'Pardon' Ama Kararan Bir Gencin Hayatı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Mahkûmlar 'Tecavüzcü Geldi, Buraya Gönderin Katili' Diye Bağırıyordu

Mahkûmlar 'Tecavüzcü Geldi, Buraya Gönderin Katili' Diye Bağırıyordu

Göreme'de 2 Japon turiste saldırdığı iddiasıyla 'yanlışlıkla' tutuklanan Volkan D. cezaevinde kabus gibi bir gece geçirdiğini anlattı

Nevşehir’in Göreme beldesinde Japon turist Mai Kurkiharac ’ı öldürüp tecavüz ettiği ve Hosie Teramatsu ’yu da yaraladığı iddiasıyla tutuklanan, olayın gerçek failinin cinayeti itiraf etmesi üzerine serbest bırakılan 27 yaşındaki Mustafa Volkan D. cezaevinde geçirdiği 1 günü anlattı. Volkan D., “Mahkumlar ‘Tecavüzcü geldi, buraya gönderin katili’ diye bağırıyordu” dedi.

Göreme’de bir Japon turisti yaraladığı, diğer turisti de öldürdükten sonra tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan Volkan D. Cezaevinde geçirdiği bir günü anlattı.

Vatan gazetesinden Öznur Karslı ’nın haberine göre, Volkan D. şunları söyledi:

Olay günü ailece kardeşimin düğün hazırlıkları içindeydik ailece. Beni MOBESE kameralarında kırmızı Şahin otomobil gördükleri için tutukladılar. Çünkü asıl zanlı Fatih U.’nun da arabası kırmızı Şahin’miş. Emniyette de, Jandarma’da da ısrarla o saatlerde benzin istasyonunda olduğumu söyledim ama kimse dinlemedi. Cezaevinde tek kişilik hücreye kondum. Koğuşlardaki mahkûmlar ‘Tecavüzcü geldi, buraya gönderin katili’ diye bağırdılar. Gardiyanlar, askerler de aynı şekilde baktılar. Saatlerce yemek, su verilmedi. Fatih’in suçunu itiraf etmesinin ardından ikinci kez teşhise gittik. Dışarı çıktığımızda komutan ‘Gözün aydın, zanlı suçunu itiraf etti’ diyince derin bir nefes aldım. Komutanlar, gardiyanlar ‘seni suçladık, yargısız infaz yaptığımız için hakkını helal et’ dediler.”

Tutuklanan Fatih U. ise ifadesinde şunları anlattı:

“Fotoğraf çekmekti amacım. Karşıma bisiklet kullanan 2 Japon turist çıktı. Arabadan indim, turistlerden birisine bakmak istedim. Aracı durdurup, bisiklete biraz çarptım. Fotoğraf çekip Facebook’ta yayınlayacaktım. Bana bağırmaya başladılar. Bir tanesi sopa alıp bana vurdu. Aracıma bindim uzaklaşacaktım, turistlerden biri pantolonunu sıyırınca arabanın kapısını açtım, arka koltuğa geçtik. Sonra Avanos’a kaçtım. Irmağın kenarında elimi yüzümü yıkadım. Bıçağı da Kızılırmak’a attım.”

Vatan | T24

Haberin Tamamı İçin:

'Pardon' Ama Kararan Bir Gencin Hayatı

Japon turistlere saldırının faili diye ilan edilip gercek suçlu ortaya çıkınca bırakılan Dilaver, suçsuzluğunu ne polis ne savcı ne hâkime anlatabilmiş.

Nevşehir’de iki Japon turiste yönelik saldırı soruşturmasında yeterli delil toplanmadan Mustafa Volkan Dilaver isimli bir genç suçlu ilan edildi, tutuklandı. Gerçek fail ortaya çıkıp suçunu itiraf ettikten sonra Dilaver serbest bırakıldı. Ancak hem işinden oldu ve hem de ‘insan öldürmek’le suçlanıp deşifre edildiği için psikolojisi bozuldu.

