Liselinin Twitter'ına 'Gezi Gözü'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Liselinin Twitter'ına 'Gezi Gözü'

Gezi için öğretmenlerin öğrencileri teşvik ettiği iddiası üzerine okullara müfettiş gönderildi. Tehditle öğrencileri sorgulayan müfettişler telefon numaralarını topladı, Twitter şifrelerini istedi.

Cumhuriyet /Ankara- Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmenlerin öğrencileri Gezi eylemleri için teşvik ettiği iddiası üzerine okullara müfettiş gönderdi. Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi’nde müfettişler “eylemdeki görüntüler elimizde” tehdidiyle 57 öğrenciyi sorguladı. Öğrencileri eyleme çağıran mesajları kimin attığını belirlemek için telefon numaraları toplandı, Twitter hesaplarının şifreleri istendi.

Soruşturma öğrencilere de sıçradı

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, öğretmenlerin öğrencileri Gezi Parkı eylemlerine katılmaları yönünde teşvik ettiği iddiası üzerine başlattığı soruşturma kapsamında Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi’ne de müfettiş gönderildi. Ancak her okuldan ayrı olarak burada 57 öğrenci de müfettiş sorgusuna girdi. Müfettişler öğrencilere ısrarla “Sizi suçlamıyoruz, sizi kim yönlendirdi, hangi öğretmen teşvik etti? Eğitim Sen grevi için yapılan açıklamayı hangi öğretmen düzenledi” sorularını yöneltti. Okula gelen bakanlık müfettişleri, öğrencileri eyleme davet eden cep mesajlarını kimin attığını belirlemek için öğrencilerin telefon numaralarını toplayarak Twitter hesaplarının şifrelerini de istedi.

Cumhuriyet’in ulaştığı söz konusu lisenin öğretmenleri, Gezi Parkı eylemlerine destek olaylarının 3. günü olan 3 Haziran Pazartesi günü okulda yaşananları anlattı.

Siyah giyinerek okula geldiler

Sosyal medya üzerinden örgütlenen öğrenciler ve serbest kıyafet düzenlemesinden de yararlanarak okula tamamen siyah giyinerek geldi. Öğrenciler teneffüslerde okulun bahçesinde “Faşizme karşı omuz omuza” , Tayyip istifa” sloganları attı. Okul yönetimi, öğrencilerin okul dışına çıkmasına izin vermedi. Okul yönetimi bir adım daha atarak öğrencilerin okul bahçesine çıkmalarını da yasakladı. Bunun üzerine öğrenciler, okul koridorlarında sloganlarla oturma eylemi yaptı. Öğrenciler ders bitiminde Kızılay’a gitti. Okul öğretmenlerinin ders saatleri içinde hiçbir öğrenciyi Kızılay’a götürmesi gibi bir durum yaşanmadı. Zaten olay günü gündüz saatlerinde Kızılay ya da Kuğulu Park’ta bir protesto da yaşanmadı.

57 liseliye müfettiş sorgusu

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraGezi ParkıÖğretmenRecep Tayyip ErdoğanSosyal MedyaTürk KızılayıTwitterolay
Görüş Bildir