8 Kişiye Mezar Olan Ölüm Madeninde 5 Eksik

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Madende Gaz Sızıntısı

Zonguldak'taki madende bazı işçilere ulaşılamıyor...

TTK Genel Müdürü İnan, Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında metan gazının açığa çıktığı ve 6 işçiden haber alınamadığını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

5 Madenci Hayatını Kaybetti

Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürü İnan, Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında, metan gazından etkilenen madencilerden 5'inin cesedine ulaşıldığını bildirdi.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK)Genel Müdürü Burhan İnan, Kozlu Müessese Müdürlüğü'nde özel bir firma tarafından yürütülen galeri açma çalışmaları sırasında metan gazının açığa çıktığını belirtti.

Özel firmada çalışan işçilere ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden İnan, ''Kömür ocağının -630 kodunda metan gazından etkilenen madenciler den haber alamıyoruz. Şu anda tahliye ekiplerimiz işçilere ulaşmaya çalışıyor'' ifadelerini kullandı.

AA / ZONGULDAK

Haberin Tamamı İçin:

Kömür ocağında patlama: 8 ölü

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Kozlu Müessesesi'ne ait kömür ocağında meydana gelen metan patlamasında 8 işçi hayatını kaybetti.

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, "Kömür ocağında metan gazı patlaması sonucu 8 işçi hayatını kaybetti" dedi.
TTK Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Özçelik, maden ocağında yaşamını yitiren işçilerin isimlerinin Hüseyin Kürekçi, Hasan Bozacı, Muharrem Yapıcı, Yüksel Koca, Ahmet Şekerci, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz ve Satılmış Arslan olduğunu söyledi.
Özçelik, işçilerden Hayrettin Dağkıran'ın ise kaza mahallinden sağ çıkarıldığını kaydetti.
Enkaz alt...

Haberin Tamamı İçin:

Madende Metan Faciası

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Kozlu Müessesesi'ne ait kömür ocağında metan gazı patlaması sonucu oluşan göçükte 8 madenci hayatını kaybetti

ZONGULDAK’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü kömür ocağında ’Ani metan gazı püskürmesi’ (degaj) sonucu oluşan göçükte 8 maden işçisi yaşamını yitirdi. Kurtarma çalışmaları sırasında bir madenci de ocaktan ağır yaralı çıkarıldı.

Kaza, saat 12.00 sıralarında taşeron firmaya bağlı işçilerin, ocakta 630 metre kotunda hazırlık çalışması yaptığı bölümde meydana geldi. İşçilerin galeri açma ve hazırlık çalışmalarını yürüttüğü bölgede ani metan gazı püskürmesi sonucu göçük meydana geldi. Gaz İzleme İstasyonu, kazanın meydana geldiği bölgede ani gaz yükselmesi belirlenmesi üzerine TTK Tahlisiye (Kurtarma) ekipleri ocağa sevk edildi. Çok sayıda ambulans da maden ocağına yönlendirildi.

Kurtarma ekipleri ocakta yaklaşık 2 saat süren çalışma sonucu göçük altındakilerden 1 işçiyi ağır yaralı kurtardı, 8 maden işçisinin cesedine ulaştı. Olayı öğrenip ocak başına akın eden madencilerin aileleri, gözyaşları içinde kurtarma ekiplerinden gelecek haberi bekledi.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş da olayın TTK’da yeraltı hazırlık işlerini yürüten taşeron firmanın işçilerinin çalıştığı yerde meydana geldiğini söyledi. Alabaş, "Gaz İzleme Odası’ndaki arkadaşlar o bölgede ani gaz yükselmesi olduğunu tespit etmiş. Hemen kurtarma ekipleri gönderildi" dedi.

ZONGULDAK VALİSİ'NİN AÇIKLAMASI

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, "Kömür ocağında metan patlaması sonucu 8 işçi hayatını kaybetti" dedi

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında metan gazının açığa çıkması nedeniyle hayatını kaybeden madencilerin yakınları, Müessese Müdürlüğü’ne gelmeye başladı.

Sinir krizi geçiren madenci yakınlarını, beraberindekiler sakinleştirmeye çalıştı.

Öte yandan, maden işçilerinin kuyu başında endişeli bekleyişi sürüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Zonguldak'taki Göçükle İlgili Soruşturma

Bakan Faruk Çelik, Zonguldak'taki maden ocağında yaşanan göçükle ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ani metan gazı püskürtmesi sonucu oluşan göçükte 8 maden işçisinin yaşamını yitirdiği TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında incelemelerde bulundu. Bakan Çelik, Vali Erol Ayyıldız’ın yanında Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın da bulunduğu toplantıda, TTK Genel Müdürü Burna İnan’dan kazayla ilgili bilgi aldı.

Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Çelik, kazanın, taşeron firma Star İnşaat Ticaret A.Ş.'nin kömür üretimi öncesi hazırlık çalışması yaptığı yerin 630 metre altındaki galeride meydana geldiğini söyledi. Bakan Çelik, kazada yaralanan 1 işçinin hastanede tedavisinin sürdüğünü, 5 işçinin cesetlerinin çıkarıldığını kaydetti. Bakan Çelik, yaklaşık 1500 ton kömür yığınının altında olduğu tahmin edilen 3 işçiyi kurtarma çalışmalarının ise sürdüğünü bildirdi. Faruk Çelik, olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını, bu konuda idari, teknik ve hukuki çalışmaların sürdüğünü söyledi.

5 EKSİKLİK TESPİT EDİLMİŞ, PARA CEZASI UYGULANMIŞ

Bakanlık olarak riskli tüm iş kollarında denetimleri sürdürdüklerini belirten Bakan Faruk Çelik, ilgili taşeron firma ve müessesede de 16 Kasım 2012'de teftiş yapıldığını söyledi. Bakan Çelik, "Bu teftişte 5 eksik husus tespit edilmiş, bu eksikliklerin giderilmesiyle ilgili gerekli uyarılar yapılmış. Özellike hazırlık çalışmaları dahil tüm çalışmaları kapsayan müstakil bir sağlık güvenlik dökümanı oluşturmaları ve risk değerlendirmesi yapılması istenmiş. Ayrıca idari para cezaları da ilgili şirkete müeseseye kesilmiş. Bunlar rutin işler. Ama giden can geri gelmiyor" diye konuştu.

Bakan Çelik, ani gaz püskürmesinin yoğun bir şekilde gerçekleşmesi sonucu oluşan göçükte işçilerin kurtarılmasının ya da kendilerini kurtarmalarının mümkün olmadığının sunumda kendisine anlatıldığını söyledi.

'MASKELERİ YANINDAYDI'

Kazanın yaşandığı galeride 27 işçinin çalıştığını ve bunlardan 9’unun olayda etkilendiğini vurgulayan Bakan Faruk Çelik, işçilerin maske ve kişisel koruyucu donanımlarıyla ilgili bir sorunlarının bulunmadığını kaydetti. Bakan Çelik, işçilerin maskelerinin yanında olup olmadığı yönündeki soruya, "Maskeli oldukları ifade ediliyor, maskeler yanında. Ama bu ani degajın oluşturduğu atmosferi de şu anda tahmin edemiyoruz. O ani olay ile maskenin kullanımının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda teknik heyet bilgiyi sunacak" dedi.

TAŞERON SORUNU

Faruk Çelik, 17 Mayıs 2010'da TTK Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki grizu faciasında da taşeron firmada çalışan 30 işçinin öldüğünün hatırlatılması üzerine şöyle dedi:

"Asıl işveren, alt işveren netice itibariyle hepsi işveren. Asıl olan kurallara uygun üretimin, kurallara uygun çalışma ortamının olup olmadığı. İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulup uyulmadığıdır. Bu kazalara böyle bakmak gerek. Sistem boyutu ayrı bir şey. Alt işveren nerede nasıl olmalı, bu bizim mutfakta çalıştığımız zor bir konu. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve işverenlerle birlikte yürüttüğümüz bir çalışma. O işin bugünkü boyutu değil. O çalışmamızı sürdürüyoruz. Ama alt işveren de asıl işveren de olsa kurallara uyulup uyulmadığı önemlidir. İncileme de bu yönde."

HASTANE ZİYARETİ

Bakan Çelik, açıklamasının ardından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna geçerek kazada ölen işçilerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu. Daha sonra aynı hastanede yoğun bakımda tedavisi devam eden maden işçisi Hayrettin Dağkıran hakkında doktorlardan bilgi alan Çelik, 7 aylık hamile eşi İlker Dağkıran'a da geçmiş olsun dileğinde bulundu. Bakan Çelik, daha sonra kentten ayrıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk PartisiStar tvhamileolaytahliye
Görüş Bildir