Libyalı Askerler TBMM'de!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Libyalı Askerler TBMM'de!

Libyalı Askerler TBMM'de!

Cihan Haber Ajansı'ndan gelen son bilgiye göre Türkiye'de adları "tatilci ve tacizciler"e çıkan Libyalı muhalif askerlerin Sağlık Bakanlığı'ndan tarafından ağırlanmaları Meclis'te soru önergesi oldu. CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.
Soru önergesinden bazı detaylar şu şekilde: "Libya'da yürütülen ve Kaddafi'nin vahşice öldürülmesiyle son bulan savaşta, yaralanan çok sayıda muhalif askerin, Türkiye'de tedavi gördükleri bilinmektedir. Türkiye'de tedavi gören Libyalı askerlerin çıkardıkları olaylarla kargaşaya yol açtıkları yerel ve ulusal medyaya yansıyan haberlerden anlaşılmaktadır. Topkapı Sarayını basma girişimi, İstanbul'da gece kulüplerinde çıkardıkları olaylar, başkonsolosluğun işgal edilmesi, İzmir, Adana, Ankara ve diğer illerimizde tedavi gördükleri hastanelerde taciz olaylarına karışmaları ve yakın zamanda Antalya'da bir otelde yaşanan büyük kavgaya ilişkin haberler hafızalarda tazeliğini korumaktadır. Yaşanan bu olaylar nedeniyle, kamuoyunda Libyalı ifadesinden çok, bu askerler için "tatilciler ve tacizciler" deyimi kullanılmaya başlanmıştır. Libyalı askerlerin birçoğunun önemli bir sağlık sorunu bulunmamasına rağmen hastanede kalmaya devam ettikleri, özel hastanelerin otel gibi kullanıldığı görülmektedir. Sağlık çalışanlarının "İçlerinde birkaçı hasta ama çoğunun ufak tefek sorunları var. Zaten günün önemli bir bölümünü de hastane dışında geçiriyorlar. Otelde yaşıyormuş gibiler" şeklindeki beyanları dikkati çekmektedir. Van'daki depremzedelerimiz çadırlarda, zor koşullarda tedavi olmaya çalışırken, Libyalı muhaliflerin hasta olmadıkları halde özel hastanelerde ve otellerde sefa sürüyor olmalarını manidar bulmaktayım."
Önergede ayrıca şu sorular iletildi:
1. Libyalı askerlerin tedavi görmeleri için hizmet veren özel ve kamu hastaneleri hangileridir? Kaç Libyalı asker ülkemizde tedavi görmektedir?
2. Tedavi gören Libyalı askerlerin hastane masraflarının tutarı ne kadardır? Bu masraflar kimler tarafından karşılanmaktadır?
3. Adana ili Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Fatma Kemal Timuçin Kalp Merkezi’nde haftada 20 kalp ameliyatı yapılırken, Libyalı askerlerin gelmesiyle birlikte ameliyatların bir dönem durduğu ve sadece poliklinik hizmetinin verildiği doğru mudur?
4. Libyalı askerler geldikten sonra kaldıkları hastanelere, plazma televizyonlar temin edildiği, her kata birer bilgisayar alındığı ve özel sigara odalarının oluşturulduğu doğru mudur?
5. Sağlık personeli de dâhil olmak üzere, tüm kadın çalışanlar, kadın hastalar ve hasta yakınları, Libyalı askerlerin sözlü ve fiziksel tacizine uğradıklarını ifade etmektedirler. Bahse konu olan bu beyanlar doğru mudur? Doğru ise herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraAntalyaCumhuriyet Halk PartisiİstanbulİzmirTürkiye Büyük Millet MeclisiVanrecep akdağ
Görüş Bildir