Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Maklube Yerken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Önemli Husus

-

Maklube, Arap dünyasında olduğu gibi, Türkiye'de de Arapların çoğunlukta yaşadığı Siirt ve Mardin gibi yerlerde pişirilen bir yemektir. Maklube, Arapça bir kelimedir ve Türkçe karşılığı "döndürülmüş" ya da "ters çevrilmiş"tir. Ayrıca Türk mutfak kültüründe de bu yemek mevcuttur.

Peki bu maklubeyi yerken nelere dikkat etmeliyiz?

1. Yemeğe başlama pozisyonu.

Oturuş şekli dizlerin üstünde hafif öne eğilmiş şekilde olmalıdır. Bağdaş kurarak oturursanız maklube tam kapasitede kullanılamaz, kalır.

2. Yemeye başlamadan önce bekleyin.

Bekleyin ki diğer rakiplerinizin taktiklerini görüp ona göre strateji geliştirin.

3. Eğer sofrada ekmek varsa kesinlikle uzak durun.

Yoksa start-finish düzlüğünde ilk viraja gelmeden motoru yakarsınız.

4. Sorunsuz bir maklube tecrübesinin en büyük düşmanı: Kola.

Sofradaki kola her ne kadar cezbedici dursa da nezaket açısından bir bardak alınıp bir yere konulabilir. Yer kalırsa son anda içilebilir.

5. Kolanın konumu tam bacaklarınızın arası olursa yandınız.

Maklube tepsisinden ağzınıza giden rotada yaşanan en ufak bir tekleme sonucunda kaşığın içinde ne varsa doğru kolanın içine.

6. Volkan bacası gibi tüten maklube.

Eğer karşınızdaki maklubeden çıkan buhar yüzünden etrafınızdakileri göremiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Maklubeden bir parça alıp etrafındaki kısımda en fazla yer kaplayan yoğurtla karıştırıp doğruca mideye yollamak. Bu adımda maklubeye şoklama yapıp onu anında soğutmuş oluyorsunuz.

7. Kaderin cilvesi.

Maklubeyi ilk tadanlar bile yemeye önce maklubenin dibinden başlarlar. Fakat bir noktanın önemini aldırış etmezler. Onlarla beraber başlasanız bile maklubenin etrafına doğru değil de merkeze doğru kazarsanız maklubenin büyük bir kısmı kısa bir süre sonra sizin tarafınıza yıkılır. Bu hileyi yaptığınızı sadece sizin tarafınızdakiler görür ancak işlerine geldiği için maklubenin keyfini çıkarırlar. Olaya kör noktadan bakanlar ise kader deyip geçerler. Siz de bu onurla maklubenin tadını çıkarmaya devam edersiniz.

8. Kafa pozisyonu

Başlama pozisyonundaki gibi yemeye devam ederken maklubenin sizin üstünüzdeki etkisinden dolayı kafa pozisyonunuz yaklaşık 5-10 derece aşağı kayar. Bu durumun farkına erken varmazsanız ağzınızdan yere düşen maklubeyle baş başa kalırsınız. O yüzden arada bir kafa konumunuzu kontrol edip 5-10 derece yukarı çekin.

9. Final

Sonunda tıka basa dolmuş bir mideyle kenara çekilin ve 'Vay be ne yedim', 'O değil de iyi yedik' gibi muhabbetlere girin, zaferin tadını çıkarın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okisi

maklube bir abiler harikası bi kere lisede bana yemek var dediler nerde kimlerle nasıl diye sormadan koştum bi baktım abilere gitmişiz amk maklubeye gömüldük tabi ama nasıl insan olan böyle yemez ya :D

Görüş Bildir