Göreme ilçesinde 9 Eylül günü iki Japon turist saldırıya uğradı. 22 yaşındaki Mai Kuriharac bıçaklanarak öldürülürken, arkadaşı Hoshie Teramatsu ağır yaralandı. Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Ertesi gün yani 10 Eylül’de polis 26 yaşındaki Mustafa Volkan Dilaver’in kapısını çaldı. Dilaver, bundan sonrasını Radikal’e şöyle anlattı:

“Emniyete gelmen lazım dediler. Kırmızı ‘Şahin’ marka bir araba kameralarda tespit edilmiş. Plakası belirlenmemiş. Sanırım bir de ihbar varmış. Emniyette Japon turistlere saldırmakla suçlandığımı anladım. Şoke oldum… Çapraz sorguya alındım. ‘Şu saatte neredeydin’, ‘Biz seni orada görüntüledik, orada ne yapıyordun’ gibi sorular soruluyordu. Ben de sürekli olay günü ağabeyim ve arkadaşımla beraber olduğumu söyledim. Bulunduğum yerdeki kamera kayıtlarının incelenmesi durumunda bunun çok kolay ispatlanabileceğini söyledim. Ancak beni dinlemediler. Sonra teşhis için hastaneye götürüldüm. Sırtım dönük şekilde odaya alındım. Sonra yüzüm yaralı turiste gösterildi. ‘Size saldıran bu kişi mi’ gibi bir soru soruldu. Turistin ‘Bu değil’ manasında yanak işareti yaptığını gördüm. Odadan çıktık. Polisler ‘Turist seni teşhis etti’ dediler. Sonra savcıya götürüldüm. Ondan da ağabeyim ve arkadaşımla birlikte olduğuma ilişkin kamera kayıtlarına bakılmasını istedim. Ancak araştırma yapmadılar. ‘Avukat istiyor musun’ gibi hiçbir şey de sormadılar.”

‘Bize verin’ diyorlardı

Savcılık, Dilaver’i tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Dilaver, ‘Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme, kasten öldürmeye teşebbüs, suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yok etmek amacıyla öldürmek, nitelikli cinsel saldırı, cebir veya şiddet kullanarak kişileri hürriyetinden yoksun kılmak’tan tutuklanarak Nevşehir Kapalı Cezaevi’ne konuldu. Cezaevindeki üç gün şöyle geçti: “Tek kişilik hücredeydim. Diğer mahkûmların hakaret ve tehditlerini duyuyordum. ‘Bizim koğuşa getirin’ diye bağırıyorlardı. Bir anda suçun benim üzerimde kalabilme ihtimalini düşündüm. Çok korktum, sürekli dua ettim.”

Şikâyetçi olacağım

Dilaver içerideyken, asıl fail olan Fatih U. yakalandı, suçunu itiraf etti ve tutuklandı. Hal böyle olunca Dilaver, önceki akşam serbest bırakıldı. Ancak hiçbir şey eskisi gibi değildi: “Görüntülerim yayımlandı. Suçlu ilan edildim. Elektrikçi olarak çalıştığım şirket, ‘Böyle ahlaksız bir kişiyle nasıl çalışırız’ diyerek beni işten çıkardı. Dostlarım arkadaşlarımın gözünde suçlu gibi gösterilmeye çalışıldım. Psikolojim bozuldu, 3 gündür yemek yemedim ve neredeyse uyuyamadım. Yargısız infaza uğradım. Gözaltında vücudumda alerji çıktı, saçımın bir kısmı döküldü. Beni bu hale getiren herkesten şikâyetçiyim. Yasal haklarımı kullanacağım.”

Hata yaptık itirafı

Nevşehir Başsavcısı Osman Nuri Güler de hata yaptıklarını itiraf etti. Yaralı turist Teramatsu’nun teşhisi, Dilaver’in otomobilinin fail Fatih U.’nun aracına benzemesi ve otomobilinden bıçak çıkmasının tutuklanmasında etkili olduğunu söyleyen Güler “Sonuçta yanlış yaptık ama yanlıştan da döndük” dedi. Teramatsu’nun şüpheli F.U.’yu teşhis ettiğini belirten Güler, “Saldıranın tek kişi olduğunu beyan etti. Tecavüzün nasıl yapıldığı iddianamede açıklanacak. F.U’nun yaralı olana tecavüz ettiği belirlendi” dedi.

Radikal

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtAydınFacebookJaponyaPolisTecavüzetolay
Görüş Bildir