Lego'dan İnsan Heykelleri!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

İlk başta oyma tahtadan yapılmış kaba prizmalardan oluşan LEGO parçaları, zamanla plastikten yapılmaya başlandı.

Sanatçı Nathan Sawaya, çocukluğumuzun unutulmaz oyuncaklarından olan Legoları kullanarak etkileyici eserlere imzasını atıyor.

Sawaya, New York'taki stüdyosunda 1.5 milyondan fazla legosuyla eserlerini tasarlıyor.

LEGO, Danimarka merkezli The LEGO Group adlı şirket tarafından üretilen bir oyuncak çeşididir. Üzerlerindeki girinti ve çıkıntılar sayesinde birbirine kolayca kenetlenebilen, çeşitli renklerdeki yapı parçalarından oluşur.

Sanatçı bunun haricinde kurumlardan gelen teklifleri de değerlendirerek, çeşitli organizasyonlar için de tasarım yapıyor.

Kuzey Amerika müzelerinde Sawaya'nın çalışmaları 'Art of Brick'(Tuğla sanatı) ismiyle sergileniyor.

İlk başta tuğla şeklinde olan basit tanelere çarklar, çubuklar, tekerlekler, küçük adamlar ve elektrikli aksamlar gibi daha ayrıntılı bölümler de eklendi.

Böylece hemen hemen herşeyin inşa edilebileceği bir çeşitlilik sağlandı. Genel olarak 7-16 yaş civarını hedefleyen LEGO, aslında her kitleyi kendine bağımlı kılacak nitelikte ürünler ortaya çıkarmaya çalıştı.

İlk başta yalnızca Avrupa'da üretim yapılırken, Amerika pazarına giren şirket burada yeni bir fabrika açmak yerine yeni parçaların üretimini Samsonite'e devretti.

Plastiğin kolayca aynı şekilde üretilebilir olması parçaları tek örnek haline getirdi. Bu sayede 60'larda ve günümüzde üretilen parçaların birbirine uyumlu olmasını sağlandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
magazinperisi

süpermiş

fruzun

evet bencede :)

Görüş Bildir