Mahama Çankaya Köşkü'nde

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Mahama Çankaya Köşkü'nde

Mahama Çankaya Köşkü'nde

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama’yı Çankaya’ya Köşkü’nde resmi törenle karşıladı. Gül ile Mahama, yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmaların imza törenine katılacak ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 22-23 Mart 2011 tarihlerinde Gana’ya vaki ziyaretlerini iade maksadıyla ve beraberinde üç Bakan’a ilaveten Gana özel sektörünün birçok temsilcisinin de dahil olduğu geniş bir heyet ile Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Mahama bugün Ankara’da başlayacağı resmi görüşmelerin ardından, temas ve incelemelerine 23 Ocak Çarşamba günü İstanbul’da devam edecek. Gana’dan Türkiye’ye Cumhurbaşkanı seviyesinde bir ilki teşkil edecek olması bakımından ayrı bir anlamı bulunan ziyaret, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Mahama’nın 7 Ocak 2013 günü yemin ederek başladığı ikinci görev döneminde yurtdışına yapacağı ilk resmi ziyaret de oldu.

Sahraaltı Afrika’da sömürge idaresinden bağımsızlığını ilan eden ilk ülke özelliğine sahip olan Gana, bugün köklü demokrasi geleneği, yetişmiş insan gücü ve ekonomik potansiyelinin yanısıra, Batı Afrika Devletleri İktisadi Topluluğu (ECOWAS), Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere çoktaraflı kuruluşlardaki muteber konumu ile dikkat çekmektedir. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkiye’nin Afrika’ya açılım politikası bağlamında, Kıta ülkeleriyle istişare ve temasların pekiştirilmesine özel önem atfetmektedir. Son beş yılda on Sahraaltı Afrika ülkesinin Devlet Başkanı Türkiye’de resmi ziyaret münasebetiyle Cumhurbaşkanı Gül, tarafından misafir edildi. Cumhurbaşkanı Gül de Kıta’da dokuz ülkeye resmi ziyarette bulundu.

Bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Mahama’nın ziyareti de Afrika’nın her bakımdan müstesna ülkelerinden ve Batı Afrika’daki başlıca ticari ortağı olan Gana ile ikili ilişkilerimizin tüm yönleriyle en üst düzeyde gözden geçirilerek güçlendirilmesine ve ilave işbirliği alanlarının değerlendirilmesine hizmet edecek, Kıta’da öne çıkan bölgesel meseleler ile uluslararası gelişmelerin ele alınmasına imkan sağlayacak.

Tarihi nitelik taşıyan ziyaret, Cumhurbaşkanı Gül, Gana ziyaretleri ve 2010’da Akra’da, geçtiğimiz Ekim ayında ise Ankara’da mukim Büyükelçiliklerin karşılıklı olarak faaliyete geçmesinin ardından, Gana ile ikili ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi doğrultusundaki müşterek siyasi iradenin en üst düzeyde teyidi için yeni bir vesile teşkil edecek.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda ciddi biçimde geliştiğine işaret ederek, "İlişkilerimizin altyapısı neredeyse tamamlanmak üzere. İnanıyorum ki yakında yatırımların teşviki ve korunması anlaşmaları da imzalanacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye gelen Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Gana Cumhurbaşkanı Mahama ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, seçildiği ikinci dönem için yemin ettikten iki hafta sonra ilk resmi ziyaretini ülkemize gerçekleştirmesinden dolayı da Gana Cumhurbaşkanı Mahama’ya teşekkür etti.

TÜRKİYE’DEN GANA’YA CUMHURBAŞKANI DÜZEYİNDE İLK ZİYARET

Müteveffa Cumhurbaşkanı Atta Mills’in ev sahipliğinde, 2011 yılı Mart ayında Gana’ya gerçekleştirdiği tarihi ziyaret ile ilk Türk Cumhurbaşkanı’nın Gana’ya ziyarette bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Mahama’nın da Türkiye’yi ziyaret eden ilk Gana Cumhurbaşkanı olduğunu söyledi.

"GANA, AFRİKA İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜLKE"

Cumhurbaşkanı Gül, Gana’nın Afrika için önemli bir ülke olduğunu, çünkü 1957 yılında Sahraaltı Afrika’da ilk bağımsızlığını kazanan, ondan sonra da demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, serbest piyasa ekonomisi şartlarını gerçekleştiren bu anlamda Afrika ülkelerine örnek ülke olduğunu söyledi. Türkiye’nin Gana’ya olan ilgisinin eski olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin 1957 yılından 1981 yılına kadar Gana’da daimi büyükelçisinin bulunduğunu, daha sonra verilen aranın ardından 2010 yılında tekrar daimi büyükelçiliğin açıldığını, Gana’nın da 2012 yılında Türkiye’ye daimi büyükelçiliğini açtığını ifade etti.

"İKİ YILDA TİCARET HACMİ YÜZDE 85 ARTTI"

Cumhurbaşkanı Gül, 2011 Mart ayında Gana’ya gerçekleştirdiği ziyarette beraberinde yüzün üzerinde Türk iş adamının da bulunduğunu ve iş forumu toplantılarının yapıldığını hatırlatarak, iki yıldan daha kısa bir süre geçmesine rağmen, bu toplantıların sonucunda, ticaret hacminin yüzde 85 artarak, 550 milyon dolara ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Birçok Türk iş adamının da Gana da yatırım yapmaya başladığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Bunda Gana hükümetinin, Sayın Cumhurbaşkanı’nın, hepsinin destekleri çok büyüktür şüphesiz ki" dedi.

"İKİLİ İLİŞKİLERİ HER ALANDA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Gerçekleştirdikleri görüşmelerde, ikili ilişkileri her alanda geliştirmek için karar aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, imzalanan anlaşmaların da bunun göstergesi olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin de Gana ziyareti sırasında Akra’dayken birçok anlaşmanın imzalandığın hatırlatarak, bu anlaşmaların hepsinin onaylanıp yürürlüğe girdiğini kaydederek, "İlişkilerimizin altyapısı neredeyse tamamlanmak üzere. İnanıyorum ki yakında yatırımların teşviki, yatırımların korunması anlaşmaları da yakında imzalanacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Mahama’nın Ankara’daki temaslarının ardından İstanbul’a geçerek Türk işadamları ile bir araya geleceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle tamamladı: "Cumhurbaşkanı Mahama’nın bu ziyaretinin tarihi bir ziyaret olduğunu bir kez daha herkese hatırlatmak isterim. İnanıyorum ki bu ziyaretten çok kısa bir süre sonra Türkiye ile Gana arasındaki ilişkiler her alanda çok daha ileri düzeye ulaşacaktır"

CUMHURBAŞKANI MAHAMA "GÜL’ÜN ZİYARETİYLE İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNDE YENİ DÖNEM BAŞLADI"

Cumhurbaşkanı Mahama da açıklamasında, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ideli getirerek, gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Mahama, Cumhurbaşkanı Gül’ün Gana’yı ziyaretinden itibaren iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını ve bu ziyaretle de ilişkilerin daha da derinleşeceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Mahama, Türk iş adamlarını ülkesinde yatırım yapmaya çağırdı.

Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine verdikleri öneme işaret eden Cumhurbaşkanı Mahama, yarın İstanbul’da gerçekleştirecekleri iş forumu ile bu süreci daha da ileriye taşıyacak imkanların ortaya çıkacağını ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraBirleşmiş Milletlerİstanbul
Görüş Bildir