Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mahkeme'den, Eminönü'ndeki Balık Ekmek Tekneleri Hakkında 'Yürütmeyi Durdurma' Kararı

Anasayfa > Gündem

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eminönü'nde balık ekmek satan teknelerin 1 Kasım'a kadar boşaltılması için ihtarname göndermişti. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Eminönü'ndeki balık ekmek teknelerinden birinin sahibinin yaptığı başvuru üzerine 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi.

Tarihi Eminönü Turizm Balık Ekmek Kooperatifi'nin başvurusu üzerine İstanbul 4. İdare Mahkemesi, teknelerden biri için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Diğer 2 tekne içinde benzer karar beklendiği kaydedildi.

"Emsal karar olacaktır bu"

"Emsal karar olacaktır bu"

Tarihi Eminönü Balık Ekmek Turizmi Kooperatifi Başkanı ve 3 nolu teknenin sahibi Arif Hikmet İlke , 'Yargı sürecinin başlangıcıdır bu. İBB tahliye edilmek için kaymakamlık ve emniyete yazı yazıyor. Kaymakamlık hukuksal olarak işletmeye bir ek süre veriyor, 1 ila 3 gün arasında oluyor bildiğim kadarıyla. Biz tahliye yazısının aldıktan sonra kooperatifimize bağlı 3 tekne, farklı 3 avukatla müracaatta bulundu. Her teknenin avukatı farklı çünkü. 3 farklı işletme var. Bu işletmelerin avukatları dilekçelerini vermişti. İşletmeler olarak ciddi bir mağduriyetimiz söz konusu. 50'ye yakın çalışanımız var ve balık stoklarımız var, mal birikimlerimiz var, bununla ilgili ciddi bir mağduriyetimiz söz konusuydu. Bugün itibariyle çok sevinçliyiz en azından bir zaman kazandık. Bu karar 3 nolu tekne adına çıktı, diğer tekneler içinde çıkacağına inanıyorum. Emsal karar olacaktır bu. Yürütme kararı olmasa da kapatma olmayacaktı zaten. Yurt dışından da basın takip ediyor bu konuyu. Burada yapılacak uygulamalarda tam merkezde biz olmalıyız. ' dedi.

"Belediye bize bugün itibariyle gelip yıkacağız şeklinde yaklaşmıyor, gayet medeni bir şekilde çözeceğiz."

"Belediye bize bugün itibariyle gelip yıkacağız şeklinde yaklaşmıyor, gayet medeni bir şekilde çözeceğiz."

2 nolu teknenin sahibi Osman Öztekin ise, ' Bizim için de karar çıkmak üzere, belediyenin de yaklaşımı kötü değil. Bize karşı pozitifler. Karar çıkmasa da bu yargı sürecine saygı göstereceklerini beyan ettiler bize. Yeni bir oluşum olabilir, balık ekmeğin ve balık ekmekçilerin buradan yok olmayacağını daha derli toplu şekilde olabileceğimiz şeklinde duyumlarımız var. Belediye bize bugün itibariyle gelip yıkacağız şeklinde yaklaşmıyor, gayet medeni bir şekilde çözeceğiz. Belediyeyle görüşüyoruz, buradaki teknelerin gitmeyeceği yönünde bir düşünce var, bu bizim için çok önemlidir. Yargı süreci belediyeye karşı bir mücadele değildir, biz yanlış süreçler işlemesin diye yargıya gittik' şeklinde konuştu.

İBB’ye kira ödeyen teknelerin sözleşmelerinin yenilenmeyeceği belirtilmiş ve teknelerin 1 Kasım itibarıyla boşaltılması talep edilmişti.

Bir balık ekmek teknesinin çalışanları, daha önce darp haberiyle gündeme gelmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
126
62
20
7
3
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
coksoverhepsover

Birader arada bir giderim eminönüne zorda kalmadıkça balık ekmek yemem ama yediğimde de orada, 3 gün sıçamam o derece leş bir balık ekmek yapıyorlar balık y... Devamını Gör

portside

İntikamı yiyenden alıyor olabilir.

ayaz

Dikkat akp burdan mağduriyet tiyatrosu yazabilir

Vedat Kaplan

EEEEYY İMAMOGLU SEN KİMİN TEKNELERİNİ ŞİMDİDEN KULAGIMDA ÇINALAMAYA BAŞLADI