Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Liderler Partilerinin Grup Toplantısında Ne Dedi?

11PAYLAŞIM

Liderler, partilerinin Meclis'teki grup toplantısında gündemi değerlendirdi. ABD tipi başkanlık sistemi, Kılıçdaroğlu'nun şehit cenazesinde kurşunla tehdit edilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'de Muhammed Ali'nin cenaze törenine katılması, bugünkü başlıca gündem maddeleriydi.

Açıklamalardan öne çıkanları özetledik.

Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nun kurşunla tehdit edilmesini 'densizlik' olarak niteledi ve geçiştirmenin mümkün olmadığını söyledi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarının tamamı

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun şehit cenazesinde protesto edilmesi ve kurşunla tehdit edilmesine tepki gösteren Devlet Bahçeli, "Bu densizliği geçiştirmek mümkün değildir. AKP, bu taşkınlıklara prim vermiştir" dedi. Bunun 'organize ve planlı siyasi bir hamle olduğunu' söyleyen Bahçeli, "Bu edepsizliğin hesabı sorulmalı, işbirlikçileri deşifre edilmelidir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Muhammed Ali'nin cenaze töreni için ABD'ye gitmesine de tepki gösterdi. Erdoğan'a "Kâbe'nin örtüsünü bir tek şehidimizin tabutuna koymamışken, hangi akla hizmet bu davranışı başka bir cenaze için uygun buldunuz?" sorusunu yönelten Bahçeli, "Sayın Erdoğan'ın Muhammed Ali'nin cenazesinde görüp de şehit cenazemizde bulamadığı nedir?" dedi.

AKP'li bakan ve yöneticilere de seslenen Bahçeli, 'Şu sıralar ABD'ye gitmeyin' diyerek, "Sık sık giderseniz, kimin ne yapacağı belli olmaz. Alimallah İranlı kaçakçı alayınızı ele verirse okyanus ötesinde yandaş hakim ve savcı da bulamazsınız. Şansınızı fazla zorlamayın" ifadelerini kullandı.

Ekonomiye yönelik eleştirilerini de sürdüren Bahçeli, "Türkiye ekonomisi büyüdüyse, refah ekmek ve güven nasıl küçülmektedir? Sokağa bakıyoruz büyüyen ekonomi göremiyoruz. Yoksulluktan bitap düşen kardeşlerimize büyümeyi hatırlatıyoruz, 'dalga mı geçiyorsunuz?' cevabını alıyoruz" dedi.

Binali Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu'na seslendi: 'ABD tipi başkanlık diyorsanız biz ona da varız, buyrun gelin'

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarının tamamı

Kılıçdaroğlu'nun "ABD'deki gibi başkanlık sistemi getirecekseniz buyrun getirin. Oturalım, tartışalım" sözlerine grup toplantısındaki konuşmasında 'Hodri meydan, ona da varız' diyen Başbakan Binali Yıldırım, "Biz bunu 'biz hazırız' olarak anlıyoruz. Biz buyurduk, siz de buyurun, Amerikan tipi olsun" dedi ve ekledi: "Biz Türk tipini tercih ediyoruz ama siz Amerikan tipi başkanlık olsun diyorsanız ona da varız."

Kılıçdaroğlu’na mermi atılması ve tehdit edilmesinin ‘asla kabul edilebilir bir şey olmadığını’ ifade eden Yıldırım, “Böyle bir davranışı asla onaylamadığımızı çok net bir şekilde söyledik. Türkiye Cumhuriyeti, herkesin can ve mal güvenliğini korumak için hazırdır. Onun için merak etme Sayın Kılıçdaroğlu, sizin güvenliğiniz de bizim teminatımız altındadır” dedi. 

Yıldırım, MHP ve CHP'nin askerin yetkilerini artıran düzenlemeye karşı olumlu bir tutum içerisinde olduğunu ifade ederek, "Bu bir milli meseledir, iki partimize teşekkür ediyorum" dedi ve HDP'ye seslendi: "HDP'nin buna destek vermesini beklemiyoruz ama onlara önerimiz, artık safınızı net olarak ortaya koyun."

Bölgede operasyonların bittiğini hatırlatan Yıldırım, "Operasyonlar bitti ama işimiz bitmedi. Oraları eskisinden daha güzel imar edeceğiz" dedi ve HDP'ye yönelik eleştirilerini sürdürdü: 

"Ancak, burada da yine, sahada vatandaşlarımızın aklını çelmeye çalışan HDP ve onların taraftarlarını görüyoruz. 'Hiçbir kağıt imzalamayın', 'Rıza göstermeyin', 'Biz sizin hakkınızı uluslararası mahkemelerde arayacağız'. Sen uluslararası mahkemelerde hak arayacağına, bunun sorumlusu sensin, hesabını vereceksin. Vatandaşlarımız hiç tereddüt etmesin. Onlar kredilerini tükettiler, her şey ortaya çıktı. Bundan sonra işleri daha da zor olacak."

Kılıçdaroğlu'ndan Yıldırım'a iki soru ve 'güvenlik' yanıtı: 'İster sağla, ister sağlama. Cami avlularını çakallara teslim etmeyeceğiz'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının tamamı

Başbakan Binali Yıldırım'ın "hodri meydan"ına yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Madem hodri meydan diyorsun" dedi ve Yıldırım'a iki soru yöneltti:

"Bir, Türkiye'de eyalet sistemini kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz? İki, ABD'de her eyaletin ayrı parlamentosu, yasaları var. Böyle olsun diyor musun, demiyor musun? Sen Amerikan başkanlık modelinde bunları kabul ediyor musun, etmiyor musun? Önce çık bunları bir milletin önünde anlat bakalım."

Kılıçdaroğlu, "Bize sorarsan biz kabul etmiyoruz" dedi ve ekledi: "Biz atalarımızın kurduğu, geliştirdiği parlamenter sistemi savunuyoruz. Hodri meydan dedi, hodri meydan diyorum. Çık cevap ver. Türkiye'yi bölmek istiyor musun, istemiyor musun? Açıkca söyle."

Yıldırım'ın "sizin güvenliğiniz de bizim teminatımız altındadır" sözlerine de yanıt veren Kılıçdaroğlu, "İster sağla, ister sağlama. Kendi güvenliğimizi sağlama konusunda sözümüz sözdür ve sağlayacağız. Cami avlularını çakallara teslim etmeyeceğiz."

Şehit cenazesinde kurşun atanlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Terör örgütüne dokunulmaması talimatını veren iktidara neden ses çıkarmıyorsunuz? Eleştirdiğim için benim üstüme geliyorlar, gelmezseniz namertsiniz" dedi.

HDP'nin ise bugün grup toplantısı yapılmadı.

Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir