Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Malezya'da "57. Malezya Günü" Kutlandı

0PAYLAŞIM

Malezya'da "57. Malezya Günü" Kutlandı

KUALA LUMPUR Anadolu Ajansı - Malezya'da, Borneo Adası'ndaki Sabah ve Sarawak eyaletlerinin 1963'te Malezya Federasyonu'na bağlandığı günü temsil eden Malezya Günü'nün kutlamaları yapıldı.

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sebebiyle bu sene başşehir Kuala Lumpur'da kutlama yapılmazken, eyalet seviyesinde tertip edilen "57. Malezya Günü" faallikleri, Kovid-19 önlemlerine uyularak hudutlu rakamda katılımcıyla yapıldı.

Sabah'taki kutlamalar, son bir haftadır eyalet genelinde Kovid-19 olaylarının çoğalması üzerine sıkı ihtiyatlar altında gerçekleştirildi.

Perak, Negeri Sembilan, Penang, Kelantan ve Terengganu eyaletleri de Malezya Günü dolayısıyla ufak çaplı kutlama aktifliği düzenledi.

Hükümet ismine Malezya Günü'nü yazılı açıklamayla kutlayan Milli Birlik Bakanı Halime Muhammed Sadık, "Bu yıl Malezya Günü ülke çapında heyecanlı kutlanamamış olsa da Malezya ulusundaki birliktelik ruhunun hala diri olduğunu görebiliyoruz." dedi.

Bakan Halime, dünyayı tesiri altına alan pandemiye karşı Malezyalılara, virüsle gayrette kararlılıklarını sürdürme çağrısında bulundu.

  • Malezya Günü

Tarih süresince Portekiz, Hollanda ve İngiltere'nin kontrolünde kalan Malaylar, ilk bağımsız devletlerini 1957'de Malaya Federasyonu ismiyle kurmuştu.

Malaya'nın hudutları bugün Batı Malezya olarak öğrenilen Malay Yarımadası'nda bulunurken, Singapur ve doğudaki Borneo Adası'nda yer alan Sabah, Sarawak ile Brunei, İngiliz dominantlığında kalmayı sürdürmüştü.

Devletin kurucusu ve ilk Başbakanı Tunku Abdul Rahman, 1961'de bu eyaletlere Malaya ile birleşme çağrısında bulunmuştu.

4 eyaletin Malaya Federasyonu'na katılmasıyla beraber devlet, 16 Eylül 1963'te Malezya Federasyonu ismini almıştı.

Daha sonra Brunei Sultanlığı, federasyona dahil olmama kararı alarak aynı sene bağımsızlığını duyuru etmiş, Singapur da 1965'te Malezya'dan parçalayarak bağımsız olmuştu.

Singapur ve Brunei'nin Malezya'dan parçalamasından dolayı Malezya Günü'nde yalnızca, Sabah ve Sarawak'ın ülkeye bağlanması kutlanıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir