Ajansı - Mali'de 18 Ağustos'ta darbe yapan Ulusun Kurtuluşu Milli Konseyi CNSP, geçiş sürecinin sivil cumhurbaşkanı ve başbakanını 1 hafta içinde tanımlayacak.

CNSP lafçısı İsmael Wague, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ECOWAS ile Gana'nın başşehri Akra'da yaptıkları görüşmeye ait mahallî medyaya açıklamalarda bulundu.

Wague, ECOWAS'ın sivil cumhurbaşkanı ve başbakan tanımlamak için kendilerine bir hafta zaman verdiğini belirtti.

ECOWAS'ın hali hazırda uyguladığı yaptırımların dozunu daha da artırabileceği ihtarında bulunduğunu aktaran Wague, Batı Afrika blokunun, hiçbir mahsulün girip çıkamayacağı topyekun bir ambargodan bahsettiğini dile getirdi.

Wague, bu kapsamda ECOWAS'ın ihtarını ciddiye aldıklarını ve Gana'dan döner dönmez alternatifleri değerlendirmeye başladıklarını kaydoldu.

  • ECOWAS 18 aylık geçiş sürecini kabul etmişti

ECOWAS, 15 Eylül'de Gana'nın başşehri Akra'da yaptığı mini dorukta, CNSP aboneleriyle görüşmüştü.

Görüşmede, CNSP'den Başbakan Boubou Cisse de dahil alıkonulan tüm politiklerin özgür vazgeçilmesi istenmişti.

ECOWAS, geçiş sürecinin cumhurbaşkanı ve başbakanının sivil olması gerektiğini tekrarlamış, yaptırımların da ancak o zaman kaldırılacağını vurgulamıştı.

CNSP'nin 18 aylık geçiş süreci kararı kabul eden ECOWAS, vaktin 15 Eylül haysiyetiyle başladığını kaydolmuştu.

  • "Cumhurbaşkanı asker de olabilir" maddesi tepki çekmişti

CNSP, geçiş sürecine ait görüş alışverişinde bulunmak üzere cemiyetin değişik unsurlarıyla 10-12 Eylül'de Bamako'da muhtelif görüşmelerde bulunmuştu.

CNSP, bu görüşmelerin kapanış seansında, geçiş sürecinin ayrıntılarının yer aldığı bir koşulu kamuoyuyla paylaşmıştı.

CNSP lideri Assimi Goita imzalı koşula göre, geçiş süreci 18 ay olacak ve bu vaktin sonunda tercihlere gidilecek. Sürece liderlik edecek cumhurbaşkanı asker ya da sivil olabilecek.

  • Muhalefetten tepki

Muhalefet platformu M5 RFP ise koşulun Mali milletinin görüşlerini yansıtmadığına dikkati sürükleyerek, çoğunluğun sivil bir cumhurbaşkanı istediğini belirtiyor.

M5 RFP, askeri, bu süreci kendi çıkarına kullanarak iktidara gelme emeli gütmekle yargılıyor.

  • ECOWAS daha evvel 1 senelik geçiş süreci istemişti

ECOWAS ise 7 Eylül'de Nijer'de yaptığı banal doruğunda, geçiş sürecinin en fazla 1 sene olması yanında sivil bir cumhurbaşkanı ve başbakan istediğini duyurmuştu.

Cuntaya yol haritası tanımlaması için 15 Eylül'e kadar zaman veren ECOWAS, 14 aza ülkenin hava ve kara hudutlarını Mali'ye kapatması ve bu ülkeyle ekonomik ve ticari ilişkilerini durdurmasını kapsayan yaptırımların da ancak bu koşulların yerine getirilmesiyle kademeli kaldırılacağını bildirmişti.

Bamako'ya 15 km mesafede bulunan ve 2012'de yarıyılın Cumhurbaşkanı Amadou Toumani Toure'nin devrilmesinde de ehemmiyetli rol oynayan Kati garnizonunda 18 Ağustos Salı günü ayaklanan bir grup asker, vasıtalarla başşehre gelmişti.

Bazı bakanlarla yüksek rütbeli bazı askerler alıkonulurken hükümet binaları ve fotoğrafı müesseseler boşaltılmıştı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, öğleden sonra evinden askerler tarafından alınarak Kati kışlasına götürülmüş, gece yarısı devlet televizyonundan istifa ettiğini duyurmuştu.

Keita'nın istifasından birkaç saat sonra aynı kanala çıkan darbeciler, tercihlerin kısa zamanda yapılacağını, politik ve sivil bir geçiş yarıyılının yaşanacağını açıklamıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir