Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Malatya'da Çin-Guizhou Halk Kültürü Sergisi Açıldı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Malatya'da Çin-Guizhou Halk Kültürü Sergisi Açıldı

Malatya'da Çin-Guizhou Halk Kültürü Sergisi Açıldı

Malatya Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı Guizbou Halk Kültürü Sergisi’nin açılışı Anemon Otel’de gerçekleştirildi.

**Vali Şahin: Çin, kültürel mirası çok büyük olan bir ülke. Çin’in ülkemize ve Malatya’mıza göstermiş olduğu ilgi bizleri memnun ediyor.

Büyükelçilik Maslahatgüzarı Wang: Bu sergi iki ülke halkını bir birine yakınlaştıracak, bir birlerini daha iyi tanımasına vesile olacaktır. Serginin açılması için çaba sarf eden herkese teşekkür ediyorum.**

7 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirilen açılışa; Malatya Valisi Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Xiaoning Wang, Çin Halk Cumhuriyeti Delegasyon Lideri Wu Linwng, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfekçi, belediye başkan yardımcıları Ertan Mumcu, Selim Pilten, Alican Bozkurt, Türk-Çin Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Tan Ataç, bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Çin’den gelen konuklar ile vatandaşlar katıldı.

Ataç’tan ilgi ve desteğe teşekkür.

Açılış töreni sırasında konuşan Türk-Çin Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Tan Ataç, 2012 yılının Türkiye’de Çin Kültür yılı olarak kutlandığını belirterek, “Bu etkinliğin Malatya’da gerçekleştirilmesinde Güldal Akşit’in çok büyük emek ve gayretleri var. Yine Malatya Belediye Başkanımız Ahmet Çakır bize büyük ilgi gösterdi. Serginin açılmasına vesile olup, yakın ev sahipliği gösterdi. Sayın Vali Vasip Şahin ve eşlerine göstermiş oldukları ilgi için huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Delegasyon Lideri Linwng: “Malatya’ya geldiğimizden beri büyük ilgi ve alaka gösteriliyor.”

Çin Halk Cumhuriyeti Delegasyon Lideri Wu Linwng ise yaptığı konuşmada Çin kültürünü yansıtan serginin Türkiye’de ilk defa açıldığını belirterek, “Malatya’ya geldiğimizden beri çok büyük ilgi ve alaka gösteriliyor. Serginin açılması için gösterilen ilgi takdire şayan. Çin ve Türk halklarının kültürlerinin kaynaşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Çakır: “Bu tür etkinlikler dostluğu ve kardeşliği pekiştirecek.”

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada 2012 yılının Türkiye’de Çin Kültürünü tanıma yılı olarak kabul edildiğini ve bu kapsamda Türkiye’nin çeşitli yerlerinde etkinliklerin yapıldığını, bu etkinliklerin bir ayağının da Malatya’da gerçekleştirildiğini söyledi.

Başkan Çakır, “Tanımadığımız, yeteri kadar bilmediğimiz bir kültürü az da olsa bu sergiyle tanıyıp, öğreneceğiz. Dünya’da barışı sağlayacaksak ülkeler arasındaki dostluk bağı çok güçlü olmalı. Bunun temelinde de kültürel yakınlaşmanın büyük önemi var. Halkların bir birini yeteri kadar tanımaması görüş ayrılıkları doğurur. Türk kültürünün de dünya’da yeteri kadar tanınmadığını bir gerçek. İşte bu tür etkinlikler tanıtım sorununu ortadan kaldıracak, dostluğu, kardeşliği pekiştirecektir” dedi.

Maslahatgüzar Wang: “Bu sergi iki ülke halkını bir birine yakınlaştıracak.”

Çin’de 56 etnik yapının olduğunu belirten, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Xiaoning Wang, etnik yapının kültürel mozaiğinin ...Devamını okuyun

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraÇinMalatyaVasip Şahin
Görüş Bildir