Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Malazgirt Meydan Muharebesi Alanının Tespiti İçin Kazı Çalışması Başlatıldı

0PAYLAŞIM

Malazgirt Meydan Muharebesi Alanının Tespiti İçin Kazı Çalışması Başlatıldı

MUŞ Anadolu Ajansı - Muş'un Malazgirt ilçesinde, Malazgirt Alan Muharebesi'nin yapıldığı yerlerin tespit edilmesi için kazı çalışmalarına başlandı.

"Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırma" projesinin 3. etabı kapsamında Malazgirt'in Örenşar köyünün sırtlarında Müslüman kabri olduğu değerlendirilen 1800 yükseltili tepede kazı çalışmaları başlatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce desteklenen, Ahlat Müze Müdürlüğü başkanlığında, Muş Alparslan ve Muğla Sıtkı Koçman üniversitelerinin iş birliğiyle yürütülen kazıya 10 üniversiteden 30 akademisyen katıldı.

Kazının bilimsel danışmanı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarih Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Adnan Çevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, Örenşar köyünün doğusunda "türbe ve ziyaret tepe" olarak öğrenilen tepede Malazgirt şehitleri olabileceğini değerlendirdikleri kabirlikler tespit ettiklerini söyledi.

Yöre ulusunun da "Grabido" tepesi olarak adlandırdığı tepeyi dini bayramlarda ziyaret ettiğini kaydolan Çevik, şöyle konuştu:

"Ulus, Malazgirt Muharebesi'nde Sultan Alparslan'ın kız kardeşinin buraya defnedildiğine inanıyor. Yazılı kaynaklarımızda, muharebede Alparslan'ın kız kardeşinin oğlunun şehit düştüğüne dair kayıtlar var. Ağustosta yaptığımız yüzey araştırmasında 100’şan üzerinde kabir alanı tespit ettik. Bunun dışında 3 Büyük türbe belirleyebileceğimiz alanda var. Kabirlik alanının meskene yakın olmayan volkanik bir tepede olması acayip. Müslüman kabri diye değerlendiriyoruz. Firari kazılarla açılmış kabirlerde insan kemiği yıkıntılarına da tesadüfülmesi bu alana odaklanmamız gerektiği izlenimini oluşturdu. Kabirlerin birbirine benzeyen ebatları aynı anda gömüldüğü izlenimi veren konumları da buraya odaklanmamız için bizi harekete geçirdi."

Çevik, 14 Eylül'de başlattıkları 3. etap kapsamında başlattıkları sondaj çalışmalarının arkeolog ve antropologlar tarafından yürütüldüğünü aktardı.

Mezarları açtıklarında define alanlarının, yatış şekli, vefat nedenleri, üzerinde elbise olup olmadığı ve bunların muharebeyle ilişkisinin bulunup bulunmadığını laboratuvarda yapacakları karbon 14 testleriyle tespit edeceklerini anlatan Çevik, tespitlerin projenin ve araştırmanın ebadını çok değişik bir yere yönelteceğini kaydoldu.

  • "Savaşın nerede akım ettiği zamanla netleşecek"

"Çanakkale ve Sarıkamış şehitliklerimizden sonra Malazgirt gibi topraklarda varoluşumuzu sağlayan bu büyük galibiyetin şehitlerini, Alparslan'ın, Selçuklu'nun ve şehitlerimizin gömüldüğü alanı tespit etmek bizi çok heyecanlandıracak." diyen Çevik, şöyle devam etti:

"Kesin bir şey söylemek için erken. Bu çalışmalar savaş alanının ve yerinin noktasal tespiti anlamında bize ip uçları verecek. Bu tepe Malazgirt'e egemen. Bu tepenin varlığı, Selçuklu ordugahının konumunu kavramamız açısından ipuçları verecek. Yazılı kaynaklar, muharebenin doğu, güneydoğu ve güney güzergahında takribî 150 kilometrekarelik alanda akım ettiğini bize gösteriyor. Yüzey araştırmaları da bunu destekliyor. Bu alanda savaşın nerede akım ettiği zamanla netleşecek. İkinci etap çalışmamızın ardından önceliği bu alana vermemiz gerektiği neticesine eriştik."

  • "Geniş bir takımla ilk kere Türkiye'de bir savaş arkeolojisi yapılıyor"

Alanda yürüttükleri sondaj kazılarının kesin neticeyi vereceğinin altını çizen Çevik, konuşmasını şöyle bitirdi:

"Bir aylık müddette elde edilecek belirtilerin, savaşla doğrudan alakasının olup olmadığı değerlendirmelerimizi basitleştirecek. 4 açmada çalışmalarımız devam ediyor. Bu çoğalacak. Sondaj kazı ebadındayız. Malazgirt şehitlerinin olabileceği alanda çalışmalara başladık. Geniş bir takımla ilk kere Türkiye'de bir savaş arkeolojisi yapılıyor. Drone ve lidar taramalarıyla üç ebatlı haritalarını çıkararak savaşı simule ederek, orduları yerleştiriyoruz. Dijital arkeoloji, bu tarihsel bilgiyi ete kemiğe büründürecek ve görünür kılacak."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir