Le Monde: 'Türkiye'de Özgürlük Hapsedildi'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Binlerce öğrenciye kafka vari suçlamalar'

'Binlerce öğrenciye kafka vari suçlamalar'

Le Monde gazetesince 50 kadar akademisyen ve araştırmacı imzasıyla yayımlanan makalede Türkiye'de "özgürlüklerin yaygın biçimde hapsedildiği" , Prof. Dr. Büşra Erşanlı gibi binlerce öğrenciye "Kafka vari suçlamalar"ın yöneltildiği ifade edildi.

İstanbul'da Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın da yargılandığı dava başlarken Fransa'da 50 kadar akademisyen ve araştırmacı imzasıyla Le Monde gazetesince yayımlanan makalede "Türkiye'de özgürlüklerinin yaygın biçimde hapsedildiği" ifade edildi. "Binlerce öğrenci hakkında da Kafka türü suçlamaların getirildiği" savunulduğu makalede, "Türkiye'de özgürlük yolu giderek daralıyor. Avrupa, acil olarak bu gerçeği görmeli" sözleri de kullanıldı.

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde tarafından yayımlanan makalede "Türkiye, İslami muhafazakar AKP hükümetinin uzun süreli iktidarının sayesinde dünyanın geri kalan kısmının hayal edeceği bir büyüme hızını sergilerken bu tablonun diğer yüzü ise, artan biçimde alarm veriyor: egemen bir güç, üniversiteler, araştırmalar, öğrenciler ve gazeteciler üzerinde artan bir yargısal baskıyı yapıyor" denildi.

"Kafka vari suçlamalar çok kaygı verici"

İmzacılar, Prof. Büşra Erşanlı hakkında getirilen suçlamaları sıraladıktan sonra "Bu tür Kafka vari suçlamalar"ın, binlerce öğrenciye yöneltilmesinin de çok kaygı verici olduğunu belirtirken halen 771 öğrencinin ile düzinelerce gazeteci ve yayıncının cezaevinde bulunduğunu da yazdı.

Bir uluslararası haber ajansı kaynak gösterilerek dünyada terörle suçlanan tutukluların üçte birinin Türk cezaevlerinde bulunduğu da belirtildi ve Türkiye'de araştırma özgürlüğünün de kısıtlandığı ifade edildi.

"Diplomatlar ve uluslararası medya, özgürlüklerin ihlalini görmezlikten geliyor"

"Keyfi yargı kararlarının eşliğinde, özgürlüklere yapılan bütün bu saldırılar, AKP hükümetinin otoriter yönlerini ortaya koyuyor ve Türk sivil toplumunun neden geleceği konusunda kaygılandığını da izah ediyor" görüşlerinin de öne sürüldüğü makalede şu iddialara da yer verildi:

Haberin Tamamı İçin:

Le Monde: Türkiye'de özgürlük hapsedildi, model ülke olamaz

Fransa'da elliden fazla aydın, AKP hükümetini bir bildiriyle eleştirdi

Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesi, 50 kadar akademisyen ve araştırmacının imzasıyla Türkiye’de sürmekte olan antidemokratik uygulama ve yargılamalarla ilgili bir makale yayınladı. Makalede Türkiye’de “Özgürlüklerin yaygın biçimde hapsedildiği” vurgulandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Paris ziyareti ile eşzamanlı olarak Fransa’da bir grup aydın, “Türkiye’de özgürlüklerin büyük hapsi” adında bir çağrı yayınladı. Çağrıya imzasıyla destek veren 50’yi aşkın aydın, AKP hükümetinin toplumu giderek hakimiyeti altına aldığını işaret ederek, “Öğretim üyeleri, araştırmacılar, editörler, öğrenciler ve gazeteciler üzerinde giderek artan bir yargı baskısı uygulandığını” belirtti.

Ülkenin en prestijli gazetesi Le Monde‘da kamuoyuna sunulan bildiriyi imzalayanlar arasında Paris Sosyal Bilimler Akademisi (EHESS) profesörü Nilüfer Göle, Kürt konusu ve Ortadoğu uzmanı Hamit Bozarslan, Osmanlı tarihçisi François Georgeon, Türk tarih tezinden Türk-İslam sentezine eserini kaleme alan tarihçi Etienne Copeaux ve Fransa’nın en önemli tarihçilerinden Jean-François Bayart gibi önemli isimler de bulunuyor.

KCK ve Ersanlı örneği AKP iktidarının asılsız iddialar üzerine kurulu siyasi yargılamalar düzenleyerek sivil Kürt hareketini ve bu harekete destek veren entelektüelleri sindirmeye çalıştığı savunulan bildiride KCK’dan sekiz aydır tutuklu bulunan Marmara Üniversitesi siyaset bilimi öğretim üyesi Büşra Ersanlı’ya da ayrı bir parantez açıldı. Ersanlı gibi binlerce öğrenci ve gazeteciye de “absürt suçlamalar” yöneltildiği belirtilen çağrıda bazı iddianamelerin “Askerî diktatörlük dönemini anımsattığı” vurgulandı.

'Model ülke olamaz'

Türkiye toplumunda bunlar yaşanırken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin bir model olarak gösterilmemesi gerektiğinin altı çizilen bildiride şu ifadelere yer verildi: “AKP’nin 10 yıl önce bir kahraman edasıyla yürüttüğü demokratikleşme dalgasından çok uzağız. AKP Askerî diktatörlükten devlete miras kalan baskı mekanizmalarına karşı çıkmak yerine, bugün aynı yöntemleri muhaliflerine karşı kendi hesabına kullanıyor. Demokratik umudun var olabilmesi için araştırmacılar, öğrenciler ve gazeteciler büyük bir bedel ödüyor. Türkiye’de özgürlüğün yolu giderek daralıyor. Avrupa bunun bilincine varmalı.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAydınBaşbakanFransaİstanbulMarmara ÜniversitesiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir