Görüş Bildir

Libya Açıklarında Türk Gemisine Saldırı: 'Türk Kaptan Hayatını Kaybetti'

Anasayfa > Gündem

Libya açıklarında Türk şirketine ait bir kuru yük gemisi saldırıya uğradı. Dışişleri Bakanlığı, olayda Türk vatandaşı olduğu belirtilen üçüncü kaptanın öldüğünü duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: 

'Dün (10 Mayıs) akşam saatlerinde bir Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı, 'Tuna-1' isimli kuru yük gemisinin İspanya'dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere Tobruk/Libya limanina giderken, Tobruk'un yaklaşık 13 mil açığında, uluslararası sularda karadan topçu atışına maruz kaldığı öğrenilmiştir.

Saldırı üzerine bölgeden uzaklaşmaya çalışan gemiye aralıklarla iki ayrı hava saldırısı düzenlendiği, saldırılarda geminin Türk vatandaşı üçüncü kaptanının hayatını kaybettiği, mürettebattan yaralananlar olduğu, gemide maddi hasar meydana geldiği bildirilmiştir.

Olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz.

'Saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyoruz'

'Saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyoruz'

Fotoğraf: Reuters

Uluslararası sularda sivil bir gemiye karşı gerçekleştirilen bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyoruz. Bu menfur saldırı ilgili Libya makamları nezdinde şiddetle protesto edilmiş, anılan gemiye ve bölgede bulunabilecek diğer Türk gemilerinin güvenliğine yönelik eylemlerin derhal sona erdirilmesi ve söz konusu saldırının sorumluları hakkında gerekli hukuki işlemlerin yapılması talep edilmiştir. Anılan gemiye yönelik saldırı kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan tazminat dahil her türlü hakkımız mahfuzdur. Konu hakkında ilgili uluslararası örgütler nezdinde girişimler yapılmaktadır.

Söz konusu saldırı, Libya hava ve deniz limanları başta olmak üzere sivil altyapıyı bombalayan, BM gözetimindeki Libya Siyasi Diyalog Sürecine katılan resmi heyetlerin seyahatlerini engellemek için havalimanlarına saldıran, sivil uçakları tehdit eden ve daha önce de olduğu gibi sivil gemilere saldıran kişilerin uluslararası hukuk ihlallerinin yeni bir örneğidir. Bu tür suçları işleyenlerin BM Şartı ve ilgili BMGK Kararları çerçevesinde sorumlu tutulmaları hayati önem taşımaktadır.'

Tobruk yönetiminden açıklama: Gemiyi uyardıktan sonra vurduk

Tobruk yönetiminden açıklama: Gemiyi uyardıktan sonra vurduk

“TUNA-1” isimli Türk yük gemisinin Libya açıklarında hem karadan hem de havadan vurulmasına ilişkin konuşan Tobruk hükümetine bağlı ordunun sözcüsü Muhammed Hejazi, geminin, Derna kentine yaklaşmaması için uyarıldıktan sonra bombalandığını söyledi. 

Muhammed Hejazi geminin, IŞİD terör örgütünün kontrolündeki Derna kentine doğru seyrettiği sırada, buraya yaklaşmaması konusunda uyarıldığını kaydetti.

Hejazi, 'Gemi, Derna kıyılarından 10 mil açıkta vuruldu. Gemiyi Derna limanına yaklaşırken uyardık. Bir mürettebat hayatını kaybetti, bir de yaralı var' dedi.

Tobruk hükümeti Türk şirketlerini uzaklaştırmıştı

Tobruk hükümeti Türk şirketlerini uzaklaştırmıştı

Libya'daki Tobruk hükümeti Mısır'da darbe ile yönetime el koyan ve daha sonra yapılan seçimlerde cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Abdulfettah Sisi tarafından destekleniyor.

Libya'daki darbe yanlısı emekli General Halife Hafter'in desteklediği Tobruk Hükümeti, Şubat ayında ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı almıştı.

Bu karar birkaç gün sonra ise Tobruk hükümetinin Başbakanı Abdullah Sini, Mısır'ın CBC televizyonuna verdiği mülâkatta, “Türkiye, ülkemizde birbirimizi öldürmek için bazı silahlı gruplara silah gönderen bir devlet” demişti.

Türkiye'nin samimi olmadığını iddia eden Sini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Arap dünyasında 'Müslümanların halifesi ve İslam’ın lideri' rolünü üstlenmeye çalıştığını öne sürmüştü.

Fotoğraf: Reuters

Türk şirketlerini Libya’dan çıkartma kararına da değinen Sini şöyle konuşmuştu:

“Türkiye’nin buradaki çıkarları her şekilde hedefte olacak. Türk şirketleri ve ticari sözleşmelerine bakacağız ve gerektiği gibi sonlandıracağız. Türklerin geri kalan hakları da varsa onlara vereceğiz. Söz konusu anlaşmalarda ayrıcalıklar varsa çekeceğiz ve bu ayrıcalıkları bizim yanımızda duran ülkelerin şirketlerine vereceğiz. Çünkü zor zamanlarda yanımızda duran ülkeler burada en büyük çıkarı hak ediyor. Biz Türkiye’ye düşmanlık sergilemeyeceğiz fakat tüm ilişkilerimizi keseceğiz. Sonuçta biz meşru bir devletiz ve kimse bizim verebileceğimiz bir karara karışamaz.'

Abdullah Sini'nin sözleriyle ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı, 'asılsız ve temelsiz' ifadeleriye açıklama yapmıştı.

Türkiye'ye getirilecek

Türkiye'ye getirilecek

Libya açıklarındaki uluslararası sularda saldırıya uğrayan, bir Türk şirketine ait Cook Adaları bandıralı kuru yük gemisi, yarın Fethiye Limanı'na getirilecek.

Saldırı sonrasında çıkan yangını mürettebat kendi imkanlarıyla söndürmeyi başardı ancak gemide ciddi hasar meydana geldi.

Türkiye'ye doğru yola çıkan geminin, 24 saatte Fethiye Limanı'nda olması bekleniyor.

Eskortluk yapacak Deniz Kuvvetleri unsurlarının 5 saat içinde gemiye ulaşacağı öğrenildi.

AA ve Al Jazeera Turk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Baran Fersoy

sakın bizim gücümüzü test etmeye kalkmasınlar yoksa uzun adama kalmadan ben çok pis kınarım haa

haylaz adam

madem saldıracaksınız gemilere değil gemiCİK lere saldırında hayır duası alın (kimse ölmesin ama)

mistral

Zaten yapması o kadar zor meslek, bide karadan ateş açıp etap zorlaştırıyorlar, ekmek parası için çekilen o kadar zahmet yeminle parası çerçeveletip duvara a... Devamını Gör