M.Ali Birand: 'Çok Kan Dökülecek, Hazırlıklı Olalım!'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

M.Ali Birand: “Çok kan dökülecek, hazırlıklı olalım!”

M.Ali Birand: “Çok kan dökülecek, hazırlıklı olalım!”

Geçtiğimiz ayların bir bilançosunu yapalım ve kendimizi aldatmadan, sonuçların nasıl algılandığını cesurca inceleyelim. Zira terör açısından son 14 yılın en kötü yazını geçirdik.

1999’ da Öcalan’ın yakalanmasından bu yana, PKK hiçbir zaman böylesine bir gövde gösterisi yapmamış, gündemi böylesine eline geçirmemişti. Medya bu gelişmeleri ne kadar abartmamaya çalışsa dahi, öyle olaylar yaşandı ki, iç ve dış kamuoyunda önemli izler bıraktı.

Hiçbir şey olmamış gibi davranabilecek durumda değiliz. Paniğe kapılmaya, mücadelenin kaybedildiği veya ülkenin bir bölümünün elden gitmek üzere olduğu gibi, gerçekleri yansıtmayan görüşlere katılmaya da hiç gerek yok. Bu yaz aylarında yaşananlar, yeni bir döneme girildiğini ve bu silahlı mücadelenin daha uzun yıllar süreceğini gösteriyor, o kadar.

Nisan- Ağustos arasındaki 5 aylık rakkamlar zaten kendi kendine konuşuyor:

  • 100’e yakın küçüklü-büyüklü saldırı yaşandı.

  • 78 asker, 5 polis, 7 korucu, 12 sivil olmak üzere 102 şehit verildi. 200 yaralı oldu.

(Bu rakkamlar, gazete haberlerinden, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Şehitler-Gaziler sitesi ve Fırat Haber Ajansından derlenmiştir. Karşılıklı kesin ve birbirini tutan sayı bulmak güç olduğu için,bir ortalama yapılmıştır.MAB)

“...PKK köşeye sıkışmıştır, artık gücü kalmamıştır. Sonu yaklaşmaktadır...” denmişti.

“...Halk desteği azalmaktadır...” yorumları yapılmıştı.

“...KCK eritildikçe, PKK da eriyecektir...” sonucuna varılmıştı.

Son aylarda tırmanan terörün yansıttığı mesajlar şunlar oldu:

  • PKK, erimesinin söz konusu olmadığını, istediği zaman vurabileceğini gösterdi. Önemli kayıplar verdi. Kurtarılmış Bölge peşinde koşmadı, ancak belirli bir alandaki mevcudiyetini kameralara dahi gösterdi. BDP’li milletvekilleriyle yol ortasında kamera önündeki kucaklaşmanın kamuoyundaki etkisi ve şaşkınlığı çok netti.

  • Tüm ABD istihbaratına, binlerce güvenlik gücüne, Barzani’nin Ankara’ya yakınlaşmasına ve desteğini arttırmasına rağmen, Türk Güvenlik Kuvvetleri karşısında, gerilla taktikleriyle daha esnek davranıp direnebildiğini, ne kadar çok kayıp verirse versin, mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduğunu gösterdi.

  • Öcalan’a uygulanmaya başlanan görüşme yasağı, askeri operasyonlar ve KCK tutuklamalarına karşı, silahlı direnişin gerektiğinde Gaziantep’deki gibi sivil halkı da içine alacağının mesajını verdi.

  • Bu stratejinin bir diğer amacı da, Ankara ile tüm müzakere kapılarının kapatılmasını sağlamaktı ve bu konuda da çok başarılı olduğunu kolaylık söyleyebiliriz. Başbakan’ın, geçen cuma akşamı Kanaltürk’teki söyleşisi, bundan böyle tekrar barış masasına dönülemeyeceğini açıkça ortaya koyan tepkisi, bu stratejinin sonucuydu.

  • PKK, bu tutumuyla BDP’yi de müzakerelerde muhatap olmaktan çıkardı. Hatta TBMM’den atılması ve siyaset dışı bırakılması için çok uygun bir zemin dahi hazırladı.

  • Bölgedeki diğer ülkelere, Türkiye’yi rahatsız etmek istedikleri taktirde, kendilerinin tek adres sayıldığının örneğini verdi.

Eminim PKK’nın başka hesapları ve mesajları da vardır. Benim ençok bunlar dikkatimi çekti.

Özetlemek gerekirse, PKK bu yaz bizleri rahatsız etmeyi başardı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanPolisŞehitTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir