Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

LYS'de Hatalı Soru İddiası

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Lys'de Hatalı Soru İddiası

Lys'de Hatalı Soru İddiası

Üniversite'ye giriş sınavları kapsamında bugün yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın matematik bölümünde (LYS-1), 2 sorunun hatalı olduğu ve cevaplarının şıklarda yer almadığı iddia edildi

Konya'da Sistem Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, LYS-1'deki matematik sınavında 12 ve 18'inci sorulara ilişkin cevaplarının şıklarda olmadığını öne sürdü. Atalay, bu nedenle 2 sorunun iptal edilmesi gerektiğini savundu. Atalay, sınavdan sonra dershane bünyesindeki matematik öğretmenleriyle sınavı değerlendirdiklerini belirterek, 'Matematik sınavındaki 12'nci işlem sorusunun ve 18'inci polinom sorusunda doğru cevap şıklarının olmadığını belirledik' dedi. Atalay, şunları söyledi:

'12'nci soru; Tamsayılar kümesi üzerinde q işlemi, her a ve b tam sayısı için a q b = a – b + 1 biçiminde tanımlanıyor.

Buna göre q işlemiyle ilgili olarak

I) Birim elemanı 1’dir.

II) Değişme özelliği vardır.

III) Birleşme özelliği vardır.

ifadelerinden hangileri doğrudur?

A) Yalnız I B) I ve II C) I ve III

D) II ve III E) I, II ve III

Cevap A şıkkı Yalnız I olarak verilmiştir. Ancak verilen sorudaki I. öncüldeki “birim elemanı 1’dir” ifadesi yanlıştır. Aşağıdaki işlemlerden de görüleceği gibi bu işlemin birim elemanı yoktur. Bu nedenle 12'nci sorunun doğru cevabı şıklarda yoktur. Her üç öncül de yanlıştır. Soru iptal edilmelidir. I) a q e = e q a = a olacak biçimde e tamsayısı arıyoruz.

a q e = a – e + 1 = a ® Buradan e = 1 bulunur. e q a = e – a + 1 = a ® e = 2a – 1 olup etkisiz eleman yoktur.'

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DershaneLYS
Görüş Bildir