Mağdurları Mühürleyip Köle Olarak Kullanıyorlardı: Ünlülerin de Yer Aldığı Seks Tarikatı Nxivm Davası Sonuçlandı

 > 
12PAYLAŞIM

2017'de bir araştırma sonrası ortaya çıkan Nxivm tarikatı ile ilgili dava sonuçlandı. Tarikatın lideri olduğu belirtilen Keith Raniere 120 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre,tarikatın kurucusu da olan 60 yaşındaki Raniere, New York'taki davada ayrıca 1 milyon 750 bin dolar para cezasına da mahkum edildi.

Raniere geçen yıl haraç alma, tehdit veya şantaj yoluyla menfaat temin etme, seks ticareti, çocuk pornografisi ve başka bazı suçlardan hüküm giymişti.

Savcılar, Nxivm'in liderinin hayatının kalan kısmını, tarikatın kurbanlarına "ölçülemez düzeyde zarar verdiği için" demir parmaklıklar ardından geçirmesi gerektiğini söylemişlerdi.

New York Times'ın haberi sonrası soruşturma açıldı.

Nxivm, 1998'de New York'un Albany bölgesinde kuruldu.

Tarikat kendisini, "insanları güçlendirmeyi amaçlayan ve insani ilkeler çerçevesinde hareket eden bir topluluk" olarak tanımladı.

Tarikat liderinin bazı kadınları köle olarak kullanıp mühürlediği ve onları kendisiyle sekse zorladığı ortaya çıktı.

Öte yandan Smallville dizinin oyuncularından Allison Mack'in tarikattaki kilit isimlerden biri olduğu iddia edilmişti.

ABD'de New York Times gazetesinin 2017'deki araştırması sonrası Nxivm hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonrası Nxivm'in lider kadrosu hakkında dava açıldı.

Keith Raniere'ın dışındaki isimler suçlarını itiraf etti. Raniere'in avukatları ise müvekkillerinin masum olduğunu ve medyanın karalama kampanyasına kurban gittiğini savunmuşlardı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir