Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Liderler Partilerinin Grup Toplantısında Ne Dedi?

19PAYLAŞIM

Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık tartışması siyasi parti liderlerinin gündemindeydi. Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı KılıçdaroğluMHP Genel Başkanı Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, partilerinin Meclis'teki grup toplantısında konuştu. 

Açıklamalardan öne çıkanları derledik.

Bahçeli muhalifler için disiplin sürecini işaret etti: 'MHP’yi itibarsızlaştıran birileri varsa, disipline sevk edilmek suretiyle gerekli işlem yapılacak'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarının tamamı 

Sığınmacılara vatandaşlık tartışmalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Madem Suriyelilere verilecek TOKİ konutları var idiyse, bu milletin asil evlatlarından bu zamana kadar niçin esirgenmiştir?" dedi ve ekledi: "Sayın Erdoğan’a tavsiyem, önce kendi vatandaşlarımızın ibretlik ve hazin hallerine bakmasıdır."

Bahçeli, dün yeniden bir araya gelen muhaliflerle ilgili ise, grup toplantısı sonrası gazetecilerin kendisine yönelttiği 'Disiplin işlemi görecek miyiz?' sorusunu şöyle yanıtladı:

"4 arkadaşın ortak toplantısında basına intikal eden 3 önemli başlık bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi yargının kararını sabırla beklemektir. Onu biz de istiyoruz, onların da istediği görülüyor. Demek ki 10 Temmuz hikayesi sona ermiştir. Önümüze bakacağız." Diğer konuların kendilerinin bileceği iş olduğunu ifade eden Bahçeli, disiplin sürecinin sinyalini de verdi: "7 aya yaklaşan bir süreç içerisinde MHP’ni itibarsızlaştıran, MHP’yi tarlaya süren, korsan toplantılar yapan, tellere tırmanan, bayramlaşma alternatifini ortaya koyan birileri varsa ki, inceleniyor, Merkez Disiplin Kurulu’na sevkedilmek suretiyle gerekli işlem yapılacaktır ve MHP ayıklanacak, yeniden kaynaşarak yoluna devam edecektir."

Yıldırım'dan hastanelerin acil servisleriyle ilgili dikkat çeken açıklama: 'Hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, acile kız bakmaya gidiyorlar'

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarının tamamı

Başbakan Binali Yıldırım'ın bugünkü grup toplantısında hastanelerle ilgili bir konuşması sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından paylaşıldı. 

‘Hastaların geri gönderildiği günlerin geride kaldığını’ söyleyen Yıldırım, “Dün bir  arkadaşımız söyledi, çok ilgimi çekti. Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Tedavi olmaya değil, kız bakmaya gidiyorlarmış. Yani hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, gidip orada dostluklar kuruluyor. Yuvalar kurulmak için ziyaretler yapılıyor. Acil servis demek ki sadece tedavi etmiyor, yuva kurmak için de bir hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu" ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılacağını açıklayan Yıldırım, artan ölümlü trafik kazalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede ise, yeni öğretim yılından itibaren okullar başta olmak üzere ülke çapında trafik güvenliği, can ve mal emniyeti konusunda bir seferberlik başlatacaklarını açıkladı.

Demirtaş'tan Şırnak'a 'Guernica' benzetmesi: 'Şırnak yok edilmiş durumda'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarının tamamı

Operasyonlarla Şırnak'ın 'yok edildiğini' ifade eden HDP Eş Başkan Selahattin Demirtaş, Şırnak'a dair operasyonlar sonrası fotoğraf göstererek, Şırnak'ı Guernica'ya benzetti.

"Bizim ülkemizdeki yöneticiler Bosna'daki sessizliğe güvenerek bunları yaptılar" diyen Demirtaş, "Dünyanın o zaman sessiz kalmasından güç aldılar. Kendi ülkemizin 81 vilayetinden biri, Şırnak yok edilmiş durumda. Bosna'yı tüm katliamları konuşalım ama bunun terörle mücadeleyle nasıl bir alâkası olabilir?" ifadelerini kullandı ve ekledi: "Bunların tek bir suçu var. Kürttürler. AKP'ye boyun eğmeyen Kürtler yaşıyor orada."

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna da değinen Demirtaş, referandum yapılmasını önerdi ve şöyle konuştu: "Suriyelileri vatandaş yapacağız diye bir şey attı ortaya. Buna Cumhurbaşkanı karar veremez. Çok güveniyorsan kendine, referanduma götür. Halkı ikna etmeden milliyetçiliği kışkırtarak bu meseleyi çözemezsiniz."

Kılıçdaroğlu'ndan Suriyelilere vatandaşlık konusunda 'referandum' hodri meydanı

"500 milyon nüfusu olan Avrupa 500 kişiyi almıyor; biz 78 milyonuz, 3 milyonu alıyoruz. Niçin? Hangi gerekçe ile?" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı vatandaşların Suriyelilere kızdığını hatırlatarak, "Bu yanlış. Suriyeliyi sana musallat edene kızacaksın. Hükümete kızmıyorsun, savaştan kaçan Suriyeliye kızıyorsun. Ben de diyorum, Suriye’de savaşı bitireceğiz" dedi ve 'referandum' çağrısı yaptı: "Savaşın bitmesi lazım, Suriye'nin onarılması lazım, sonra Suriyeli kardeşlerimiz kendiliğinden döner. Sen düne kadar milli irade diyordun, referandum yapalım, hodri meydan."

Başbakan Yıldırım'a IŞİD ile ilgili 11 soru sorduğunu hatırlatarak 'çık adam gibi cevap ver' diyen ve 'AKP ile IŞİD arasında ideolojik bir bağ olduğunu' söyleyen Kılıçdaroğlu, "AKP'nin yöneticileri, nasıl PKK'ya yardım ve yataklık yapıyorsa, IŞİD'e de yardım ve yataklık yapıyor. Türkiye IŞİD'i hakkında hangi savcı iddianame hazırlıyor ve hangi Bakanlar Kurulu IŞİD terör örgütü diye bir karar alıyor? Böyle bir karar yok." ifadelerini kullandı.

Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir