Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Lavrov: 'PYD Görüşmelere Katılmazsa Beklenen Sonuç Çıkmaz'

Anasayfa > Gündem

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 2015'e dair dış politika değerlendirmesi yaptığı yıllık basın toplantısında 'PYD Cenevre'deki görüşmelere katılmazsa beklenen sonuç çıkmaz' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yıllık basın toplantısında 2015'te takip edilen dış politikanın sonuçlarını değerlendirdi. Lavrov'un Suriye'deki çatışmaların sona erdirilmesi için gösterilen çabalara değindiği basın toplantısını 420'den fazla gazeteci izledi. 

Sputnik'in aktardığı bilgiye göre şu ana dek Lavrov'un konuşmasından öne çıkan ifadeler şöyle:

'BMGK'nın daimi üyesi olarak, Suriye krizine dahil olma hakkımızı kullandık'

'BMGK'nın daimi üyesi olarak, Suriye krizine dahil olma hakkımızı kullandık'
 • Rusya'nın Suriye'de hava operasyonlarına başlaması bu ülkedeki durum için bir dönüm noktası oldu.

 • Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ve dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak Suriye krizine dahil olma hakkını kullandı.

 • Terörizmi yalnızca askeri yöntemle yenemezsiniz, bunun için bazı siyasi ve ekonomik önlemler de almak gerek.

 • Rusya İran'ın nükleer programıyla ilgili durumun normalleşmesine yönelik tüm adımları memnuniyetle karşılıyor ve bu konuya dair görüşmeleri aktif olarak izliyor.

'Batı ile ilişkilerin eskisi gibi olmayacağına ikna oldum'

 • Batılı meslektaşlarımız bazen Rusya'yla 'işlerin artık eskisi gibi olmayacağını' söylüyor. Ben de bunun böyle olduğuna ikna oldum.

 • (Ukrayna'nın doğusundaki krize siyasal çözüm öngören) Minsk anlaşmasına harfiyen uyulması gerektiğinde ısrarcıyız. Bu anlaşmanın her maddesi uygulamaya geçirilmedi, özellikle de Kiev'in Donetsk ve Lugansk'la doğrudan iletişim kurmasını öngören maddeleri. Bu nedenle bu anlaşmayla ilgili çalışmaların 2016'da da sürmesine karar verildi.

 • Rusya, Avrasya Ekonomik Birliği, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ve BRICS ülkeleriyle aktif bir işbirliği içinde.

 • Batı, Rusya'nın sınırları yakınında NATO'nun potansiyelini geliştirerek ve Avrupa ile Asya füze kalkanı sistemleri kurarak Rusya'ya karşı yapıcı olmayan ve tehlikeli bir politika izliyor.

'PYD olmazsa beklenen sonuç çıkmaz'

 • Suriye'de süren savaşın sona ermesi için Cenevre'de yapılacak toplantıya PYD'nin katılmaması, bu toplantıdan beklenen sonuçların alınmayacağı anlamına gelir. Zira Kürtler Suriye halkının önemli bir bölümünü oluşturuyor.

 • Cenevre'deki toplantının Kürtler olmadan gerçekleşmesi büyük bir hata olur, ancak buna rağmen toplantıya Kürtlerin davet edilmesi konusunda ısrarcı olmayacağız.

'Kürtler IŞİD ile savaşan etkili bir güç'

'Kürtler IŞİD ile savaşan etkili bir güç'
 • (Rusya'nın Kürtlere nasıl baktığına dair bir soru karşısında) Kürtleri, çok önemli bir halk ve IŞİD'le savaşan etkili bir güç olarak görüyoruz.

 • Cenevre toplantılarına Kürtlerin katılıp katılmayacağına (Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi) Staffan De Mistura karar vermeli. Rusya karar ne olursa olsun veto etmeyecek.

 • Suriye hükümeti ve Kürtler IŞİD'le savaşıyor. Rusya da onlara uzun zamandır destek veriyor.

 • Rusya, Iraklı Kürtlere doğrudan silah yardımı yapmıyor. Bu yardım Bağdat üzerinden gidiyor.

'Nükleer silahlar ne Pyongyang'ın ne Seul'un ne de ABD'nin elinde olmalı'

'Nükleer silahlar ne Pyongyang'ın ne Seul'un ne de ABD'nin elinde olmalı'
 • (Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testine dair bir soru karşısında) Kuzey Kore'nin gerçekten hidrojen bombası test edip etmediğinden emin değiliz. Nükleer silahlar ne Pyongyang'ın ne Seul'un ne de ABD'nin elinde olmalı.

 • Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili ise uluslararası görüşmelerin yeniden başlatılması gerekiyor. Bu görüşmelerden Kuzey Kore'yi dışlamak da iyi bir fikir değil. İran, nükleer programıyla ilgili yapılan uluslararası görüşmelerden ilk başta dışlanmıştı. İran'da yapılan hatayı tekrarlamamamız gerekiyor.

'Mültecileri geri almak istemiyoruz'

'Mültecileri geri almak istemiyoruz'
 • (Rusya'dan Norveç'e geçen mültecileri geri alınıp alınmayacağına dair soru karşısında) Bu insanlar (mülteciler) Rusya'ya geliş nedenleri konusunda bilinçli olarak yanlış bilgi sundu. Bu nedenle bu insanları Rusya'ya geri almak istemiyoruz.

'Esad'a sığınma hakkı için söz vermedik'

'Esad'a sığınma hakkı için söz vermedik'
 • Rusya ne (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad'ı görevden ayrılması için ikna etmeye çalıştı ne de ona Rusya'da sığınma hakkı sözü verdi. Rus askeri istihbarat servisi GRU'nun başkanı İgor Sergun Şam'a gidip Esad'dan görevinden ayrılmasını istediği yönündeki iddialardan haberim var. Bunlar, doğru değil. Esad'la böyle bir konuşma yapmak gerekli olmadı.

 • BM'nin terörle mücadele kararıyla ilgili raporunda, IŞİD'le Türkiye'nin petrol ticareti yaptığı gerçeği de yer almalı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
18
8
4
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Aksel Birinci

lavrov efendi. siz destek vermekten biz kesmekten bıkmayacağız ;)

goofy

pyd ne ola ki? eli kanlı terör örgütleri ne zamandan beri barış konferansında çözüm olmaya başladılar?

Pasif Kullanıcı

Ha yani PYD yerine is- it denilen (küfretmekten biktim) amk teröristleri sinirda dursun diyon?

Arc noise

PYD bahane üsler şahane. Rus üsleri orada olduğu sürece bu savaş devam eder. Ruslar gitmeden Amerika rahat edemez. Özgürlük, demokrası, esad, işid vs vs vs. ... Devamını Gör