Lys'de Öldüren Göç Bitsin

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Lys'de Öldüren Göç Bitsin

Lys'de Öldüren Göç Bitsin

Her yıl olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanındaki yüz binlerce genç LYS için sabahın erken saatlerinden itibaren sınava girecekleri salonlara doğru göç dalgası başlattı. Bu hızlı göç, pek çok aksaklığa hatta, acele ve yetişememe paniği yüzünden kazalara neden oldu. Örneğin, Recep Çimen. İstanbul’da oturduğu semtten kilometrelerce uzaktaki sınav salonuna zamanında yetişmek için acele edenler arasındaydı.

Babası ve bir komşuları ile birlikte erkenden yola koyulmuşlardı. Fakat, acele onların sonu oldu. Maltepe Köprüsü altında araçları kaza yaptı, Recep Çimen ağır yaralanırken babası ve onu aracıyla götüren komşuları can verdi.

Yaşanan bu olay, binlerce velinin sabrını taşırdı. Sınav salonları önünde uzatılan her TV mikrofonuna aynı ağlamaklı sesle yanıt verdi veliler: Biz çocuklarımızı sokakta bulmadık. ÖSYM öğrencileri oturdukları semtlerdeki okullarda sınava alsın. Böylelikle yetişme telaşı olmaz, insanlar araçlarıyla hız yapmak zorunda kalmaz ve yaralanıp, ölmezler. Her yıl yaşanan benzer kötü olayların da önüne geçilmiş olur.

Binlerce öğrenci ve velinin ortak isteğini yetkililere ilettik. Onlarda bazı sıkıntıların farkındalar. hurriyetegitim.com, yüz binlerin ortak sorununu konunun en yetkin ismi, ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yasin Bulduklu’ya sordu. İşte, sınav sabahları yaşanan öldüren göçle ilgili Bulduklu’nun verdiği yanıtlar:

ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yasin Bulduklu:

Aslında öğrencileri uzak yerlere vermiyoruz. Sınav merkezi tercihi yaptırıyoruz. İstanbul ve Ankara'da yoğunluktan dolayı sıkıntı yaşadığımız için bölgelere ayırdık. İstanbul'daki sınav merkezi tercihi yaparken de adaylar bölgeleri seçiyorlar. LYS-4'e giderken kaza yapan Recep Çimen de Kadıköy'de oturuyor, tercihi doğrultusunda Erenköy Kız Lisesi'nde sınava girecekti. Tercih yaparken Kadıköy ve Üsküdar'ı tercih etmiş. Biz de ilk tercihi olan Kadıköy bölgesindeki bir okula atamışız. Sınav merkezi uzak bir yer değil. Sınav bölgesini tercih ederken iki tercih hakkı oluyor adayların. YGS gibi yoğun olan sınavlarda adayın tercihi dışındaki bölgelere atama yapılabiliyor. Ancak olağanüstü durumlar olmayınca bunu pek yapmıyoruz. LYS çok yoğun bir sınav değil. O yüzden de genelde üniversite kampüslerini ya da liseleri kullanıyoruz ve yakın olan yerlere atama yapıyoruz. Aday ilköğretimde sınava girdiğinde hak iddia edebiliyor çünkü. Biz sınav merkezlerini belirlerken adayların boyunu, kilosunu vs. dikkate alıyoruz. Uygun olmayan okulları kapatıyoruz, sınav yapmıyoruz. O binayı başka sınavlarda kullanıyoruz. Mesela yanında havaalanı, pazar yeri, tren yolu olan bazı okulları da kullanmıyoruz sınavlar sırasında. Pazar kurulmaması konusunda valiliklere, İçişleri Bakanlığı'na yazı yazıyoruz ancak, esnaf yine de çıkıyor pazara. Dolayısıyla ÖSYM öğrencinin durumunu gözönünde bulunduruyor. Kaza geçiren adayın sınav merkezi de seçtiği bölge dışında bir yer değil.

Trafikte vakit geçirmek kaygıyı arttırır

Ferahim Yeşilyurt (Psikolog)

"Sınav günü uzun süre trafikte kalan öğrencinin gerginliği artabilir. Kaygı da sınav anında öğrencinin bocalamasına neden olur. Heyecanı paniğe dönüşebilir. Bu nedenle öğrencinin kısa sürede sınav yerine ulaşması daha yararlı olacaktır. Öğrenci, sınava yetişip yetişememe telaşını sınav telaşı ile birleştirebilir. Öğrenciler kendilerine yakın olan yerde sınava girerlerse daha iyi olur. Sınava yetişme telaşını daha az yaşar ve kendisini sınava daha rahat olarak girmeye hazırlar. Bazen trafikte yetişme telaşından kazalar ya da dikkatsizce yola atlamalar olabiliyor. Bu durumun önlenmesi açısından öğrencilere yakın olan okullar tercih edilmeli."

Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu (Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİstanbulLYSÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziTercihÜsküdarYGSolay
Görüş Bildir