Ve Laiklik Tartışmalarına Erdoğan da Müdahil Oldu...

-

TBMM Başkanı Kahraman, laiklikle ilgili tepki çeken sözlerinin şahsi düşünceleri olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bir laiklik tanımı yaparak "Şahsımla ilgili ise benim başından itibaren bu konudaki düşüncelerim bellidir. Şu andaki müzakere bence ülkemizin gündemini çok farklı yerlere çekme gayretinden başka bir şey değildir" dedi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, tartışmalara sebep olan "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır" sözüyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı ve şunları söyledi:

"Yeni anayasa ile ilgili kişisel şahsi düşüncelerimi ifade ettim. Konuşmamın bütününde 1937 yılında Anayasaya kelime olarak derecelendirilen laikliğin tanımının yeniden yapılmasına vurgu yaptım... Laikliğin farklı inanç gruplarına sağladığı hürriyetlerin mevzuatta yer bulması, devlet ve milleti karşı karşıya getirmeyen bir laikliğin tarifi ve tatbikatı yeni anayasada olmalıdır. Bu kavram (laiklik) siyasi hayatımızda ve yargısal uygulamalarda bireysel ve toplumsal hak ve özgürlükleri sınırlayıcı, yok edici bir araç olarak kullanılmıştır ve ciddi mağduriyetlere yol açmıştır. Bu haksızlıkların en temel sebebi laiklik kavramının tanımının yapılmamış olmasıdır."

TBMM Başkanı'nın 'Laiklik Yeni Anayasada Olmamalıdır' Sözleri Tartışılıyor - onedio.com
TBMM Başkanı'nın 'Laiklik Yeni Anayasada Olmamalıdır' Sözleri Tartışılıyor - onedio.com

Anayasa Eski Komisyonu Başkanı Kuzu: Hazırladığımız metinde laiklik ilkesi yer alıyor

Erdoğan: Benim bu konudaki düşüncelerim bellidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Hırvatistan'a düzenlediği ziyaret sırasında konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

"Meclis Başkanımız, Anayasa tartışmaları bağlamında kendi kanaatlerini ortaya koymuştur, düşüncelerini ortaya koymuştur. Şahsımla ilgili ise benim başından itibaren bu konudaki düşüncelerim bellidir. Hele hele Mısır'daki yaptığım konuşma, bu konuda çok çok önemli. Kurucusu olduğum partimin programında bu zaten çok açık net yer almaktadır. Buradaki gerçek şudur yani devlet tüm inanç guruplarına, inançlarını yaşama hususunda eşit mesafededir. Laiklik budur."

Ak Parti'nin kuruluşu sırasında dünyadaki laik sistemleri incelediklerini ve bunu parti programına yerleştirdiklerini kaydeden Erdoğan; "Şu andaki müzakere bence ülkemizin gündemini çok farklı yerlere çekme gayretinden başka bir şey değildir" dedi.

Erdoğan Mısır'da ne demişti?

Erdoğan 2011 yılında Mısır'da yaptığı konuşmada "Türkiye’de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum" ifadelerini kullanmıştı.

TÜSİAD'dan eleştiri ve laiklik vurgusu

Kahraman’ın açıklamalarına sosyal medya ve siyasilerin yanı sıra iş dünyası da tepkisiz kalmadı. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nden yapılan açıklamada, “Laiklik ilkesinin yeni Anayasa'dan çıkarılması önerisini kaygı verici ve kabul edilemez buluyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklama şöyle:

“Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temel değerlerinden laiklik ilkesinin yeni Anayasa’dan çıkarılmasına yönelik TBMM Başkanı’nın açıklamasından büyük bir üzüntü ve rahatsızlık duyduk.

Laiklik ilkesinin yeni Anayasa’dan çıkarılması önerisini kaygı verici ve kabul edilemez buluyoruz.

Laiklik başta olmak üzere akıl, bilim, hukuk ve özgürlük üzerine inşa edilmiş Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz."

Ajanslar ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBilimHırvatistanMısırRecep Tayyip ErdoğanSosyal MedyaTürkiye Büyük Millet Meclisitarifi
Görüş Bildir