Kuzu: 'Yeni Anayasada 35 Maddede Mutabakat Var'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kuzu: 'Yeni Anayasada 35 Maddede Mutabakat Var'

Kuzu: 'Yeni Anayasada 35 Maddede Mutabakat Var'

Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, anayasa çalışmalarının en geç mayıs ayında tamamlanacağını söyledi. Kuzu, 2011 seçimlerinde Yalova'da AK Parti'den aday adayı olan Ali Demirhan'ın sahibi olduğu Demirhan Hukuk Bürosu'nun açılışına katıldı. Yalova'nın tanınmış iş adamlarından olan Demirhan'ın bürosunda yeni anayasaya ilişkin gelinen son durumu aktardı.

Burhan Kuzu, AK Parti Yalova İl Başkanlığı tarafından düzenlenen "Başkanlık sistemi ve anayasa" konulu konferansa katılmak üzere Yalova'ya geldi. Kuzu, burada basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kuzu, anayasa hazırlık çalışmalarının ne aşamada olduğunun sorulması üzerine, şu cevabı verdi:

35 MADDEDE MUTABAKAT VAR

"Yeni bir anayasa hazırlığı var şu anda. 2 yılı aşkın süredir siyasi partilerimiz bu manada elinden geleni yapmaya çalışıyor. Biraz ağır gidiyor ama bir noktaya geldi. Ağır gitmesinin sebebi, her maddenin oy birliği ile geçmesinin gerekmesidir. Bu doğru. Oy birliği olmadığı zaman diğer siyasi partiler itiraz eder. Bir konu üzerinde oy birliğinin sağlanması da oldukça güç oluyor. Gelinen noktada 80 küsur maddede görüşme yapıldı. Çoğu özgürlüklerle alakalı olmak üzere bunun 30-35'i üzerinde mutabakat var.

140 MADDEDEN OLUŞMASI HEDEFLENİYOR

Oy birliği ile geçen maddeler yeşil ile yazılıyor. Diğerleri ise kırmızı-yeşil yazılıyor. Maddenin anlaşma olan kısmını yeşil, anlaşma olmayan bölümünü kırmızı ile yazıyoruz. Hangi partinin ne dediğini de oraya not olarak düşüyoruz. Bir maddede takılıp kalınmıyor. Yola devam ediliyor. Sonradan o maddelere geri dönülüyor. Anayasanın 130-140 maddeden oluşması hedefleniyor."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma Partisi
Görüş Bildir