Maden Şirketinden Açıklama: 'Doğal Bir Afet'

 > 
250PAYLAŞIM

AA

Ermenek’te 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağını işleten Has Şekerler Madencilik, 'Doğal bir afetten bahsetidlmektedir' dedi. Gerekli tedbirlerin alındığı, tüm denetimlerin yapıldığı, madenin hukukun emrettiği şekilde işletildiği iddia edildi.

Açıklamada, “Kazanın oluş nedeninin şu an itibarıyla tespit edilebilmesi imkansız olmakla birlikte, içeriden kurtulan kardeşlerimizin bize verdiği bilgiye göre doğal bir afetten bahsedilmektedir” ifadesi kullanıldı.

Maden ocağında ‘tüm iş güvenliği tedbirlerinin alındığını’ söyleyen firma, “Maden ocağı, hukukun emrettiği şekilde işletilmiştir” dedi.

Soma faciasından sonra düzenlenen ‘Torba yasa’ ile gelen değişikliklerin 2015’ten itibaren geçerli olacağını hatırlatan açıklamada, olayın öğle yemeği esnasında işçiler madendeyken yaşanmasıyla ilgili olarak da, “Türkiye’nin tüm maden ocaklarında yemek saatleri içeride kullanılmaktadır, buna devlet ocakları da dahildir” denildi.

Şu anki öncelikli amacın işçilerin bir an önce güvenle ocaktan çıkarılması olduğunu söyleyen firma, sonraki aşamada olayın titizlikle inceleneceğini ve firma yetkililerinin ilk andan itibaren fiilen tüm çalışmalara katıldığını söyledi.

Kurtarma çalışmalarına destek veren bakanlıklara ve STK’lara teşekkür eden firma, çalışmaların bir an evvel sonuçlandırılması için gereken tüm işlemleri yaptıklarını ifade etti.

Kaynak: Has Şekerler Madencilik | Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir