Madencilerin Açlık Grevi 7. Gününde: İki Ocak da Kaçakmış...

 > -

Zonguldak'ta, dört aydır ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle iş bırakan maden işçilerinin geçen çarşamba başlattıkları kömür ocağından çıkmama eylemi sürüyor. Maden ocaklarının ikisinin de kaçak çalıştırıldığını ortaya çıktı.

Zonguldak Kilimli’de maden işçilerinin başlattıkları açlık grevi 7. gününe girerken yeni bir skandal ortaya çıktı. Maden ocaklarının aylarca kaçak çalıştırıldığı belirlendi.

Zonguldak Valisi ocakların izinsiz çalıştığını doğrulamış

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göreZonguldak Valisi Ali Kaban ocakların izinsiz çalıştığını doğruladı. 

Kaban, TMMOB heyeti ile görüşmesinde eylemlerin devam ettiği iki ocağın birisinin 1.5 yıldır, birisinin de 6 aydır izinsiz, kaçak çalıştırıldığını söyledi. Vali, ocakların izinsiz çalıştırılması nedeniyle TTK’yi suçladı. Vali, 5 bin ton kömürün satılarak en kısa sürede işçilerin alacaklarının ödeneceğini de ifade etti.

15 işçi hastenede

Rahatsızlanan işçilerin sayısı 15’e ulaştı. Polisin madene giden yolu kestiği noktada bekleyen işçi yakınları her ambulans geçtiğinde yakınlarından bir haber alabilmek için çırpındı. Ambulanstaki işçilerin isimlerini öğrenmeye çalışan işçi yakınlarından fenalaşanlar oldu.

Ne olmuştu?

Fotoğraf: ‏@parantezikapat 

Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan (TTK) rödovans yoluyla aldıkları sahaları işleten Deka ve Balçınlar Madencilik Şirketleri’nden çalışan işçiler ocak ayından beri maaşlarını alamıyor

13 Nisan'da da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında maden şirketine kayyum atandı. Sonraki süreçte valilik önünde eylem yapan, geçen hafta 7 katlı iş merkezinin çatısında oturma eylemi yapan işçilerden 85'i, sorunları çözülmeyince önceki gün maden ocağına girerek dışarıya çıkmama eylemi başlattı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir