Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Liderler 15 Temmuz'un Ardından İlk Grup Toplantılarında Ne Dedi?

-

Parti liderleri, 15 Temmuz cuma akşamı gerçekleştirilen darbe girişimi ve Meclis'e atılan bombaların ardından ilk grup toplantılarını gerçekleştirdi. 

Başbakan Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'ın açıklamalarından öne çıkanları derledik.

Bahçeli, idam talebinin sık dillendirilmeye başlandığını söyledi ve ekledi: 'AKP hazırsa biz de varız.'

Bahçeli'nin açıklamalarının tamamı

İdam tartışmalarıyla ilgili konuşan MHP lideri Bahçeli, idam cezasının Meclis'e gelmesi durumunda destek vereceklerini açıkladı: "AKP hazırsa biz de varız. AKP gereğini yaparsa biz de destek veririz."

"Darbecileri cezalandırırken, yarım yamalak demokrasimizi daha fazla hırpalamayalım" diyen, TSK’yı topluca suçlamanın ve askerlerin linç edilmesinin yanlış olduğuna vurgu yapan Bahçeli, hukukun üstünlüğüne değindi.

Sosyal medyadaki görüntülerden de bahseden Bahçeli, "Doğru olup olmadığı belli değilse de, bir askerin kafasının kesilmesi canavarlıktır. Hayatını kaybetmiş bir mehmetçiğin başında bozkurt işaretiyle sosyal medyada paylaşan iblis bulunup, darbecilerle birlikte cezalandırılmalıdır" dedi.

'Tankın gücü halkın gücünü yenememiştir' diyen Yıldırım, Gülen'in iadesi için ABD'ye başvuru yapıldığını açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarının tamamı

Bu haftaki grup toplantısında oldukça sert konuşan Başbakan Yıldırım, "Ey FETÖ'nün hainleri: Siz bizi korkak, kaçar mı sandınız?" dedi.

Vatandaşların 15 Temmuz'da destan yazdığını söyleyen Binali Yıldırım, "Tankın gücü halkın gücünü yenememiştir" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Fethullah Gülen'in iadesi için ABD'nin 'kanıt' istediğini anımsatarak,  "11 Eylül’de teröristleri isterken, Guantanamo’da şüpheli toplarken kanıt mı istediniz?" dedi ve Gülen'in iadesiyle ilgili dosyaların ABD'ye iletildiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, komutan emriyle sokağa çıkan askerlerin linç edilemeyeceğini söyledi ve ekledi: 'Bunu yapanlar yargı önüne çıkmalı.'

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının tamamı

Bu haftaki grup toplantısında, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatan CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'direnme hakkı'na vurgu yaptı ve şöyle konuştu: "Demokrasi din ve vicdan özgürlüğüdür. Hukuku, demokrasiyi katledenlere karşı direnme hakkını kullanmaktır. Daha önce bunu dediğimde belli çevreler tepki göstermiştir. İşte direnme hakkı budur. Bir darbe engellenmişse, onu engelleyen özgürlükçü parlamenter rejimdir."

Türkiye'nin tarihin en derin krizlerinden birini yaşadığını belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye'de yönetim sorunu olduğunu söyledi ve ekledi: "Devlet liyakât sistemiyle yönetilir. Türkiye’nin 14 yılda geldiği nokta, liyakât sisteminin çökmesidir. "

Kılıçdaroğlu, askerlerin linç edilmesi konusuna da değindi ve askerlik yapanların komutanın talimatını yerine getirmek zorunda olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: "Er ve erbaşı linç edemezsiniz. Ne günahı var o çocukların? Rütbelileri bırakıp gariban askere gidip linç ediyorsun. Darbecilerden ne farkın var? Bir grup cuntacı var diye bütün orduyu hedef tahtasına koymamalıyız."

Yüksekdağ, Meclis'in darbeye karşı mücadelenin tek ve etkin merkezi olması gerektiğini söyledi

Yüksekdağ'ın açıklamalarının tamamı

'Adı konulmamış sivil darbenin askeri darbeyi doğurduğunu' söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ. "Ama halklar, bu iki darbeciye de mahkûm değil" dedi. 

15 Temmuz'daki darbe girişimini bir kere daha kınadığını ve lanetlediğini ifade eden Yüksekdağ, "Darbe koşullarıyla hesaplaşmadan darbecilere yönelik yürütülen operasyon, darbe mekaniğini bertaraf etmeye yetmeyecektir" dedi ve 'demokratik çözüm sürecini buzdolabına koyan iktidarın darbe mekaniğini serbest bıraktığını' belirtti.

Meclis'in darbeye karşı mücadelede tek ve etkin merkez olması gerektiğini söyleyen Yüksekdağ, Meclis'in devre dışı bırakılmasına izin verilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Askere dokunulmazlık yasası geri çekilmelidir. Tankı, topu olanların dokunulmazlığı kabul edilemez."

Yüksekdağ Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da eleştirdi: "Darbe girişimi olmuş, cenazeler daha kalkmamış, Cumhurbaşkanı Taksim’e Topçu Kışlası yaptıracağız diyor. Akla zarar."

Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir