Lufthansa’daki Grev Etkisini Gösterdi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Lufthansa Grevi Bin 200 Seferi İptal Ettirdi

Lufthansa Grevi Bin 200 Seferi İptal Ettirdi

Almanya'da aylardır sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girmesi üzerine gece yarısından itibaren Lufthansa çalışanlarının 6 havalimanında birden 24 saatlik greve gitmesi binlerce yolcuyu etkiledi.

Yaklaşık 10 bin çalışanı temsil eden Bağımsız Kabin Görevlileri Örgütü (UFO) adlı sendika, Frankfurt, Münih ve Berlin'in yanı sıra Hamburg, Stuttgart ve Düsseldorf havalimanında süren 24 saatlik greve başladı.

Grev nedeniyle en az bin 200 sefer iptal edilirken, hafta sonu yapılması planlanan uçuşlar da etkilendi.

Lufthansa, iptal edilen seferler için yolculara ücret iadesi, bilet değiştirme imkânı tanırken, Almanya içinde seyahat edecek yolculara demiryolları alternatifi sundu.

Almanya'da 16 havaalanından uçuş düzenleyen Lufthansa'da salı günü yapılan 1 günlük iş bırakma eylemi nedeni ile 300'den fazla sefer iptal edilirken, bugün binden fazla seferin iptal edilmesi ile şirketin zararının günlük 5-10 milyon euro olduğu tahmin edildi.

18 bin yolcuya seferlerin iptal edildiğini kısa mesaj servisi ile duyuran havayolu görevlileri, havaalanlarında mahsur kalan yolculara yiyecek ve içecek dağıttı.

Haberin Tamamı İçin:

Lufthansa’daki Grev Etkisini Gösterdi

Lufthansa’daki Grev Etkisini Gösterdi

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’da çalışan kabin görevlilerinin 24 saatlik grevi ülke hava taşımacılığını felce uğratırken, planlanan bin 800 uçuşun yarısından fazlası iptal edildi.

Büyük etki yaratan grev devam ederken, şimdiden tarafların müzakere masasına oturulması konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Grevden toplam 100 bin yolcunun etkilendiği bildirilirken, Frankfurt Havaalanı’ndaki müşteriler kendilerine herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını belirtiyor.

Bir yolcu yaşadıklarını, “Lufthansa tarafından uçuşumuzun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Sadece internetten öğrenebildim.” şeklinde anlatırken bir diğeri ise “Şu açık ki kabin personeli daha fazla para istiyor. Bu belki anlaşılabilir. Taşeron bir şekilde ucuz çalışanlara karşı bu grevi yapıyorlar. Fakat gerçek şu ki bu durumun bu kadar aşırı bir hale gelmesi iyi değil.” dedi.

19 bin kabin görevlisinin üçte ikisinin mensup olduğu UFO sendikası, Lufthansa’dan yüzde 5 maaş artışıyla birlikte, işten çıkartmaların sona ermesini talep ediyor.

Lufthansa ise üç bin 500 kişiyi işten çıkararak 1.5 milyar Euro tasarruf yapmayı planlıyor.

euronews

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Almanyayiyecek
Görüş Bildir