Mahçupyan: 'Dumanlı'nın Terörle Suçlanması Doğru Değil'

 > -

Başbakan Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan eski mesai arkadaşı Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın 'terör'le suçlanmasını doğru bulmadığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı ve eski Zaman gazetesi yazarı Etyen Maçupyan, CNNTÜRK televizyonunda eski mesai arkadaşı Zaman Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın 'terör'le suçlanmasını değerlendirdi. Mahçupyan, Türkiye'deki 'terör' tanımını eleştirip, "Terör diye bir şeyi doğru tanımlayabilseydik bu tür muğlaklıklar olmazdı. Türkiye’de savcılık müessesi de bunu çok fazla genişletmeye çok müsait. Bu Ergenekon'da da böyle oldu. Savcılar olur olmaz her şeyi iddianamelere ekliyor ve her şeyi birbirine ekliyor" dedi. Mahçupyan, Dumanlı'yı 'terör'le ilişkilendirilmesini doğru olmadığını belirtip şunları söyledi:

"Terör kelimesinin burada bu şekilde kullanılması doğru değil. Burada doğru dürüst hukuki bir tanım, çerçevelenmiş bir tanım ve buna uyan bu doğrultuda çalışan bir savcılık müessesine ihtiyaç var. Yoksa Ekrem Dumanlı'yı ya da Zaman gazetesindeki herhangi bir meslektaşımı öyle görmüyor. Ama onların belirli bir cemaat davranışına sahip olduklarını ve Cemaat'in gerektirdiği adımları da toplu halde ona uygun olarak atmaya eğilimli olduklarını -ki bu da çok doğaldı - onu da izledim bu kadar sene" yanıtını verdi.

14 Aralık Pazar günü gözaltına alınan Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Medya Grup Başkanı Hidayet Karaca Muhabir "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "cebir, tehdit ve hile yoluyla kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak" ve "iftira" ile suçlanıp tutuklanmları istemiyle adliyeye sevkedilmişti.

  • CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir