Makedonya'da 'Türkçe Eğitim Bayramı' Kutlanıyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Makedonya'da 'Türkçe Eğitim Bayramı' Kutlanıyor

Makedonya'da 'Türkçe Eğitim Bayramı' Kutlanıyor

Makedonya’da yaşayan Türklerin resmi bayramı olan “21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı” kutlamaları, ülkenin doğusundaki Radoviş kentinde düzenlenen etkinlikle başladı. Radoviş’teki kutlamalara, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Üsküp Koordinatörü Dr. Mahmut Çevik, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği yetkilileri, Radoviş Belediye Başkanı Robert Velkov, Makedonya Türk Sivil Teşkilatlar Birliği (MATUSİTEB) Başkanı Tahsin İbrahim, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş. TİKA Üsküp Koordinatörü Dr. Mahmut Çevik, burada yaptığı konuşmada, “21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı” kutlamalarında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. TİKA’nın 2005 yılından bu yana Makedonya’da yaşayan soydaşların yanında olduğunu belirten Çevik, “Önümüzdeki günlerde sizleri ve bütün bölgeyi tek tek ziyaret ederek beraber oturup konuşacağız ve sorunlarınıza beraber çözüm arayacağız” dedi.

Konuşmasına Türkçe “iyi akşamlar” ve “selamün aleyküm” diyerek başlayan Radoviş Belediye Başkanı Robert Velkov’un bu jesti, vatandaşlardan büyük alkış aldı. Kutlamaların kendi kentlerinde başlamasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Velkov, “Bizim belediyemizde yaşayan ve kendileriyle ortak bir yaşam inşa ettiğimiz Türk halkını da selamlarken, asırlardır süregelen bu ilişkilerimizin bundan sonra da devam edeceğini belirtmek istiyorum. Umuyorum ki bizim şehrimizdeki yeni nesiller de bunu uygular. Sadece bu şekilde şehrimiz ve ülkemiz için iyi bir gelecek sunabiliriz” diye konuştu.

MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim de 21 Aralık’ın ülkede yaşayan Türklerin milli bayramı olduğunu ve bu günün burada yaşayan Türklerin varlığının ifadesi anlamı taşıdığını vurguladı.

Konuşmaların ardından, ülkede Türkçe eğitime verdikleri destek dolayısıyla emekli öğretmenlere plaket verildi. “Yeni Hayat”, “Kardeşlik” ve “Bahar” adlı halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle renk kattığı kutlama programı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki “Lale” grubunun konseriyle sona erdi. Türkçe Eğitim Bayramı kapsamındaki kutlamalar bugün Kırçova’da yarın ise başkent Üsküp’te düzenlenecek programlarla devam edecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Öğretmen
Görüş Bildir