Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Libya Savunma Bakanı'ndan Ömer Muhtar'ın İdamının 89. Yılında "Libya İçin Şehit Olmaya Hazırız" Mesajı

0PAYLAŞIM

Libya Savunma Bakanı'ndan Ömer Muhtar'ın İdamının 89. Yılında "Libya İçin Şehit Olmaya Hazırız" Mesajı

TRABLUS Anadolu Ajansı - Libya Korunma Bakanı Albay Salahaddin Ali Abdullah en-Nemruş, hiçbir zorba veya dışarıdan gelen yabancı eforun ülke topraklarına ve bedellerine hürmetsizlik etmesine izin vermeyeceklerini belirterek, Libya için şehit olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Nemruş, Libya'da işgalci İtalyan eforlarına karşı sergilediği direnişle dünya çapında simge bir ada dönüşen "Çöl Aslanı" lakaplı Ömer Muhtar'ın idam edilişinin 89. seneyi münasebetiyle bir açıklama yaptı.

"Bugün Suluk köyünde şehit edilen, kindar İtalyan kolonisi karşısında verilen mukaddes cihadın simge adlarından birini anıyoruz. O, şehitlerin simgesiydi, vatan onun önünde saygıyla eğiliyor ve jenerasyonlar onun yolunu takip ediyor." ifadelerini kullanan Nemruş, şunları kaydoldu:

"Kahramanların büyük bir servet vazgeçtiği bizler, onların izinden gitmeliyiz. Önümüzde ya şerefli bir yaşam ya da gururlu bir vefat var."

Nemruş, açıklamasında "Bir zorbanın ya da dışarıdan gelen yabancı eforun mukaddeslerimize, kıymetlerimize, topraklarımıza hürmetsizlik etmesine izin vermeyeceğiz. Aksi vaziyette Libya için şehit olmaya hazırız." ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Şehit Aileleri, Gaziler ve Kayıplardan Mesul Devlet Bakanı Mühenned Said Yunus şehitlerin kanının ve kahramanların fedakarlıklarının hasılat elde etmek isteyenler tarafından pazarlık mevzusu edilemeyeceğini, buna yeltenenlerin zafersiz olacağını vurguladı.

Bazı politikacıların onları öldüren ya da vefatlarına neden olanlarla politik uyuşmalar içerisinde olduğunu kaydolan Yunus, bunu "şehit kanlarına müteveccih sarih bir hıyanet" olarak açıkladı.

Yunus ayrıca şehit kanlarının hürlükten yana tüm fertlerin boynunun borcu olduğunu ve bu haklı davalarından taviz vermeyeceklerini belirtti.

  • Çöl Aslanı: Ömer Muhtar

Libya'da işgalci İtalyan eforlarına karşı sergilediği epopesi direnişle dünya çapında simge bir ada dönüşen "Çöl Aslanı" lakablı Ömer Muhtar'ın idam edilişinin üzerinden bütün 89 sene geçti.

Libya'nın dağlık bölgesi Cebel Ahdar'da 1860'larda dünyaya gelen Muhtar, eğitimini bu bölgede faal olan Senusi Hareketi medreselerinde aldı. Eğitimde gösterdiği galibiyetle hareketin önde gelen adlarının dikkatini sürükleyen Muhtar, 1899'da Çad'da Fransız kolonisine karşı silahlı gayret verdi.

1911'e gelindiğinde İtalya, Trablus ve Bingazi'ye saldırarak Libya'nın işgaline başladı. İtalyan güçleri bölgedeki Osmanlı eforlarından teslim olmalarını istedi ancak Osmanlı birlikleri bunu yalanlayarak Libya mahallî korunma eforlarıyla birlikleriyle iç kesimlere çekilip, İtalyanlara karşı gayret etti.

Balkan Savaşı'nın patlak vermesiyle Osmanlı birlikleri Anadolu'ya dönerken, İtalyanlar Trablusgarp vilayetine bağlı Trablus, Fizan ve Sirenayka bölgelerini ele geçirdi.

Mesleği Kur'an-ı Kerim ve İslami ilimler hocalığı olan Muhtar, coğrafyayı yakından tanıması ve uyguladığı stratejik savaş stratejileri sayesinde İtalyanları büyük mağlubiyete uğrattı. Savaşlardaki galibiyetleriyle "Çöl Aslanı" lakabını alan Muhtar, ilerlemiş yaşına karşın İtalya'ya karşı 22 senelik çabası süresince bir hayli işgal valisini yenilgiyle ülkesine gönderdi.

Ancak Muhtar mahallî milletten kimilerinin İtalyanlarla iş birliği yapması ve İtalya hava güçlerinin ataklarıyla, 11 Eylül 1931'de Slunta bölgesinde pusuya düşürülerek yaralı biçimde yakalandı.

İtalyan eforları tarafından Slunta savaş tutsakları kampında çıkarıldığı güya "duruşma" tarafından vefat cezasına çarptırılan Muhtar, 16 Eylül 1931'de idam edildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir