Letonya İle Sınır İhlali

 > -

Letonya İle Sınır İhlali

Letonya İle Sınır İhlali

Türkiye karasuları ile hava sahasının ihlallerine yönelik Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, eylül ve ağustosta Letonya’ya ait plastik botların 3 kez Türkiye karasularını ihlal ettiği bilgisi dikkat çekti.

GENELKURMAY Başkanlığı’nın, Türkiye karasuları ile hava sahasının ihlallerine ilişkin verdiği bilgilerde 4 ayrı ilginç olayın yer alması dikkat çekti. Çoğunlukla Yunanistan tarafından yapılmış karasuları ihlallerinin sıralandığı bölümde, yakın zamanda 3 kez Kuzey Avrupa ülkesi Letonya’ya ait bir lastik bot ile sahil güvenlik botlarından bahsedilmesi dikkat çekti. İki ülke arasındaki coğrafi uzaklık dikkate alındığında, Letonya’ya ait botların Türkiye karasuları yakınlarında neden bulunduğu merak konusu oldu. Genelkurmay’ın verilerine göre, Letonya’ya ait bir lastik bot Türkiye karasularını en son 25 Eylül 2012’de ihlal etti.

Bot, Didim-Aydın açıklarında 04.35-06.45 saatleri arasında, Türkiye karasularını ihlal etti. 15 Eylül 2012’de de, Letonya’ya ait bir sınır güvenlik botu, Didim’in güneybatısında saat 06.57-07.17 arasında Türkiye karasularında bulundu. Genelkurmay, 27 Ağustos 2012’de de Letonya ve Yunanistan’a ait 2 adet sahil güvenlik botunun Didim Tekağaç Burnu bölgesinde 2 Türk balıkçı teknesini taciz ederek, Türkiye karasularını ihlal ettiklerini bildirdi. Bu ihlaller Dışişleri Bakanlığı’na iletildi. Genelkurmay, 22 Eylül 2012’de de ABD’ye ait bir insansız hava aracının (İHA), KKTC hava sahasını, kuzeydoğuda saat 10.45-10.47 arasında 2 dakika süreyle ihlal ettiğini duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAydınKKTCSahil GüvenlikYunanistan
Görüş Bildir