Lüks Evcil Hayvanlar: Koruma Altındaki Türlerin Kolayca Alınıp Satılabilmesi Doğru mu?

454PAYLAŞIM

Son dönemin trendi lüks evcil hayvanlar. Sıradan insanların beslediği evcil hayvanlar için "fazla zengin" olduğunu düşünenler için özel üretimler yapılıyor ve hayvanlar yüksek meblağlarla satılıyor. Peki nadir türlerin bu şekilde satılması ve evlerde beslenmesi ne kadar doğru?

Lüks evcil hayvan konusu son olarak Kıvanç Tatlıtuğ'un satın almak istediği, ancak 38 bin dolarlık fiyatını duyunca vazgeçtiği kedi haberiyle gündeme geldi.

Habere göre Kıvanç Tatlıtuğ, Etiler'deki bir pet shop'ta Serval cinsi bir kedi beğenmiş, türün en iyisi olan F1 cinsi kedinin 38 bin dolarlık fiyatını duyunca 20 TL'ye balık alarak mağazadan ayrılmıştı.

Bilindiği üzere zengin Araplar, ne kadar zengin ve güçlü olduklarını göstermek için pahalı ve vahşi hayvanlar besliyor.

Özellikle büyük ve vahşi kediler, Arap gençliği için güçlü bir trend ve gösteriş olgusu.

Son dönemde sosyal medyada bu tür egzotik hayvanların satışını yapan popüler hesaplar var.

Bu hesapların Türkiye'den olduğunu söylememize gerek yok sanıyoruz.

Cins hayvanların üretimini yapan hesap sahipleri, daha sonra yavruların satışını yapıyor.

Üstelik tüm dünyaya gönderim yapabiliyorlar.

İyi de bu nasıl oluyor?

En popüler türlerden biri Serval (Savannah) kedisi.

Satılanlar aslında doğada sadece Orta ve Güney Afrika'da bulunan bu vahşi tür değil. 1986 yılında bir erkek Serval'le dişi ev kedisinin çiftleştirilmesiyle melez bir tür üretildi. Böylece evcil kedi kategorisinde yer alabiliyorlar.

Ancak Serval'in de atası olan Karakulak için durum biraz farklı.

Afrika, Arap Yarımadası, Güney Asya ve Anadolu'da görülen bu türün doğadaki sayısı oldukça az. Koruma altındaki bu tür, Vikipedi'ye göre günümüzde Anadolu'nun belirli bölgelerinde Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından fotokapanlarla takip edilmekte. Sayısı çok az olmakla birlikte, avlanılması kesinlikle yasak. Zira Eylül 2011'de Çevre ve Orman Bakanlığı ile Merkez Av Komisyonu tarafından çıkarılan kanuna göre, Anadolu karakulağının Türkiye sınırları dahilinde herhangi bir şekilde avlanması, 6.000 TL para cezasından başlayan yaptırımların yolunu açıyor.

Karakulak'lar kolayca evcilleştirilebildiği için hem çok popülerler, hem de tehlike altındalar.

Ülkemizde vahşi hayvanların ticareti Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmeliğe bağlı. Ancak bu ticareti yapanların yasal bir boşluktan faydalandığı ortada.

Sadece kedi türleri değil elbette, internette birçok ilan sitesinde egzotik hayvan satışıyla karşılaşmak mümkün.

Örneğin yabani gelincikler 500 TL'den alıcı buluyor.

Yavru şempanzeler için 390 euro fiyat biçilmiş.

Marmoset (cüce ipek parmak) maymunu için birkaç bin dolar isteniyor.

Elbette bu çılgınlık ülkemize özgü değil, dünyanın birçok yerinde vahşi hayvanların evcil hayvan ticaretine katılması bir tartışma konusu.

Umarız bu yaptıklarımız, koruma altındaki türlerin yok olmasına daha fazla katkıda bulunmaz demekten başka diyebileceğimiz bir şey yok.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tugra-guney

Nedir nu sizden güçsüz ve iradesiz size zararı olmayan hayatını yaşayıp giden hayvanlara zarar verip eğlenmek,çıkarlarına dahil etme zevki? Ben:Allah'ım nolur daha fazla hayvan ölmez. Bazı beyinsizler: Vahşi hayvanları "evcil HAYVAN ticareti"ne dahil ettik. Peygamberimiz bile canlıların satılmasını Allah'ın hoş karşılamayacağını söylemişken bunların olması... İnşallah daha fazla olmaz!!! AMİN!!!!

tugra-guney

aman ne güzel. yine başlıyoruz işte... :-((((( :'-( Ben: Allah'ım nolur daha fazla hayvan ölmesin! Bazı beyinsizler: Vahşi hayvanları evcil hayvan ticaretine kattık. Peygamberimiz bir canlının satılmasını hoş karşılanmayacağını söylemişken bunların olması... İnşallah daha fazlası olmaz. AMİN!!!

ayna-efendi

bu iş papağanlarla başladı sonra iguana vs geldi, ama insanların gözlerini doyurmayınca başka hayvanlara da dadanmışlar

arspoetica

Tamamen maddi gözle esir altında yaşamasından iyidir. Şöyle örnekleyebiliriz; F tipi cezaevinden, E tipi açık cezaevine geçiyor.

Gizli Kullanıcı

Doğayı bırakın bari amk. Sizin iğrenç zevkleriniz uğruna yok ettiniz doğayı da, hayvanları da. Git evsizlere, barınak hayvanlarına yardım et. Güç ve zenginliğinize sokayım sizin.

Görüş Bildir