Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hakan Fidan Haberine Yalanlama

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığın'dan Soruşturma İle İlgili Açıklama Geldi

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığın'dan Soruşturma İle İlgili Açıklama Geldi

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada, "Bazı kamu görevlilerinin bir soruşturmaya re'sen dahil edildiği şeklindeki açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Haberin Tamamı İçin:

MİT Müsteşarı Haberlerine Yalanlama

MİT Müsteşarı Haberlerine Yalanlama

“MİT Müsteşarı yargılanacak”, “MİT Müşteşarına Soruşturma” iddiaları yalanlandı.

Bazı medya organları Suriye’de düşürülen Türk jetiyle ilgili şehit pilotun ailesinin Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek suç duyurusunda bulunmasının ardından Başsavcılığın re'sen MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı soruşturmaya dahil ettiği şeklinde iddialarda bulunmuşlardı.

Bu iddialar bizzat Cumhuriyet Başsavcılığının internet sitesinden yaptığı açıklamayla yalanlanmış oldu.

İşte o açıklama

T.C.
MALATYA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

02.01.2013

Bazı basın yayın organlarında yer alan, “ Suriye’nin düşürdüğü Türk uçağıyla ilgili şehit ailesinin yaptığı suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaya MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ ı da dahil etti.” şeklinde ki haberlere ilişkin olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacı ile aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına (TMK.10.Mad. İle Yetkili Ve Görevli) 22.12.2012 dilekçe ile 22.06.2012 tarihinde düşürülen uçakta şehit olan Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un babası Osman Aksoy ve kız kardeşi Sultan Şahin’ in vekili tarafından içerisinde Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten ve MİT Müşteşarı Hakan Fidan’ın da bulunduğu ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, 5271 sayılı CMK’ nun 158-160 ve devamı maddeleri uyarınca gereğine tevessül edilmiştir.

Bütün suç duyurusu ihtiva eden dilekçe ve başvuruların gereği olarak yapıldığı gibi, ihbar dilekçesinde ismi geçen kişi ve olaylar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızın görev ve yetkileri dahilinde olan olaylar hakkında gereği yapılırken, yetki ve görev dahilinde olmayan kişi ve olaylara ilişkin olanlar kanunlara göre yetkili ve görevli olan birimlere iletilecektir.

Haberin Tamamı İçin:

Hakan Fidan Haberine Yalanlama

Hakan Fidan Haberine Yalanlama

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

MİT Bağlantısı Nereden Çıktı

Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın adının geçtiği Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili soruşturmada Başbakanlık'tan izin isteneceği bilgisini doğrulamadı. Ancak, soruşturmaya bakan Başsavcıvekili Özden Doğan'ın Fidan'ın adını ve 'Başbakanlık'tan Fidan için izin isteyeceğim' bilgisini özellikle verdiği öğrenildi.

KOVUŞTURMA KARARI YOK

Zamanlaması dikkat çeken haberle gündeme gelen gelişmeyle ilgili Yeni Şafak'a konuşan Başsavcı Sayın, soruşturmayı doğrudan değil, olayda şehit düşen pilotların ailelerinin suç duyurusu üzerine başlattıklarını söyledi. Tahkikatın halen sürdüğünü belirten Sayın, soruşturmada şu an için 'takipsizlik' ya da 'kovuşturma' şeklinde bir karar aşamasına gelmediklerini kaydetti.

YAZI YAZILMADI

Sayın, Hakan Fidan hakkında soruşturma başlatılması için Başbakanlığa yazı yazıldığını doğrulamadı. Sayın 'Bu konuda tahkikat halen sürüyor, böyle bir durum yok' demekle yetindi. Şehit ailelerinin müracaatı üzerine soruşturma açan savcının TMK 10. Maddeyle Yetkili Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekili Özden Doğan olduğu öğrenildi.

2. MİT KRİZİ Mİ İSTENDİ?

İmralı ile görüşmelerin gündem oluşturmasının ardından yaşanan gelişme ve Başsavcı Sayın'ın açıklamaları dikkate alındığında süreçteki şüpheli noktalar dikkat çekti. Şehit pilot Hasan Hüseyin Aksoy'un ailesinin avukatı, 22 Haziran 2012'de uçağımızın Suriye tarafından düşürülmesinde ihmali olan görevlilerle ilgili 21 Aralık'ta suç duyurusu yapmasına rağmen, 10 gün sonra soruşturma başlatıldığı duyuruldu. MİT Müsteşarı'nın İmralı'da Öcalan'la görüşmeye gittiğinin ortaya çıkmasından sonra adliyenin tatil olduğu 1 Ocak günü 'Fidan'a soruşturma' şeklinde haberin servis edilmesi 7 Şubat 2012'dekine benzer bir krizin çıkarılmak istediği şeklinde yorumlandı.

BAĞLANTI MUĞLAK

Suç duyurusunda MİT Müsteşarı'nın da soruşturulması istendi. Ancak, Fidan'a soruşturma haberi gündem oluşturmasına rağmen, MİT'in uçağın düşürülmesinde hangi ihmalinin bulunduğuna açıklık getirilmedi. Uçağın, MİT'in bir radar sistemini test etmek için havalandığı ileri sürüldü. Resmi makamlarca doğrulanmayan iddianın hangi gerekçeyle 'görevi ihmal' kapsamında soruşturmaya konu edildiği ise açıklanmadı.

KCK soruşturmasını yürüten İstanbul Savcılığı, Oslo'da görüşmelerini gerekçe göstererek Hakan Fidan ve 5 MİT'çiyi 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağırmıştı. 7 Şubat 2012'de ortaya çıkan gelişme krize neden olurken, hükümet, yasal düzenlemeyle MİT mensuplarına soruşturmayı Başbakanlık iznine bağlamıştı.

'Resen soruşturma' haberine yalanlama

Malatya Başsavcılığı, Suriye'nin düşürdüğü savaş uçağı ile ilgili soruşturma nedeniyle Hava Kuvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın re'sen soruşturmaya dahil edildiği iddialarını yalanladı. Şehit pilotların yakınları tarafından Org. Erten ve Fidan hakkında suç duyurusu ihtiva eden bir başvuruda bulunduğu hatırlatılatılan Başsavcılık açıklamasında, 'İhbar dilekçesinde ismi geçen kişi ve olaylar hakkında Başsavcılığımızın görev ve yetkileri dahilinde olan olaylar hakkında gereği yapılırken, yetki ve görev dahilinde olmayan kişi ve olaylara ilişkin olanlar kanunlara göre yetkili ve görevli olan birimlere iletilecektir' denildi ve 'Resen soruşturma' haberleri yalanlandı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanİmralıİstanbulMalatyaSavaşŞehitSuriyegündemtatil
Görüş Bildir