Malezya Uçağı Raporu: 'Rusya'dan Getirilen Füze Rampası Kullanılarak Vuruldu'

 > -

17 Temmuz 2014'te Hollanda'dan havalandıktan sonra Ukrayna - Rusya sınırında düşürülen Malezya uçağında bulunan 298 kişi hayatını kaybetmişti. İki yıldır olayı izleyen uzmanlar bugün açıkladıkları raporda uçağı düşüren füzenin Rus yapımı olduğunu teyit etti.

Hollanda Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Uluslararası Araştırma Komisyonu bugün Nieuwegein'de Malezya uçağının düşürülmesine ilişkin ara raporunu açıkladı. 

Rapora göre 17 Temmuz  2014'te Ukrayna'nın doğusunda Malezya uçağının düşürülmesinden Rusya sorumlu. Soruşturmayı yürüten uluslararası uzmanlar, Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan uçağın Rusya'ya ait Buk füzesiyle düşürüldüğünü açıkladı.

Uçak vurulduktan sonra füze rampası Rusya'ya taşınmış

Deutsche Welle'de yer alan habere göre; uzmanlar, MH17 sefer sayılı uçağını düşüren füzenin Moskova yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu bölgeden ateşlendiğini ve füzenin fırlatıldığı rampanın da yeniden Rusya'ya taşındığını tespit etti.

Uydu fotoğraflarının incelenmesi ve gizli servislerin paylaştığı bilgiler doğrultusunda rapor sonucuna ulaşıldığı bildirildi. Uçağı düşürenlere ilişkin şüphelileri açıklamayan Hollanda Savcılığı, henüz incelemelerin tamamlanmamasını gerekçe gösterdi.

Önce hayatını kaybedenlerin yakınları bilgilendirildi

17 Temmuz 2014'te düşürülen Malezya Havayolları'na ait uçakta bulunan 298 kişi yaşamını yitirmişti. Ölenlerin yakınları bu sabah soruşturmanın ilk sonuçları hakkında bilgilendirildiler. Cezai soruşturmada Malezya, Ukrayna, Belçika ve Hollanda işbirliği yapıyor. En çok Hollanda vatandaşının ölmesi sebebiyle soruşturmayı Hollanda Savcılığı yürütüyor.

Rusya: Soruşturmanın sonuçları taraflı ve siyasi

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hollanda liderliğindeki savcılar grubunun Ukrayna'nın doğusunda düşürülen MH17 uçağına ilişkin soruşturmasının sonuçlarının taraflı ve siyasi olduğu belirtildi.

Rus Dışişleri Sözcüsü, soruşturmanın bulgularının uydurma olduğunu ve kimin suçlanacağına keyfi olarak karar verildiğini ifade etti. Uluslararası soruşturmacının Moskova'nın kendi çalışmalarında yer almasını engellediğini belirten Zaharova, Rusya'nın gönderdiği yeni radar verilerinin soruşturmanın sonuçlarının değiştirilmesine yol açacağını umduğunu da ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BelçikaRusyaUkrayna
Görüş Bildir