Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mağaraların Dünyadaki Cehennem Olduğunu Gösteren 16 İkna Edici Madde

 > -
Abone ol

Mağara adamları gerçekten zor zamanlar geçirmişler.

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/floperry/caves-a...

1. Sizce mağaralar güzel ve etkileyici yerler mi?

2. Dünyadaki en geniş mağara boşluğu, sizce de ferah ve geniş değil mi?

Hayır, yanılıyorsunuz.

3. Ya bütün ışıklar giderse? İşte o zaman pek hoş olmaz.

En gelişmiş meşale sistemi bile 45 metreye kadar aydınlatabiliyor. Yani büyük bir mağara boşluğuna girdiğinizde göremeyeceğiniz pek çok nokta olacak.

4. Mağaralar düşündüğünüzden daha derin.

Bu harita, dünyanın bilenen en derin mağarası olan Gürcistan'daki Krubera Mağarasına ait. 2000 metre derinlikle keşfedilen ilk mağara. Mağaracılar burayı keşfedebilmek için haftalarını harcadılar. Tıpkı dağçılar gibi kamp kurdular. Tek farkı yerin altında ve çok karanlık olması.

5. Pek çok mağaranın hem geniş yerleri hem de oldukça dar yerleri bulunmakta.

6. Hatta bazen çok uzun süre boyunca sıkışık kalabilirsiniz.

Krubera mağracısı Alexander Klimchouk, 1775 metre derinde nasıl sıkışıp kaldıklarını anlatıyor: '' en son kazı çalışmasında, Dennis Kurta ve Dmitry Fedetov, Way to the Dream adlı 100 metre uzunluğundaki dar geçitte sıkışıp kaldılar. Sonunda burayı da başarılı bir şekilde geçip aşağıya doğru inmeye devam ettik.''

7. Şakacı bir takım arkadaşına sahip olmak böyle bir şey herhalde.

8. Dünyada hala keşfedilmemiş bir sürü mağara var. Belki de bir tanesi Krubera'nın rekorunu geçecek.

Resimde gördüğünüz yer Meksika'daki Kristal Mağarası. 2000 yılında kazara madenciler tarafından keşfedilmiş. Yüzeyin 120 metre altında.

9. Belki de şu an Dünya'nın en derin mağarasının üzerinde oturuyorsunuz.

Mağaraların %90'nının girişlerinin belirgin olmadığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla hala keşfedilmemiş olabilirler.

10. Mağarada bir yaşam döngüsü söz konusu. Burada düşündüğünüz gibi sadece yarasalardan bahsetmiyoruz. Tamamen mağarada yaşayan ve sadece bir mağaraya özgü yaşamak için evrimleşmiş canlılardan bahsediyoruz.

Mesela Devil's Hole Pupfish türü sadece Nevada'da bulunan bir mağaraya özgü. Maalesef bu şirin balıkların nesli tükenmenin kenarında. Son sayımlara göre sadece 35 adet kalmış. Gerçi yapılan araştırmalar türün düşündüğümüzden fazla yaşayamayacağını ve insan müdahalesi yapılabileceğini ön görüyor.

11. Resimdeki benzersiz tür pseudoscorpion (yalancı akrep) olarak adlandırılıyor. Bu minik korkunç yaratık akrep ile örümceğin karışımı.

Kuyruğu olmamasına rağmen bazılarının zehirli kıskaçları var. Yani karanlık boyunca ilerlerken haberiniz olsun diye söylüyoruz.

12. Bu da mağarada yaşıyor.

Resimdeki Kaua'i mağara kurt örümceği. Hawaii'de sadece birkaç mağarada yaşayan bu tür 1973'te keşfedildi. Bu arada bu örümceklerin hiç gözü yok. Gözü olmayan pek çok mağara canlısı, göz boşluklarını yağ depolamak için kullanılar. En küçük sıcaklık ve hava basıncı değişimini sezen süper sinir sistemleriyle etrafı dolaşırlar.

13. Mağara yaratıkları çok uzun yıllar yaşar.

Alabama'daki Shelta Mağarası'nda bulunan Orconectes australis türü kerevitler 175 yıl yaşayabiliyorlar. Bizim için çok uzun bir süre. Bu canlılar 100 yaşında bile üreyebiliyorlar. Bu sayede hayatın işleyişini yavaşlatan yemek sıkıntısı, düşük oksijen gibi zorlu mağara koşullarına dayanabiliyorlar.

14. Mağaralardan uzak durmak sizi korumaz.

Mağaralar büyük çukurlara sebep olabilir. Mağaranın tavanı zayıflarsa çöker ve yakın çevrede yaşayanlar için hiç de hoş olmaz.

15. Mağaralar çok derin ve biz ne kadar derin olduğunu bilmiyoruz.

Çoğu hala keşfedilmemiş ve kendine özgü türleri içinde barındırıyor. Bu da demektir ki hala keşfedilmemiş pek çok canlı türü var. Buraları keşfedebilmek için oldukça korkunç tünellerden geçmek zorundasınız.

16. Son olarak Jeolog Profesör Ian Steward şöyle diyor:

Bizler yer kabuğunun ilk bir kilometresi hakında bildiğimizden çok, Güneş Sistemimiz'in dışındaki yerler hakkında daha fazla şey biliyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
logicaldoor

Ülkemizde mağara keşfi: (Anıl alkan alınmasın ;) eğlencesine)

quantum

Ne yapıp edip bu tür bilimsel araştırmaları evrime bağlıyorlar. Allah ıslah etsin. Maymundan gelmedik ama maymuna doğru bir gidiş var.

nilayybastak

Ay izlerken boğulacak gibi oldum :S

1sosyolog

Klostrofobik duygular uyandırdın bende sabah sabah :(

Gizli Kullanıcı

napalım yerleşik hayata geçer apartmanda falan otururuz olmazsa :)

Görüş Bildir