Mahkemeden İbretlik Ceza

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Mahkemeden İbretlik Ceza

Mahkemeden İbretlik Ceza

METİN ARSLAN - HABERLER GÜNDEM ANKARA

Kayseri 1. Sulh Ceza Mahkemesi, yaşlı anne ve babasının evini üzerine geçirdikten sonra evden kovan kadına 25 gün hapis cezası verdi ve erteledi.

Yargıtay kadının denetim altında tutulması gerektiğini belirterek, kararı bozdu. Olay 2009’da Kayseri’de yaşandı. F.Y., bakıma muhtaç anne ve babasını sokağa attı. Baba N. ile anne D.’nin şikâyetiyle F.Y. hakkında dava açıldı. İddianameye göre F.Y., “Evi benim üzerime yapın size bakarım.” diyerek babasına ait olan evi noter yoluyla üzerine geçirdi. Bağış işleminden sonra “ev benim” diyen kadın, anne ve babasını evden kovdu.

F.Y.’ye TCK’nın 233. maddesine göre aile hukukundan doğan bakım ve destek olma yükümlülüğünü yerine getirmemekten dava açıldı. F.Y. suçlamaları kabul etmeyince mahkeme, sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. F.Y. bir süre sonra başka bir suçtan 5 ay hapis cezası alınca, aile yükümlülüğünü yerine getirmeme suçundan verilen 25 günlük hapis cezası açıklanmasına karar verildi. Sanığın 1 yıl denetim altına alınmasına hükmeden mahkeme, denetim süresince sanığın herhangi bir yükümlülük altına alınmasına ve kendisine rehberlik edecek uzman görevlendirilmesine yer olmadığına karar verdi. Mahkeme, sanığın denetim süresi içerisinde başka bir suç işlemesi halinde ertelenen hapis cezasının cezaevine çektirilmesine karar verileceğini ihtar etti. Adalet Bakanlığı, mahkemenin sanık hakkındaki cezayı denetimli serbestlik tedbirlerinden birine çevirmesi gerektiğini belirterek, kanun yararına bozma talebinde bulundu. Bakanlığın itirazı üzerine Yargıtay 14. Ceza Dairesi bu kararı bozdu. Bozma kararında, mahkemenin sanığın denetimli serbestlik süresinde yükümlülük altına alınmasına karar vermesi gerektiği belirtildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dairenin kararına itiraz etti. Başsavcılık, dairenin 25 günlük cezanın denetimli serbestlik tedbirlerinden birine çevrilmesi yerine müteakip işlemlerin mahallinde yerine getirilmesi şeklindeki kararın hukuka aykırı olduğunu belirtti. Ceza Genel Kurulu, başsavcılığın itirazını yerinde görerek, dosyayı daireye gönderdi. Daire, anne ve babasına bakmayan kadın hakkında denetim süresi boyunca bir yükümlülüğü yerine getirmesine karar verecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraKayseriYargıtaydenetimli serbestlikgündemolay
Görüş Bildir