Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mahkemeden 'Tarihi Yarımadayı Yok Edecek Karar'

 > 
251PAYLAŞIM

İstanbul 2. İdare Mahkemesi tarihi yarımadaya “elveda” dedirtecek bir karara imza attı.  Mahkeme, CHP’li 8 meclis üyesi tarafından Kumkapı Balık Hali’nin marina yapılmasına, Yedikule Bostanları’nın da bulunduğu bölgenin açık spor ve rekreasyon alanına dönüştürülmesine kapı açan imar planının iptali istemiyle açtığı davayı reddetti. Kumkapı ile Yedikule imara açılıyor. CHP’li meclis üyesi Soylu “Tarihi yarımadayı yok edecek bir karar" dedi ve Danıştay'a taşıyacaklarını açıkladı. 

Ne olmuştu?

CHP’li 8 Meclis üyesi, eski İstanbul’un kalbi “tarihi yarımada”yı dönüştürecek imar planlarının iptali istemiyle dava açmıştı. 

İstanbul 2. İdare Mahkemesi, geçen yıl, 61 konu başlığından 37’sine yürütmeyi durdurma, 7’sine ise kısmen yürütmeyi durdurma karar vermişti. 

Fatih Belediyesi ise karara itiraz etmişti. Mahkeme de önce yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı, sonra da davayı bitirdi.

Mahkemeden Tarihi Yarımada İçin Tarihi Karar! - onedio.com
Mahkemeden Tarihi Yarımada İçin Tarihi Karar! - onedio.com

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre kararda, dava konusu düzenlemelerin 1/5000 ölçekli koruma amaçlı imar planında öngörüldüğü, itirazların konusunun da bu plan olduğu ifade edildi. Dava konusu olan 1/1000 ölçekli imar planının üst plana uygun olarak hazırlandığı savunuldu. 

Ulaşım, otopark, Avrasya Tüneli ve tarihi yarımada içerisindeki yenileme alanlarına ilişkin imar planlarına karşı, daha önceden, Mimarlar Odası tarafından dava açıldığı anımsatıldı. 

Odanın açtığı davada, Sirkeci Garı’nın otel, İETT Garajı alanının da ticaret merkezi olmasını öngören planların iptal edildiğine dikkat çekildi.

Peki bu karar ile hangi projelerin önü açıldı?

1.Tarihi yarımadaya bağlanacak olan Avrasya Tünel Geçişi

2. Derece koruma bölgesinde yer alan ve geçen aylarda Avrasya Tüneli geçiş güzergâhı üzerinde olduğu gerekçesiyle yıkılan Kumkapı Balık Hali’ne yapılacak marina

3. UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan ve Yedikule’den Ayvansaray’a kadar uzanan kara surları koruma bandında yapılacak işlemler

Fotoğraf: Atlas dergisi/ Tolga Sezgin

4. Yedikule Bostanları’nın da yer aldığı bölgelerde yapılması planlanan açık spor alanları, rekreasyon alanları

Fotoğraf: yedikulebostanlari.tumblr.com

Ve Fatih geneline inşa edilecek otoparklar. Sur içinde öğrenci yurdu ve meslek okulları...

Aktarılan bilgiye göre Sirkeci Garı ise 'şimdilik' kurtuldu...

CHP’li meclis üyesi Fazıl Uğur Soylu, karara tepki göstererek “Tarihi yarımadayı yok edecek bu kararı Danıştay’a taşıyacağız” dedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir