Görüş Bildir

KYK Yurt Ücretleri - Fiyatları 2021-2022 Ne Kadar? KYK Yurt Ücreti Nasıl, Nereye Yatırılır?

Anasayfa > Güncel

2021-2022 Eğitim yılında okuyacak olan üniversite öğrencileri için KYK yurt başvuruları başladı. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü KYK yurt ücretlerini de açıkladı. KYK yurdunda kalmak isteyen öğrencilerin merakla araştırdığı KYK yurt ücretleri - fiyatları 2021-2022 miktarlarını haberimize ekledik. 6 farklı tipten oluşan KYK yurt ücretleri kendi aralarında ayrılıyor. Peki, KYK yurt ücretleri ne kadar, nasıl ödenir? İşte detaylar...

KYK yurt başvuruları 2021 yılında da yoğun ilgi görüyor. KYK yurt ücreti başvuruların başlamasının ardından merak edilen konular arasında yerini aldı. KYK yurt başvuruları eylül ayı içerisinde alınıyor. 6 Eylül’de başlayan yurt başvuruları, 12 Eylül saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Öğrenciler, başvuru süresinin sonuna kadar bilgilerini güncelleyebilecek. Yurdun fiziki yapısı ve barınma durumuna göre farklı yurt ücretleri uygulanmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada ücrete dair detayları ve ücret ödemeyen öğrencilerin kimler olduğunu açıkladı. İşte KYK yurtları ile ilgili detaylar...

KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR?

Bakanlığa bağlı yurtlarda ücret ödenerek barınılır. Yurdun fiziki yapısı ve barınma durumuna göre farklı yurt ücretleri uygulanmaktadır.

Yurt ücretleri aylık olarak tahsil edilir. Kayıtlarda kayıt gününün de ücreti alınır. Kayıt sildirmelerde ise işlem gününden sonraki günlerin ücreti iade edilir. Yurt ücretleri en geç takip eden ayın onu saat 23.59’a kadar banka aracılığıyla ödenir.

Yurda ilk defa yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken ücrete ilk kayıt ücreti denir. Bu ücretin içerisinde gün bazında yatak ücreti ve güvence bedeli ücreti bulunmaktadır. Bu ücret öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösterir. İlgili banka ATM’lerinde veya Kredi/Yurt e-Ödeme ekranında yer alan tutar otomatik olarak görülmektedir. İlk kayıt ücreti ödendikten sonra içinde bulunulan ayın yurt ücreti takip eden ayın onuncu günü saat 23.59’a ödenmelidir.

KYK YURT ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?

GSB Kredi ve Yurt ödemelerini tüm kredi kartları ve banka kartları ile yapabilirsiniz.

KYK YURT ÜCRETİ ÖDEME EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

YURT ÜCRETİNİ ÖDEMEYENLER

Yurt ücretini ödemeyenler hakkında aşağıdaki işlemler uygulanır:

a) İçinde bulunulan ayın yurt ücretini ödemesi için öğrenciye takip eden ayın onu saat 23.59’a kadar süre verilir. Ayın onunun resmi tatil gününe denk gelmesi halinde süre ilk iş günü saat 23.59’a kadar uzatılır. Bu sürenin sonunda ücretini ödemeyen öğrencinin kayıtlı kaldığı günlerin ücreti güvence bedelinden mahsup edilerek yurttan kaydı silinir. Kayıt silme gününün resmi tatil gününe denk gelmesi halinde kayıt silme işlemi, takip eden ilk iş günü gerçekleştirilir ve onuncu gün ile kayıt silme günü arasındaki resmi tatile denk gelen günlerin ücreti tahsil edilmez.

b) Yangın, sel ve deprem gibi tabii afetler, kaza veya hastalık, ikinci dereceye kadar akrabalarının vefatı ve diğer zorunlu haller sebebiyle yurt ücretlerini zamanında yatıramayan veya verilen sürede güvence bedelini tamamlayamayanların, hastalık durumunda rapor bitim tarihinden itibaren on iş günü, diğer durumlarda takip eden ayın on beşinci gününe kadar durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla, ödenmesi gereken yurt ücreti veya güvence bedeli tahsil edilerek barındırılmalarına devam edilir. Hastalık raporlarının; Sağlık Bakanlığına bağlı resmi sağlık kurumları, aile hekimliği veya Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenmesi gerekir. Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin getirecekleri hastalık raporlarının bulundukları ülkenin resmi sağlık kurumları ya da resmi mercilerince tanınan özel sağlık kuruluşları tarafından düzenlenmiş olması gerekir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?