Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Liderler Partilerinin Grup Toplantısında Ne Dedi?

-
Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partilerinin Meclis'teki grup toplantısında konuştu. AK Parti'de ise olağanüstü kongreye kadar grup toplantısı yapılmayacağı açıklanmıştı.

Liderlerin bugünkü gündemini özetledik.

Muhaliflerin pazar günü kurultay için toplanmasını 'ortaoyunu' olarak niteleyen Bahçeli, 'Pazar günü yaşananlar Gezi olaylarının bir kopyasıdır' dedi

Bahçeli'nin açıklamalarının tamamı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisi içerisindeki muhaliflerin kurultay amacıyla pazar günü toplanmalarına grup toplantısında da sert tepki gösterdi. Bahçeli, "Pazar günü dava arkadaşlarım her şeyin iç yüzünü görmüş ve öğrenmiştir. Ankara'da yaşananlar bir ortaoyunu, Gezi olaylarının bir kopyasıdır" dedi ve ekledi: "Rezilliğin dik alası, kepazeliğin zirvesidir. Gereği mutlaka yapılacaktır."

Kılıçdaroğlu'nun "başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" sözlerini de gündemine alan Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nun 'tamir edilemez bir pot kırdığını' söyledi ve şöyle konuştu: "Bizim açımızdan da başkanlık sistemi doğru değildir. Mevcut sistemi revize etmeliyiz. Boşa geçirecek zamanımız yoktur."

Bahçeli, dokunulmazlık teklifiyle ilgili gelişmelere ilişkin "Bu iş en geç cuma günü bitmelidir" dedi ve kimsenin hesap vermekten korkmaması gerektiğini vurgulayarak, "Taziye çadırlarında görüntü verip, devlete meydan okuyanlar, bu ihanetlerin bedelini sonuna kadar ödemelidir" dedi.

Hulusi Akar'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın nikâh törenine katılmasına yapılan eleştirilere de tepki gösteren Bahçeli, şunları söyledi: "Eleştirilmesinin hiçbir haklı tarafı yoktur. Şehitlere Fatiha okumak aklına bile gelmeyen sanal ortam cengâverlerinin aklına uyulması, teröristlerin değirmenine su taşımak anlamına gelecektir. Bu nasıl bir terbiyesizliktir?"

Grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, Meral Akşener'in kendilerinden ayrıştığını ve kendisine cemaatin destek verdiğini söyleyen Koray Aydın ilgili ise, "Koray Aydın bey, ülkü ocaklarından yetişmiş değerli bir dava insanıdır. Adayların içerisinde tek ülkücü kendisidir. Olayları görmüş ve uyarma görevini yapmıştır. Tebrik ediyorum" dedi.

Diyarbakır'daki saldırıyla ilgili 'sorumluluk sahiplerinin açıklamalarını sorumsuzca buldum' diyen Demirtaş'tan PKK'ya özür çağrısı

Demirtaş'ın açıklamalarının tamamı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da patlayıcı yüklü kamyonun infilak etmesi sonucu 13 köylünün de hayatının kaybettiğinin kesinleşmesiyle ilgili PKK'yı işaret ederek "Sorumluluk sahiplerinin açıklamalarını sorumsuzca buldum" dedi ve özür dilemeleri gerektiğini belirtti.

"Böylesi bir olayın şu veya bu şekilde hiçbir haklı gerekçesi olamaz" şeklinde konuşan Selahattin Demirtaş, saldırıyı en net bir dille kınadıklarını, kabul etmeyeceklerini vurguladı ve ekledi: "Sivil yurttaşlarımızın katledildiği hiçbir olaya HDP sessize kalmadı. Biz şehirlerimizde savaş istemedik, bu bizim için ilkesel bir tutumdur. Her bir can bizim için kıymetlidir."

Bugün Meclis'te ilk tur oylaması yapılacak dokunulmazlıklar konusunun "halka yansıyan darbenin bir parçası" olduğunu belirten Demirtaş, "7 Haziran başarısının hemen ardından başlayan Saray darbesinin bir parçasıdır. 7 Haziran’dan sonra tek kanallı bir Türkiye’ye döndük. Dolayısıyla neler olduğunu toplum tam olarak bilemedi" dedi.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da eleştiren Demirtaş, "Şu konuşmam tarihe not düşülsün. Bugün yanında olanlar 'Erdoğan gelmiş geçmiş en despot liderdi' diyecekler. Bu yalaka tayfasından daha fazla Erdoğan’a saldıran kimseyi bulamayacaksınız" ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti: 

"Sizden ricam o gün geldiğinde bu alçakları asla affetmeyin. Ve inanın o gün uzak değil. O gün geldiğinde kul hakkı yemiş bu çeteleri asla unutmayın."

Kılıçdaroğlu başkanlık sisteyle ilgili sert konuştu: ‘Sen böyle bir demokrasiyi bizim bedenimizi çiğnemeden hayata geçiremezsin. Nokta’

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının tamamı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugünkü grup toplantısında başkanlık sistemine izin vermeyeceklerini tekrarlayarak, "Peki sen ne olmak istiyorsun? Başkan diyor. Obama gibi mi? Hayır herkesi ben tayin edeceğim diyor. Beni seçin gerisi Allah kerim diyor. Sen böyle bir demokrasiyi bizim bedenimizi çiğnemeden hayata geçiremezsin. Nokta" dedi.

Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde TOBB'da yaptığı ve eleştirilen "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" sözlerini bugünkü grup toplantısında da aynen söyledi. "Kan dedik ya. Bize bir şey düştü diye bekliyorlar herhalde. Yarasalar gibi" diyen Kılıçdaroğlu, vatandaşlara seslendi: "Birileri Türkiye’yi babasının çiftliği sanıyor. Korkmayın. CHP olduğu sürece bu ülkede rejimi değiştirmeye kimse yeltenemez."

'Ben halkımdan besleniyorum' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Halktan besleniyormuş. Bunu herkes biliyor. İnsanları soyup soğana çevirdin. 33 milyar lira elektrikteki kayıp kaçak. Namusuyla faturasını ödeyenden alacakmış. Diktatörler kan dökermiş, kin, nefret tohumları ekermiş; dön bak aynaya göreceksin" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, hafta sonu yapılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın nikâh töreniyle ilgili de konuştu ve şöyle dedi: "8 şehidimizin olduğu gün beyfendi nikâh töreni yapıyor. Mütevazı yaparsın, biz de çoluk çocuk evlendirdik. 23 Nisan'ı yasaklarsın, gider öteki tarafta her türlü pisliği yersin."

Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir