Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Lokumcu Adnan Madonna ve The Times

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kitap Ercan Halıcı Lokumcu Adnan Madonna ve The Times

Kitap  Ercan Halıcı  Lokumcu Adnan Madonna ve The Times

-Rumlarla mücadelesi girişimciye kaynak kitap oldu

-Adanalı Lokumcu Adnan'ın Türk lokumunu Rumlara kaptırmamak adına verdiği mücadeleyi

girişimcilerin medyada nasıl yer alacaklarına uyarlayan Ercan Halıcı'nın “Lokumcu Adnan, Madonna ve

The Times” adlı kitabı kendi kategorisinde ilk sıraya oturdu.

-Halıcı: “Herkesin, her işletmenin mutlaka ilgi çeken bir hikayesi vardır.

Doğru muhabir, doğru zaman, doğru yer ile medyada kolaylıkla yer alabilirsini

Lokumculuk mesleği atalarından miras kalan Adanalı Lokumcu Adnan'ın, lokumun patentini almak isteyen Rumlara karşı başlattığı mücadelede Madonna ve The Times'a kadar uzanan hikayesi, girişimcilere kaynak niteliğinde kitap oldu.

İletişim teknolojilerin geliştiği günümüzde medya tüm kesim için seslerini duyurabilme açısından önemli bir araç konumuna geldi. 4. kuvvet olarak ifade edilen medyada politikacılar, işadamları, girişimciler, vatandaşlar ‘ben de varım’ diyebilmek için yer almaya çalışıyor. Peki, medyada yer almak o kadar kolay mı? “Lokumcu Adnan Madonna ve The Times” kitabının yazarı Ercan Halıcı’ya göre mümkün.

Destek Yayınlarından çıkan kitabında Yeni Uğur Lokumları’nın Sahibi Adnan Özdoğru’nun medyada yükselişini örnek vererek “Medyada yer almak hayal değil” diyen Ercan Halıcı, “Lokumcu Adnan The Times’a çıkmayı başardı sıra sizde” açıklamasıyla medyada yer alabilmenin püf noktalarını gösteriyor.

Gazeteci-Yazar Ercan Halıcı Anadolu Ajansı Adana Bölge Müdürlüğü yaparken tanıştığı Yeni Uğur Lokumlarının sahibi Adnan Özdoğru'nun lokumun patentini Rumlar'a kaptırmamak adına verdiği mücadeleden etkilendiğini, Özdoğru ile bu konuda birkaç haber çalışması yaptıklarını belirtti.

-“Dileyen herkes, her işletme medyada çıkabilir”

Bu arada Madonna'nın çıkardığı albümde bir parçasının sözlerinde “Turkish Delight” ifadesinin geçmesi üzerine Adnan Özdoğru'nun Madonna'ya bir kutu lokumla teşekkür etmesi, ardından Madonna adı altında lokum üretmesinin kendisine medyanın kapılarını sonuna kadar açtığını anlatan Halıcı, şunları söyledi:

“Adana'nın eski mahallelerinin birinde lokum üreten Adnan Özdoğru, The Times dahil olmak üzere çok sayıda medyada yer alabiliyorsa, dileyen herkes, her işletme medyada çıkabilir. Çünkü herkesin, her işletmenin mutlaka ilgi çeken bir hikayesi vardır. Doğru muhabir, doğru zaman, doğru yer ile medyada kolaylıkla yer alabilirsiniz. Ben de bu konudan yola çıkarak medyada yer almak isteyen, ama cesaret edemeyen girişimciler başta olmak üzere çeşitli meslek gruplarına yönelik bir çalışma yaptım. Lokumcu Adnan, Madonna ve The Times adını verdiğim 2. kitap çalışmamda medyada yer alabilmenin tüyoları, örnekleri ile anlatılıyor.”

Halıcı, kitapta alanında başarıları ile adını duyuran kişilerin önerilerinin de yer aldığını belirterek, “Medyada yer almak, iş hacmini artırdığı gibi, prestij kazanmak için de önemli bir araç. Lokumcu Adnan bir dükkada çalışırken, haberlerin ardından biri İstanbul Ortaköy'de 6 şubeye ulaşması, cirosunu ve çalışanlarının sayısını yaklaşık 3 kat artırması bunun en güzel örneklerinden biri'' dedi.

Medyada yer almanın zannedildiğinden kolay olduğunu aktaran Halıcı, “Yeter ki doğru hamleleri yapın, akıllı, kararlı ve sabırlı olun. Göreceksiniz ilk adımı attıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecek, siz sadece iş yaşamınızda başarılı olarak kalmayacaksınız, sosyal statünüz de yükselecek. İşte bu kitap girişimcilere medyada yer almanın püf noktalarını gösterecek ve sadece girişimcileri beslemekle kalmayacak, genç gazeteci arkadaşların da ufuklarını açacak” diye konuştu.

-”Tanıtımın en önemli silahı”

“Dünya büyüyor rekabet artıyor” mesajı veren Halıcı şunları kaydetti:

“Firmalar oluşan rekabette ölümüne mücadele ediyor. Firmalar ayakta kalabilmek adına 25 kuruşluk ürünlerinin reklamını televizyonda yayınlıyor. Çünkü medya bir ürünü yerine göre bin adet bekli de milyonlarca satabilme yetisine sahiptir. Bu açıdan tanıtımın en önemli silahı medyadan geçiyor. Medyada yer almanın diğer bir yolu ise gazeteciyle ilişki kurmaktan geçiyor. Unutulmamalıdır ki girişimcini can suyu gazetecidir. Gündeme çok hakim olan bir gazetecinin girişimci arkadaşına ‘Tam zamanı, hadi devreye gir!’ yolundaki telkini hiç gündemde yokken medyanın kapısını açacaktır”

Kitabında “Medyada güzel bir konu başlığı altında yer almak bir onurdur” mesajı da veren Halıcı, devasa şirketlerin bile küçük haber metinlerini başarı öyküsünün belgesi olması nedeniyle çerçevelettiklerine dikkati çekiyor.

O halde medyada yer almanın altın anahtarının yeni şeyler üretmek ve ilgi çekmek olduğuna işaret eden Yazar Ercan Halıcı, bunu gerçekleştirmek için de gazeteci veya reklam ajansı temsilcisine yön verilmesi gerektiğini de aktarıyor.

-Öneriler-

Kitabın son kısımlarında ise hem firma sahiplerine hem de gazetecilere önemli mesajlar veren Halıcı, medyada geniş şekilde yer alabilmek için şu öneriler de bulunuyor:

“En iyi ve en ilgi çekici firma katalogları, internet sitesi, afiş, logoyu bulmak için yarışmalar düzenlenmelidir. Gündem takip edilmelidir. Hazırlanan basın bültenlerini gündemi takip ederek basına servis edilmelidir. Çünkü önemli günlerde bu metinler itibar görmeyecektir. Ayrıca medya kuruluşlarının önemli bölümü hafta sonları dar kadrolarla görev yaptıkları için haber ajansları aracılığıyla bültenlerinizi hafta sonları servis ettirmek bence en akıllı adım olur. Diğer yandan haberin iyisi ile kötüsü arasında olağanüstü fark vardır. Haberin kötüsü öldürür. Olumsuz haberler halk tarafından affedilmez. Bunun yanında haberlerin aktifliğini sağlamak adına sanal medya da kullanılmalıdır.”

Kitabın sonunda ise gazetecinin dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi veren Halıcı, gazetecinin şirket haberi yaparken “Ben bu haberi şirketin reklam haberi olmaktan kurtarıp, herkesin ilgilenebileceği bir haber görünümüne büründürmeliyim” dediğinde haberin değerinin daha çok aratacağını da vurguluyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAltınGirişimciİstanbulKitapgündem
Görüş Bildir