Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Laiklik Kelimesi Milletvekilliği Yemininden Çıkarılıyor mu?

 > -

Milletvekilliği yemininde 3 değişiklik yapılacağını öne süren Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, bu değişikliklerden birinin 'laiklik' kelimesinin yemin metninden çıkarılması olduğunu söyledi.

Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, bugünkü (1 Kasım 2016) köşesinde milletvekilliği yemininde 3 değişiklik yapılması planlandığını yazdı.

Yazısının ilgili bölümünde bu değişikliklerden ilkinin 'laiklik' kelimesinin yemin metninden çıkarılması olacağını söyleyen Özkök, "MHP'ye havale ediyorum. Başkanlık için şartlarının Anayasa'nın ilk 4 maddesinin aynı kalması olacağını söylemişlerdi" dedi.

Yapılması planlanan ikinci değişiklik ise şöyle:

"Namusum üzerine yemin ederim" ifadesi "Mukaddesatım üzerine yemin ederim" ifadesi ile değiştirilecek.

"Bir insanın namusu mukaddesatından daha mı az önemlidir" diye yazısına devam eden Özkök, "Mukaddesatı üzerine yemin eden bir milletvekili yeminine sadık kalmazsa bu ne anlama gelecek" diyor ve ekliyor:

"Hepimizin mukaddesatı, bir devlet yalanına şahit gösterilmiş olmayacak mı...  Bence iyi düşünmek lazım."

Milletvekillerinin yemin metni şöyle:

Arşiv

"Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma, büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir