Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Leonardo da Vinci'nin Hayatını Değiştiren, 532 Yıl Önce Yazdığı İş Başvuru Mektubu

-

Bir iş için kendinizi yeterli gördüğünüz hatta yeterli olduğunuz, buna rağmen her nedense geri dönüş alamadığınız iş başvurularınız olmuştur mutlaka, değil mi?

Size yöneltilen tuzak sorulara verdiğiniz cevaplar sonrasında ya da kendinizden bahsederken yaptığınız birkaç ufak hata neticesinde, işi alabilmenizin neredeyse imkansız olduğu durumlar yaşanmıştır diye düşünüyorum.

Peki, insanlık tarihinin belki de en önemli mucitlerinden olan Leonardo da Vinci, bir iş başvurusu yaptığında kendisini nasıl ifade etmiştir? 

Karşısındaki muhatabını, istediği işi yapabilme konusunda en iyisi olduğuna ve gerekeni layıkıyla yerine getireceğine nasıl ikna etmiştir.

Hangi cümleleri kurmuştur bu ifade ediş sırasında?

Kaynak: http://www.openculture.com/2014/01/leona...

Yaklaşık 532 yıl önce yazılmış bu iş başvurusu mektubu, da Vinci tarafından dönemin Milano Dükü olan Ludovico Sforza'ya.

O zamanlar çok da meşhur bir mühendis olmayan da Vinci, bir nevi kendi CV'sini hazırlamış ve Milano Dükü'ne iletmiş.

İşte da Vinci'nin kendisini ve iş becerisini anlatırken kullandığı cümleler:

“Yüce Lord'um,

Savaş makineleriyle ilgili kimsenin sahip olmadığı fikirlerim var. Bu mektupla, siz ekselanslarına bu konulardaki sırlarımı açıklayacağım. Sizin için en uygun yer ve zamanda, aşağıda anlattığım her şeyi sizinle birebir olarak görüşmeyi isterim.

#1

Çok hafif, güçlü ve kolayca taşınmaya uygun köprü yapımı için planlarım var.

#2

Bir yer kuşatıldığında hendeklerdeki suyun nasıl boşaltılacağını, görünmeyecek kadar uzayan merdivenlerin ve diğer araçların nasıl yapılacağını biliyorum.

#3

İyi korunması sebebiyle bombardıman yaparak yıkmanın mümkün olmadığı bir kaleyi yahut sığınağı, sert bir zemin üzerinde inşa edilmiş olsa dahi yıkmanın metotlarını biliyorum.

#4

Çok kullanışlı ve kolay taşınabilir, dolu gibi küçük taşlar atan toplar yapmayı biliyorum.

#5

Deniz üzerindeki bir savaşta, taarruz ve savunma için çok uygun silahlar yapmak ve en ağır topların ateşinden, baruttan veya dumandan zarar görmeyecek gemiler inşa etmek için planlarım var.

#6

Belli bir noktaya ulaşmak için bir nehrin altından geçmek gerekse bile hiç gürültü çıkarmadan yer altından tüneller ve geçitler kazmak için sırlarım var.

#7

Güvenli ve saldırıya karşı dayanıklı, düşman saflarını top ateşiyle geçebilecek ve asker kaybını azaltacak kapalı araçlar için planlarım var.

#8

İhtiyaç duymanız durumunda, mevcutta olanlardan oldukça farklı, etkili ve kullanışlı toplar, havanlar ve hafif mühimmat üretebilirim.

#9

Top kullanmanın mümkün olmadığı yerlerde, sapanlar, mancınıklar, tuzaklar ve fevkalade etkin başka makineler üretebilirim. 

Söylemek istediğim şu, siz bana hangi koşullarda savaşmak istediğinizi söyleyin, ben de size o koşullara uygun taarruz ve savunma silahları üreteyim.

#10

Bunun yanında, savaş harici durumlarda her türlü binanın inşasında ve suyun taşınmasında, size en az bir mimar kadar fayda sağlayabilirim.

#11

Aynı zamanda mermer, bronz veya kil ile heykel ve diğer ressamlar ile kıyasladığınızda beni ön plana çıkaracak kadar özel resimler yapabilirim.

#12

Dahası, babanız Prens’in aziz hatırasını ve ünlü Sforza malikânesinin şan ve şerefini sonsuza dek yaşatacak olan bronz at işini layıkıyla yerine getirebilirim.

Yukarıda yazdıklarımın tamamını emin olunuz çok büyük bir tevazu ile yazdım. Hiçbiri imkansız değildir.

Yukarıda anlattığım şeylerden herhangi birine imkansız ya da uygulanamaz olarak bakarsanız eğer, bunları sizi memnun edecek bir yerde denemek üzere naçiz şahsımı hizmetinize sunarım...

                                                 Leonardo da Vinci

30 yaşındayken yazdığı bu başvuru mektubuyla kendisini ve yapabileceklerini bir anlamda kanıtlayan da Vinci, tahmin ettiğiniz üzere Milano Dükünün gözüne girer ve işi alır.

Tam 15 yıl boyunca projeleri ve icatları üzerine çalışır, cesaret ve empati kabiliyetini yaptığı tüm işlerde gösterir, her alanda ustalığını hissettirmeyi başarır.

Yaşadığı bu kariyer kırılımından sonra da Vinci'nin yaşadığı dönemin çok ilerisinde bir hayat yaşadığını birçoğumuz biliyoruz.

Da Vinci 2 Mayıs 1519'da Cloux Şatosu'nda ölür. Ve son sözü:

"Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için Tanrıyı ve insanlığı gücendirdim."

Yaşadığı dönemin şartlarının çok çok üstünde olan beceri ve yeteneklerine; insanlığa hediye ettiği icat ve eserlerine rağmen çalışmalarını halen yetersiz görebilecek kadar da mütevazı bir insan. Hem de son nefesini vermeden önce...

Varın siz düşünün...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

yanliz milano duku fikirlerini cok ucuk buldugu icin red eder ve davincide floransaya yerlesir...

kaan-uzunoglu

bu zamanda yapsa ayni is basvurusunu cv sine ingilizce bildigini yazmadigindan dolayi ise alinmaz . e tabi is tecrubesininde olmadigi goz onune alinarak muhtemelen cevap biz sizi arariz olurdu :) :) :)

pezz

Yaa bizim amcaoğlu vardı onu mu koysak?

lxx

Sayın Da Vinci, göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Başvurunuz değerlendirmeye alınmış olup niteliklerinizin aranan pozisyonlara uygun olması durumunda sizinle iletişime geçilecektir. Başarılarla dolu bir çalışma hayatı dileriz.

necla_egn

Şimdi bu leonardo sıradışı içedönükbir adam. Allah vergisi çiziyor köprüler icadlar resimler çiziyor ve hatta insan anatomisi çizmek öğrenmek öğretmek için ölüleri morglardan çalıp kesip biçip çiziyor. Çağındadeğeri bilinmiyor. O çağda yaşasakbiz de bilmeyecektik oysa şu an saattda bir ekoldür ta kendisi. Önyargı kenfimizi başkalarını ziyan zebil etmrkten öteye gitmeyecek insanların neyi neden nasıl yaptuklarunı dorgulayın düşünün anlamaya çalışın mesajım bu son tahlilde

Görüş Bildir